Čaputová: Na Slovensku je viac ako 2 000 envirozáťaží, musíme ich odstraňovať rýchlejšie | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Čaputová: Na Slovensku je viac ako 2 000 envirozáťaží, musíme ich odstraňovať rýchlejšie

Prezidentka a minister životného prostredia sa zhodli, že Slovensko musí využiť peniaze z Plánu obnovy EÚ aj na zelené ciele.

Čaputová, Budaj

Foto: Prezidentská kancelária

  • Aktuality |  08.07.2020 |  Radovan Potočár

Prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci prijala na pracovnom stretnutí ministra životného prostredia Jána Budaja. Z. Čaputovú podľa jej vlastných slov potešilo, že ich pohľady na ochranu prírody a životného prostredia sú blízke a verí, že budú spolupracovať. 

"Pán minister podporuje záväzok uhlíkovej neutrality a rovnako podporuje zámer zelenej obnovy a transformácie po pandémii. Vďaka rekordnému balíku peňazí na to teraz máme historickú šancu a pán minister ma ubezpečil, že urobí všetko preto, aby sme tieto peniaze naplno využili," povedala Z. Čaputová.

Aj v kontexte využitia týchto finančných prostriedkov diskutovali o probléme starých environmentálnych záťaží.

"Na Slovensku ich máme vyše 2000. Niektoré naša generácia zdedila a niektoré už sama vytvorila. No našou zodpovednosťou je sa s nimi vysporiadať a nenechať ich na pleciach budúcich generácií. Musíme konať rýchlejšie a využiť pritom všetky dostupné možnosti," podotkla prezidentka.

"Keď som na jar tohto roku absolvovala výjazd po Zemplíne, osobne som sa rozprávala s ľuďmi, ktorých blízki trpia vážnymi zdravotnými problémami práve pre škodlivé PCB látky z takýchto starých záťaží, ktoré sú pozostatkami výroby v podniku Chemko Strážske. Prisľúbila som im, že sa budem o riešenie ďalej zaujímať u príslušných ministrov, a preto som s pánom ministrom dnes o tejto záťaži hovorila," zdôraznila.

Prezidentka J. Budajovi pripomenula akútnosť riešenia tohto problému, ktorý vo výsledku stojí aj na slabej vymožiteľnosti práva v oblasti životného prostredia, a preto tu rovnako treba zásadnejšiu zmenu prístupu štátu. 

Budaj: V paláci som našiel environmentalistku

Podľa ministra J. Budaja je smutné, že jeho rezort nemal v minulosti dostatočnú autoritu, aby dokázal problematické záťaže riešiť. „Ani téma ochrany zdravia nebola pre politikov dostatočne dôležitá. Za tých 30-tich rokov sa malo a mohlo urobiť oveľa viac.“

Ako minister ďalej uviedol, v programovom období 2021 až 2027 sa envirorezort mieni zamerať na podporu obehového hospodárstva, recyklácie, budovania kompostární, účinnú ochranu vôd, národných parkov, či odstraňovanie environmentálnych záťaží a adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Tie majú byť zamerané nielen na preventívne protipovodňové opatrenia, ale aj vodozádržné, zelené opatrenia v intravilánoch obcí a miest. Minister však pripomenul aj nedokončené kanalizácie či modernizáciu železníc.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chutia takmer každému z nás. Vieme, ako správne triediť obaly od čipsov?

Chutia takmer každému z nás. Vieme, ako správne triediť obaly od čipsov?

Aj obľúbené zemiakové lupienky majú svoj sviatok - 14. marec je považovaný za Deň zemiakových čipsov.

V uliciach Paríža sa hromadia tisícky ton odpadu, ktorý nemá kto odviezť

V uliciach Paríža sa hromadia tisícky ton odpadu, ktorý nemá kto odviezť

Hlavné mesto Francúzska ochromili opäť štrajky verejných zamestnancov. Metská zberovka neodváža odpad, súkromné firmy fungujú.