NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Deň komunálnej techniky bol najmä o trendoch a novinkách (+video)

Okrem aktuálnych trendov a legislatívnych požiadaviek predstavil REDOX aj horúcu novinku. Podporovať bude svetoznámu športovkyňu.

Deň komunálnej techniky bol najmä o trendoch a novinkách

Roman Malček | Foto: Odpady-portal.sk

Na Dni komunálnej techniky 2019, ktorý sa konal v septembri už tradične v horskom hoteli Šachtička pri Banskej Bystrici, sa predstavilo niekoľko vystavovateľov.

Český výrobca FORNAL z Kroměříža je výrobcom hákových a ramenových nosičov kontajnerov a ďalšej komunálnej techniky. Nemecká firma Faun je významným európskym výrobcom nadstavieb na zvoz odpadu.

Z Česka pochádza aj spoločnost Bluetech, ktorá je tradičným výrobcom triediacich liniek. MEVA-SK z Rožňavy je výhradným zástupcom českej spoločnosti MEVA, ktorá vyrába kontajnery a ďalšie nádoby pre komunálnu sféru aj priemysel.

CMT Goup

Novým účastníkom prezentácie bol maďarský výrobca elektrického automobilu Electromega z Debrecína. Prezentovala sa aj spoločnosť KRAJSPOL SK, ktorá na Slovensku ponúka vážiace systémy.

Organizátorom podujatia je dodávateľ komunálnej techniky, spoločnosť REDOX.

Jej majiteľ Roman Malček v úvode predstavil najrozšírenejšiu slovenskú nadstavbu na zvoz odpadov Rotopress. Na Slovensku je dominantný najmä pre jednouchšie riešenie počtu dielov, ktoré sú tým pádom menej náročné aj na prípadné opravy.

Riaditeľ spoločnosti Richard Drábik predstavil ďalší Rotopress na novom vozidle Mercedes Econic, ktorý poskytuje najmodernejšie riešenie užívateľského prostredia pre vodiča. Vozidlo zároveň disponuje zariadením na umývanie nádob.

Špecifikom predstaveného vozdila bol jeho pohon na zemný plyn (CNG).

„Myslíme si, že vozidlá s pohonom CNG majú na Slovensku význam. Prvé sme predali už v roku 2011, takže s ním máme už osemročné skúsenosti,“ doplnil R. Malček.

Alternatívne pohony

Na svetovom trhu sa čoraz viac presadzujú tri alternatívne pohony vozidiel komunálnej techniky: predovšetkým na plyn, elektrinu a vodík.

Vozidlá na plyn sa presadili na Slovensku najmä vďaka investíciám do autobusovej dopravy.

Jedným z hlavných nevýhod alterantívnych pohonov je dojazd automobilov. Zberové vozidlo potrebuje denný dojazd v priemere najmenej sto kilometrov, nevýhodou je aj slabá sieť čerpacích staníc.

Výhodou sú prevádzkové náklady približne 50 centov na kilometer.

S vodíkovými pohonmi zatiaľ na Slovensku nie sú skúsenosti. Budúcnosť vozidiel na alternatívne palivá závisí aj od podpory jednotlivých vlád. „V súčasnosti nevieme povedať, ktorá technológia zvíťazí. Takmer každá krajina má inú stratégiu,“ vysvetlil Roman Malček.

Uviedol príklad Japonska, ktoré stavilo práve na využívanie vodíka ako strategického paliva. Tiež nemecký Faun, ktorého zastupuje na Slovensku spoločnosť REDOX, vidí v rozvoji vodíkového paliva pre komunálnu techniku veľký význam.

Aj v prípade ďalšieho alternatívneho pohonu, ktorým je elektrina, sa technológiám zatiaľ nedarí vysporiadať s viacerými problémami, predovšetkým zvýšiť dojazd vozidiel a stlačiť cenu batérie, ktorá tvorí podstatnú časť ceny vozidla.

REDOX v súčasnosti testuje elektromobil od maďarského dodávateľa electromega, Roman Malček predstavil benefity aj nedostatky tohto vývojového prúdu aj samotného vozidla.

Ďalším predstaveným vozidlom bola novinka od nemeckého Faunu. Ide o najmenší Rotopress, ktorý spoločnosť spustila do výroby.

Vážiace systémy

Aktuálnou legislatívnou novinkou je zámer ministerstva, aby každý, kto vykonáva zber zmesového komunálneho odpadu alebo triedený zber komunálnych odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v obci, bol povinný zabezpečiť vybavenie zberných vozidiel vážiacim systémom.

Spoločnosť KRAJSPOL SK prezentovala možnosti týchto zariadení. Zástupca Ponitrianskeho združenia obcí pre separovaný zber a nakladanie s odpadmi vysvetlil výhody čipového systému označovania nádob s odpadmi.

Podzemné a polopodzemné kontajnery

Trendom predovšetkým väčších samospráv v ostatných rokoch je snaha prinášať obyvateľom novinky aj v oblasti vybavenia infraštruktúry podzemnými a polopodzemnými kontajnermi.

Množstvo riešení podzemných kontajnerov na Slovensku pochádza od spoločnosti MEVA-SK, ktorá taktiež nechýbala na Dni komunálnej techniky 2019.

Polopodzemné kontajnery prezentovala spoločnosť REDOX - ENEX.

Obslužnosť týchto veľkokapacitných kontajnerov zabezpečujú vozidlá s hydraulickou rukou umiestnenou na streche nadstavby alebo za kabínou, ktorých parametre vysvetlil a porovnal riaditeľ spoločnosti Richard Drábik.

Jednou z posledných noviniek dňa komunálnej techniky bolo predstavenie zametača Faun Viajet. Zametače patria taktiež do portfólia ponuky spoločnosti REDOX.

Nové partnerstvo

Spoločnosť REDOX už niekoľko rokov podporuje pilota cestných motocyklov Jakuba Kornfejla, ktorý sa aj tento rok zúčastnil dňa komunálnej techniky.

Jakub Kornfejl

Na záver oficiálnej časti Roman Malček prezradil novinku. Spoločnosť REDOX sa stala partnerom úspešnej slovenskej zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej, ktorá bude štartovať novú sezónu 2020 s podporou dodávateľa komunálnej techniky.

Novinky v spoločnosti REDOX aj deň komunálnej techniky hodnotí Roman Malček v rozhovore pre Odpady-portal.sk:


Pozrite si fotogalériu z podujatia


Spoločnosť REDOX je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.