NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie je hon na čarodejnice, hovorí prezident Zväzu obchodu SR

Infraštruktúra triedeného zberu je na Slovensku dostatočne vybudovaná. Systém zálohovania pridá komplikácie obchodníkom, zníži komfort spotrebiteľov a uškodí separovanému zberu.

Konferencia Samoška

Odpady-portal.sk

Triedený zber na Slovensku funguje

Jedným z hlavných argumentov proti zavedeniu systému zálohovania nápojových obalov je dnes už zabehnutý systém separácie, ktorý na Slovensku budujeme vyše dvadsať rokov.

„Základné čísla hovoria, že množstvo vytriedeného odpadu rastie, hoci v rámci Európskej únie sme stále v horšej polovici. Som presvedčený o tom, že infraštruktúra triedeného zberu je dostatočne vybudovaná,“ uvádza Michal Sebíň z NATUR-PACK.

Riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov uznáva, že hoci existuje priestor na zlepšenie, z celoslovenského pohľadu je infraštruktúra vytvorená a vzdelávacie, propagačné a osvetové aktivity sú na dostatočnej úrovni. „Triedenie je dobre zabehnuté a ľudia odpad triedia,“ hovorí.

Napriek tomu sme v separácii podľa posledných čísel na dvadsiatich piatich percentách. Cieľom do roku 2022 je dosiahnuť v triedení komunálneho odpadu 50 %.  

„Ciele podľa revízie rámcovej smernice o odpade vzrastú až na 65 %, skládkovanie musíme znížiť na 10 %, takže máme ešte čo robiť,“ konštatuje. Systém triedeného zberu treba udržiavať a nejaké detaily vylepšovať, dôležitou témou je aj predchádzanie vzniku odpadu.

V rebríčkoch EÚ, ktoré sa týkajú skládkovania, recyklácie a zhodnocovania, sa nenachádzame v „lepšej“ polovici. Rebríčku množstva vzniknutého komunálneho odpadu na človeka naopak dominujeme – Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré produkujú najmenej komunálneho odpadu na osobu. V tomto ukazovateli je na tom Slovensko dobre aj oproti krajinám, ktoré napríklad lepšie recyklujú.

Zálohovanie ako „hon na čarodejnice“

Zákon o zálohovaní nápojových obalov nám má okrem iného pomôcť do roku 2029 dosiahnuť deväťdesiat percentnú mieru recyklácie PET, pričom dnes je táto miera 62 %. So zákonom však nesúhlasí napríklad Zväz obchodu, ktorý ho považuje za nezmyselný.

„Zväz obchodníkov Slovenskej republiky, jeho členovia a sympatizanti sú tí, ktorí považujú ekológiu a ochranu životného prostredia za jeden zo svojich prvotných cieľov. Nie je to o tom, že by sme niečo odmietali. Vysoko si vážime prácu Ministerstva životného prostredia, no pokiaľ ide o zálohovanie, šliapli vedľa za použitia nekorektných prostriedkov. Systém zálohovania je nepripravený z hľadiska legislatívy,“ hovorí Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR.

Problematika PET obalov pritom nie je žiadna nová záležitosť, diskutuje sa o nej už od roku 1993, kedy odborníci spoločnou debatou dospeli k dvom riešeniam: separovaniu a zálohovaniu. Martin Katriak vysvetľuje, že ministri sa dlhodobo prikláňali k triedeniu, no približne pred rokom prišla iniciatíva, ktorá začala presadzovať zálohovanie. 

Zväz obchodníkov Slovenskej republiky od MŽP žiadal, aby vykonalo analýzu separovaného zberu, no nedočkal sa jej. Separovaný zber PET fliaš je na Slovensku od roku 1995. Podľa analýzy MŽP sa zozbiera približne 62 %, podľa výskumu Zväzu zhruba 69 %. Prezident Zväzu obchodu uvádza, že systém, ktorý funguje dnes, stojí zhruba dvadsať miliónov eur, ktoré zaplatia výrobcovia. Zálohovanie bude stáť približne štyrikrát toľko.

Metódy prieskumu verejnej mienky, ktoré boli použité, sú podľa neho nekorektné, keďže otázka, či respondent má záujem o zálohovanie, bola položená bez oboznámenia respondenta s faktmi ako cena systému zálohovania či súčasná miera separovania. Zavedenie zálohovania navyše bude znamenať nárast spotrebiteľských cien, pre prevádzky bude znamenať náklady na úpravy priestorov, nehovoriac o obrovskej sume za nákup automatov.

CMT Goup

Michal Sebíň tiež dodáva, že množstvo ľudí si myslí, že v rámci systému zálohovania sa budú vyzbierané PET fľaše opätovne používať, a neuvedomuje si, že ide iba o inú formu zberu a fľaše skončia v rovnakom stave ako tie vyzbierané v žltých kontajneroch.

„To, čo sa pripravilo na obchodníkov, je hon na čarodejnice,“ hovorí Martin Katriak. Problémy zálohovanie prinesie predovšetkým maloobchodníkom – či už z priestorového, personálneho či praktického hľadiska a zníženia komfortu zákazníkov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X