Spoločnosť JAVYS prepravila dnes v noci za prísnych bezpečnostných opatrení 144 palivových článkov vyhoreného jadrového paliva.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) dnes v noci z 19. na 20. augusta za prísnych bezpečnostných opatrení so sprievodom ozbrojených zložiek úspešne prepravila vyhorené jadrové palivo z druhého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Vyhorené jadrové palivo prepravili do Medziskladu vyhoreného jadrového paliva, ktorý JAVYS prevádzkuje v Jaslovských Bohuniciach.
V teréne boli aj inšpektori
„Preprava 144 palivových článkov uložených v špeciálnych kontajneroch sa uskutočnila železničnou cestou, pričom transport vyhoreného jadrové paliva podlieha prísnej kontrole a musí spĺňať podmienky platných povolení na manipuláciu a prepravu vyhoreného jadrového paliva vydaných Úradom jadrového dozoru SR,“ priblížila hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.
Inšpektori tohto úradu a ďalších dozorných orgánov boli počas prepravy v teréne a vykonávali nad ňou priamy dozor.
„Transport a skladovanie vyhoreného jadrového paliva je jednou z činností, ktoré spoločnosť JAVYS vykonáva. Je držiteľom potrebných povolení dozorných orgánov, disponuje odborným personálom a prostriedkami potrebnými na výkon tejto činnosti, ktorú realizuje s maximálnym ohľadom na životné prostredie a pri zachovaní vysokého štandardu jadrovej bezpečnosti,“ uviedla M. Žiaková.
JAVYS na Slovensku zabezpečuje činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.
„Spoločnosť JAVYS pri všetkých svojich aktivitách kladie mimoriadny dôraz predovšetkým na bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia,“ doplnila hovorkyňa JAVYS.
Vyhorené palivo tu pobudne 50 rokov
Medzisklad vyhoreného jadrového paliva v Jaslovských Bohuniciach je samostatným stavebným objektom a v prevádzke je už od roku 1987. Jeho hlavnú časť tvoria štyri skladovacie bazény, ktoré sú prepojené manipulačným kanálom.
Vyhorené jadrové palivo tu skladujú v zásobníkoch typu KZ-48, resp. T-13 pod tieniacou vrstvou demineralizovanej vody. Tá slúži zároveň aj ako chladiace médium pre odvod zostatkového tepla. Vyhoreté jadrové palivo z reaktorov typu VVER 440 sa tu mokrým spôsobom uskladňuje po dobu 50 i viac rokov.
„Počas skladovania a manipulácií s vyhoreným jadrovým palivom v medzisklade sú všetky bezpečnostné funkcie zabezpečené stavebnými konštrukciami, technologickými zariadeniami a ostatnými systémami, ktoré sú naprojektované tak, aby zabezpečovali jadrovú a radiačnú bezpečnosť medziskladu nielen počas normálnej prevádzky, ale aj počas prípadných havarijných stavov,“ uvádza JAVYS.
Zdroj: JAVYS
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.