Eversheds Sutherland

Biodegradovateľné plastové tašky zanechávajú v prírode stopu

Navyše znehodnotia recyklovateľný odpad.

Biodegradovateľné plastové tašky zanechávajú v prírode stopu
Foto: Flickr

Slováci sa pred pár rokmi stali neoficiálnymi majstrami Európy v spotrebe plastových tašiek na obyvateľa. Bolo to v čase, keď igelitové tašky boli v obchodných reťazcoch zadarmo a ľudia ich používali na všetko možné. Od balenia potravín až po suplovanie vreciek na odpad, komentuje v denníku Sme Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie SLICPEN.

Oficiálne odhady hovorili o spotrebe takmer 500 tašiek na obyvateľa za rok. Prudké zníženie ich spotreby nastalo v momente, keď obchodné reťazce začali igelitky spoplatňovať. Podľa vyjadrení viacerých obchodníkov ich spotreba klesla o vyše 70 percent.

Najlepšou motiváciou ako znížiť spotrebu plastových tašiek tak podľa Jurkoviča bolo zavedenie poplatku.

Ministerstvo životného prostredia sa na popud Európskej únie chystá zakázať poskytovanie igelitiek zadarmo aj podľa zákona. Bude predpisovať, koľko ich môžeme maximálne ročne spotrebovať. V roku 2019 to bude 90 tašiek na obyvateľa a v roku 2025 už len 40 tašiek na obyvateľa.

Čítajte viac TU.


Diskusia(0)