NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Fotolia

Lepší je príplatok ako zľava

Výsledky štúdie, ktorú vypracovala organizácia Zero Waste Scotland, naznačujú, že spotrebitelia si s väčšou pravdepodobnosťou donesú vlastné opakovane použiteľné hrnčeky na horúce nápoje, ak kaviareň spoplatňuje jednorazové alternatívy. Menej pozitívna je odozva v kaviarňach, ktoré ponúkajú na nápoj do vlastného hrnčeka zľavu, no za poháre na jedno použitie sa nepripláca.

Organizácia sledovala správanie spotrebiteľov v štyroch kaviarňach, ktoré predtým ponúkali na nápoj do vlastného hrnčeka zľavu, no potom začali čiastkou, ktorá zľavu predstavovala, spoplatňovať jednorazové poháre.

Kým teda predtým zákazník, ktorý si nápoj vypýtal do svojho vlastného pohára, zaplatil o desať pencí menej, zatiaľ čo pohár na jedno použitie bol formálne zdarma, po novom stál každý nápoj do jednorazového pohára o desať pencí viac.

Výskumníci zistili, že v kaviarňach, ktoré zľavu za opätovne použiteľný pohár nahradili spoplatnením jednorazovej alternatívy tou istou čiastkou, sa počet zákazníkov, ktorí si začali nosiť vlastné nápojové obaly, výrazne zvýšil – v priemere o 185 %. Predaju nápojov spoplatnenie pohárov neuškodilo.

Jednorazové poháre na horúce nápoje sa ťažko recyklujú, predovšetkým preto, že sú väčšinou vyrobené z viac ako jedného materiálu – napríklad z papiera potiahnutého plastovou fóliou. V Spojenom kráľovstve sa minulý rok zrecyklovalo iba 0,25 % zo všetkých predaných pohárov na jedno použitie, ktorých bolo približne dve a pol miliardy, čo predstavovalo asi tridsaťtisíc ton odpadu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.