Prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci prijala na pracovnom stretnutí ministra životného prostredia Jána Budaja. Z. Čaputovú podľa jej vlastných slov potešilo, že ich pohľady na ochranu prírody a životného prostredia sú blízke a verí, že budú spolupracovať.
"Pán minister podporuje záväzok uhlíkovej neutrality a rovnako podporuje zámer zelenej obnovy a transformácie po pandémii. Vďaka rekordnému balíku peňazí na to teraz máme historickú šancu a pán minister ma ubezpečil, že urobí všetko preto, aby sme tieto peniaze naplno využili," povedala Z. Čaputová.
Aj v kontexte využitia týchto finančných prostriedkov diskutovali o probléme starých environmentálnych záťaží.
"Na Slovensku ich máme vyše 2000. Niektoré naša generácia zdedila a niektoré už sama vytvorila. No našou zodpovednosťou je sa s nimi vysporiadať a nenechať ich na pleciach budúcich generácií. Musíme konať rýchlejšie a využiť pritom všetky dostupné možnosti," podotkla prezidentka.
"Keď som na jar tohto roku absolvovala výjazd po Zemplíne, osobne som sa rozprávala s ľuďmi, ktorých blízki trpia vážnymi zdravotnými problémami práve pre škodlivé PCB látky z takýchto starých záťaží, ktoré sú pozostatkami výroby v podniku Chemko Strážske. Prisľúbila som im, že sa budem o riešenie ďalej zaujímať u príslušných ministrov, a preto som s pánom ministrom dnes o tejto záťaži hovorila," zdôraznila.
Prezidentka J. Budajovi pripomenula akútnosť riešenia tohto problému, ktorý vo výsledku stojí aj na slabej vymožiteľnosti práva v oblasti životného prostredia, a preto tu rovnako treba zásadnejšiu zmenu prístupu štátu.
Budaj: V paláci som našiel environmentalistku
Podľa ministra J. Budaja je smutné, že jeho rezort nemal v minulosti dostatočnú autoritu, aby dokázal problematické záťaže riešiť. „Ani téma ochrany zdravia nebola pre politikov dostatočne dôležitá. Za tých 30-tich rokov sa malo a mohlo urobiť oveľa viac.“
Ako minister ďalej uviedol, v programovom období 2021 až 2027 sa envirorezort mieni zamerať na podporu obehového hospodárstva, recyklácie, budovania kompostární, účinnú ochranu vôd, národných parkov, či odstraňovanie environmentálnych záťaží a adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Tie majú byť zamerané nielen na preventívne protipovodňové opatrenia, ale aj vodozádržné, zelené opatrenia v intravilánoch obcí a miest. Minister však pripomenul aj nedokončené kanalizácie či modernizáciu železníc.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.