Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Potravinami plytváme možno až dvakrát viac, ako sa odhadovalo

Rozšírené odhady o objeme potravinového odpadu neberú do úvahy vplyv finančnej situácie spotrebiteľov na ich správanie. Podľa holandských vedcov je preto možné, že v skutočnosti vyhadzujeme jedla oveľa viac, ako sa predpokladalo.

Potravinami plytváme možno až dvakrát viac, ako sa odhadovalo

Fotolia

Vyhadzujeme tretinu potravín

Organizácia pre potraviny a poľnohospodárstvo Spojených národov (Food and Agriculture Organization, ďalej FAO – pozn. red.) v roku 2011 odhadla, že tretina potravín vhodných na ľudskú spotrebu vyjde navnivoč, teda sa neskonzumuje, ale vyhodí.

Tento odhad sa stal referenčným bodom, na ktorý sa dodnes odvolávajú odborníci v diskusiách o plytvaní potravinami a potravinovom odpade, a bol aj kľúčovým pri ustanovovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

CMT Goup

Metodika FAO však nezohľadňuje spotrebiteľské správanie v súvislosti s potravinovým odpadom a pri určovaní objemu potravinového odpadu berie do úvahy iba potravinový dodávateľský reťazec. Vedci preto podotýkajú, že tieto odhady môžu byť skreslené.

Blahobyt ako nový faktor

Štúdia, ktorá nedávno vyšla vo vedeckom časopise PLOS One, je prvou, ktorá skúma aj to, či a ako môže finančná situácia spotrebiteľa ovplyvniť objem potravinového odpadu, ktorý vyprodukuje. Zjednodušene povedané: o koľko viac plytvá bohatšia časť populácie oproti tej chudobnejšej.

Na určenie vzťahu medzi bohatstvom, resp. úrovňou blahobytu, a potravinovým odpadom výskumníci použili model ľudského metabolizmu a údaje od FAO, Svetovej banky a Svetovej zdravotníckej organizácie.

Na základe tohto modelu vytvorili medzinárodný súbor údajov, ktorý ukazuje odhadované množstvo potravín, ktoré sa celosvetovo vyplytvá, aj najviac plytvané druhy potravín v jednotlivých krajinách.

Najprv porovnali, koľko potravín sa vyprodukuje, na čo použili údaje z OSN týkajúcich sa dostupnosti potravín, s tým, koľko sa skonzumuje, čo vypočítali z informácií Svetovej zdravotníckej organizácie o telesnej hmotnosti obyvateľov šesťdesiatich troch krajín. Napokon na základe údajov Svetovej banky pridali ako ďalší faktor úroveň blahobytu.

Čím väčšie výdavky, tým viac plytvania

Vedúca štúdie Monika van den Bos Verma spolu s jej kolegami z univerzity a výskumného ústavu v holandskom meste Wageningen zistili, že akonáhle spotrebiteľova finančná situácia prekročí hranicu výdavkov na deň približne 6,7 amerických dolárov, teda zhruba 6,2 eur, miera plytvania potravinami začína rásť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Stavebná firma zvyšuje podiel recyklátu v asfaltových zmesiach. Zhodnocuje aj vlastný stavebný a demolačný odpad.

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.