Plastové tašky majú výrazne menšiu celkovú environmentálnu stopu ako nákupné tašky z papiera či bavlny, vysvetlil profesor Pavel Alexy na konferencii Samoška.
Plastové nákupné tašky môžu byť veľkým problémom pre životné prostredie, ak sa dostanú do voľnej prírody, napríklad do oceánov. Pokiaľ ale zohľadníme ich celkovú environmentálnu stopu – vrátane emisií spojených s ich výrobou či prepravou – z porovnania s inými druhmi nákupných tašiek vychádzajú plastové tašky ako najekologickejšia alternatíva.
O rôznych druhoch nákupných tašiek a ich celkovom environmentálnom dopade hovoril prof. Ing. Pavel Alexy, PhD., vedúci oddelenia plastov, kaučuku a vlákien Ústavu prírodných a syntetických polymérov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) na kongrese Samoška začiatkom októbra v Trnave.
Bavlnená taška? Na 45 rokov
„Z pohľadu bežného človeka sa dá povedať: Bavlna? Veď to je prírodný materiál, nič ekologickejšie si nevieme predstaviť,“ povedal P. Alexy. Z viacerých dôvodov to však neplatí.
„Bavlna má vysokú uhlíkovú stopu, je nerecyklovateľná,“ uviedol profesor. „Jej pozitívom je, že pochádza z obnoviteľných surovín, je viacnásobne použiteľná, biologicky rozložiteľná a ľahká, aj keď nie taká ľahká ako polyetylénová taška.“
Ako ukázala aj vlaňajšia dánska štúdia, s ohľadom na produkciu a záverečné zhodnotenie materiálov sú v komplexnom porovnaní environmentálne najprijateľnejšou alternatívou ľahké plastové tašky vyrobené z LDPE, teda polyetylénu s nízkou hustotou. Z porovnania týchto tašiek s bavlnenými alternatívami vyplýva, že jedna bavlnená taška je „ekvivalentom“ približne 7 100 ľahkých polyetylénových tašiek.
To podľa prepočtov, na ktoré sa odvoláva prof. Alexy, v praxi znamená, že životnosť bavlnenej tašky musí byť minimálne 45 rokov, aby sa jej celková environmentálna stopa vyrovnala s „klasickou“ LDPE taškou.
V prípade, že sa rozhodnete pre papierovú alternatívu plastovej tašky, na dorovnanie jej celkového environmentálneho dopadu bude potrebných 43 opakovaných použití. Papierové nákupné tašky sú však podstatne menej odolné a potrebných 43 použití zrejme vydrží len máloktorá.
Riešením môžu byť bioplasty
Ideálna nákupná taška musí podľa prof. Alexyho mala spĺňať viacero kritérií. Skutočne „zelená“ a udržateľná taška by mala pochádzať z obnoviteľných surovín, pri jej výrobe by sa mali využívať obnoviteľné zdroje energie a taška by mala byť viacnásobne použiteľná. V ideálnom prípade musí byť takáto taška tiež ľahká, biologicky rozložiteľná, recyklovateľná a aj recyklovaná.
„Tieto požiadavky môžu splniť len špeciálne typy bioplastov, nie všetky bioplasty,“ vysvetlil prof. Alexy.
„Sú nimi tie bioplasty, ktoré pochádzajú z obnoviteľných surovín, sú biologicky rozložiteľné a vyrábajú sa s využitím zelenej obnoviteľnej energie. Čiže ak chceme byť ekologickí, musíme my, materiáloví inžinieri, vedci, vyrobiť materiál, ktorý bude mať tieto vlastnosti a od energetikov musíme chcieť, aby poskytovali zelenú energiu.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.