NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Z eurofondov pôjde na podporu zhodnocovania BRKO ďalších 8 miliónov eur

Zažiadať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku je možné už aj teraz.

Z eurofondov pôjde na podporu zhodnocovania BRKO ďalších 8 miliónov eur

Foto: Pixabay

Z eurofondov poputujú zdroje na podporu na výstavbu nových alebo rekonštrukciu existujúcich zariadení na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.

Na túto výzvu (odkaz na celý materiál nájdete na konci článku) je v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vyčlenených 8 miliónov eur z Kohézneho fondu.

Radovan Kazda, kandidát č. 20, Strana SaS

Žiadatelia tak môžu predkladať svoje žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku od 29. októbra 2019.

Podľa slov envirorezortu patrí boj proti komunálnemu odpadu, vrátane toho biologicky rozložiteľného, medzi jeho hlavné priority.

Prvé kolo uzavrú na konci roka

„Kým v roku 2015 skončili na skládkach viac ako dve tretiny komunálnych odpadov, v roku 2018 to bolo už len 54 %. Zmeny k lepšiemu podčiarkuje aj medziročné porovnanie recyklácie komunálnych odpadov. Kým v roku 2017 sa podarilo recyklovať asi 29 % komunálnych odpadov, minulý rok to bolo už 38 %,“ konštatuje ministerstvo.

Miera spolufinancovania je pri všetkých oprávnených žiadateľoch rovnaká, pričom 85 % financií sa hradí z Kohézneho fondu, 10 % zo štátneho rozpočtu a zvyšných 5 % si bude spolufinancovať prijímateľ.

Foto: OP KŽP

Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je 31. december 2019 a každé ďalšie kolo bude uzavreté v dvojmesačnom intervale.

Kto je oprávnený žiadateľ?

V rámci výzvy envirorezortu sú oprávnenými žiadateľmi všetky subjekty, ktoré zabezpečujú výkon verejnoprospešných úloh v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi.

Sú nimi obce, príspevkové alebo rozpočtové organizácie obce, ale aj právnické osoby oprávnené na podnikanie, ktoré sú v 100 % vlastníctve obce a zároveň oprávnené na nakladanie s odpadom.

Poslednou skupinou oprávnených žiadateľov je združenie právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne obce, prípadne subjekty v 100 % vlastníctve obcí.

Podporované aktivity

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Na Slovensku existujú tisíce nelegálnych a 111 legálne prevádzkovaných skládok. Riziká skládkovania na ľudské zdravie sa môžu prejaviť najmä pri dlhodobom pobyte v ich blízkosti.

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Centrum cirkulárnej ekonomiky inšpirované škandinávskym modelom má vyriešiť problém so skládkovaním odpadu v Trnave a okolí.