NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Vo Viedni vyvinuli ekologickejšiu metódu výroby plastov. Toxické látky nahradí voda

Rakúšania pracovali s vysokým tlakom a teplotou a prinášajú nový spôsob syntézy polymérov, pri ktorom nie sú potrebné toxické rozpúšťadlá.

Vo Viedni vyvinuli ekologickejšiu metódu výroby plastov. Toxické látky nahradí voda

Fotolia

Nový smer pre plasty?

Budúcnosť plastov by mohli významným spôsobom ovplyvniť technológie na úpravu jeho vlastností pomocou organických molekúl. Problém so zdrojmi by mohli vyriešiť vysokovýkonné organické materiály, ktoré obsahujú iba bežné prvky, ako sú uhlík, vodík alebo kyslík.

Takéto vyhliadky znejú sľubne, nevýhodou však je, že príprava spomínaných prvkov sa väčšinou neviaže so šetrnosťou k životnému prostrediu a hoci výsledný plast je netoxický, pri jeho výrobe sa často používajú veľmi toxické látky.

Vedci z Technologickej univerzity vo Viedni zaujali k tejto téme nový postoj. Tím, ktorý skúmal organické vysokovýkonné materiály pod vedením prof. Miriam Unterlass, aplikoval úplne odlišnú metódu syntézy plastov a priniesol prelomové výsledky vo výrobe dvoch dôležitých druhov polymérov. Namiesto toxických doplnkových látok sa pri procese využíva iba horúca voda.

Vysoký tlak a teplota

„Skúmame takzvané hydrotermálne syntetické procesy,“ vysvetľuje Miriam Unterlass. „Aplikujeme vysoký tlak a vysokú teplotu, sedemnásť barov a 200 °C. Ukazuje sa, že za takýchto extrémnych podmienkach je možné vyhnúť sa použitiu toxických rozpúšťadiel, ktoré by inak na výrobu týchto polymérov boli potrebné.“

Ide teda o skutočne ekologickú chemickú metódu, keďže šetrnejší k životnému prostrediu nie je iba výsledný výrobok, ale aj proces výroby. Vedkyňa Miriam Unterlass dosiahla s touto technológiou prvé pozitívne výsledky už pred niekoľkými rokmi.

MIM Esona 1

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.