NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nové zariadenie pri Trnave má spracovávať 230 000 ton odpadu ročne

Centrum cirkulárnej ekonomiky vyrastie v priemyselnej zóne pri Trnave. Odpad bude premieňať na elektrinu a teplo.

CCE Zavar

Plánované CCE Zavar pri Trnave. Foto: ewia CCE2

V blízkosti Trnavy by malo vyrásť nové zariadenie, ktoré nahradí klasické skládky odpadov. Centrum cirkulárnej ekonomiky (CCE) Zavar s kapacitou na spracovanie 230 000 ton odpadov ročne má zahŕňať prevádzku na dotriedenie vybraných zložiek odpadov, výskumné centrum, vzdelávacie centrum a zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadu.

Vyplýva to zo zámeru spoločnosti ewia CCE2 zverejneného na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Skupina Wood & Company v máji 2019 prezentovala svoj zámer vybudovať päť centier cirkulárnej ekonomiky s investičnými nákladmi 600 miliónov eur. Vo vybraných regiónoch by tak mali plnohodnotne nahradiť skládkovanie odpadu. Projekty bude zastrešovať nová akciová spoločnosť ewia. O prvom z plánovaných CCE sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie informovali vlani na jeseň.

V tomto článku sa dozviete:

 • kde presne má CCE Zavar vyrásť,
 • aké odpady má zariadenie spracovávať,
 • kedy by sa malo začať s výstavbou a koľko bude stáť,
 • koľko odpadov a ako bude CCE zhodnocovať.

Spracujú najmä odpad z regiónu

Druhé z plánovaných CCE ewia má vyrásť v katastrálnom území obce Zavar pri Trnave. Pozemok, na ktorom sa plánuje výstavba nového zariadenia, sa nachádza vedľa Automobilovej ulice a v súčasnosti sa využíva na poľnohospodárske účely. Spoločnosť ewia už parcelu vlastní.

CCE ZavarLokalita plánovaného CCE Zavar. | Foto: ewia CCE2

„Napriek tomu, že v zahraničí podobné zariadenia stoja v centre miest, my sme sa naše Centrum cirkulárnej ekonomiky Zavar rozhodli umiestniť do priemyselnej zóny. Bude stáť v susedstve podniku Goupe PSA Slovakia,“ uviedla spoločnosť ewia na sociálnej sieti.

Pre túto lokalitu sa ewia rozhodla z viacerých dôvodov. Jej výhodou je dobrá dostupnosť s výborným dopravným napojením vrátane priľahlej diaľnice a trnavského obchvatu. V prospech zvolenej lokality hovorí tiež blízkosť priemyselného parku a dostatočná vzdialenosť od najbližších obytných zón. 

Komunálne odpady, ktoré má CCE Zavar zhodnocovať, budú pochádzať výlučne zo Slovenska a prioritne z oblasti Trnavského kraja. Práve v tomto regióne je produkcia odpadu v prepočte na hlavu najvyššia spomedzi všetkých krajov.

Investujú 190 miliónov eur

Zámer investora počíta v CCE Zavar s materiálovým aj energetickým zhodnocovaním odpadov. Plánovaná kapacita zariadenia pre recykláciu odpadov je na úrovni 30 000 ton ročne, zamýšľaná kapacita pre energetické zhodnocovanie odpadov je po 100 000 ton ročne na dvoch identických linkách.

„Energetické zhodnocovanie odpadu sa bude týkať zmesového komunálneho odpadu, objemného odpadu, priemyselného odpadu a nerecyklovateľných zložiek triedeného odpadu,“ píše sa v zámere.

Okrem zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) zámer zahŕňa vybudovanie výskumného centra (VCCE), vzdelávacieho centra (CEV) a prevádzky na triedenie vybraných zložiek odpadu z komunálnej a priemyselnej sféry. Do tejto časti CCE Zavar má smerovať dovoz plastu, fólií, papiera, kartónu, textilu, farebného a číreho skla, elektroodpadu či kovového šrotu z elektrospotrebičov.

V rámci prvej etapy chce investor vybudovať všetky časti navrhovaného zariadenia okrem druhej linky určenej na energetické zhodnocovanie odpadov s kapacitou 100 000 ton ročne.

Začiatok výstavby CCE Zavar ewia plánuje na druhý štvrťrok 2023, ukončená by mala byť o tri roky neskôr. Spustenie CCE Zavar je plánované na jar 2027. Celkové náklady na projekt spoločnosť predbežne odhadla na 190 miliónov eur.

Vyrobia elektrinu i teplo

Každá z dvoch liniek zamýšľaného ZEVO v trnavskom CCE má spracovávať v priemere 12,5 ton odpadu za hodinu. Ewia očakáva, že linky budú v prevádzke približne 8 000 hodín ročne, vďaka čomu je ich odhadovaná kapacita po 100 000 ton odpadu ročne.

MEVA-SK

Konštrukčné riešenie kotla predpokladá priemerný tepelný výkon v pare na výstupe z kotla zhruba 37 MW. Menovitý výkon v pare má dosahovať 38 MW (41,9 t/hod). Nad roštom kotla budú sálavé ťahy pozostávajúce z horákovej komory a niekoľkých ťahov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. zdruzenie-liehu@nextra.sk30.07.2020 (11:21)
  Je to výborný zámer, dá sa povedať konečne sa má postaviť niečo užitočné, ale ani toto zariadenie nemá doriešenú koncovku, pretože vyprodukovaný CO2 budú jednoducho vypúšťať do atmosféry? Kde je princíp uhlíkovej stopy? Teda chýba tomu projektu enviro- koncovka "recyklácia uhlíka" zúžtkovaním zo spaľovania zachytiteľného CO2 a jeho transformáciou na syn-metán, či definované uhľovodíkové motorové paliva, alebo iné užitočné polotovary. Julius Forstzhoffer, 30.7.2020, zdruzenie-liehu@nextra.sk
 2. zelený pohľad na vec30.07.2020 (12:22)
  nič nie je lepšie ako odpad netvoriť, ak sa už tvorí, treba ho využiť na materiál (recyklácia) a na energiu a teplo (kogenerácia). V tomto prípade sa napĺňajú oba aspekty, čo je v 21. storočí obzvlášť dôležité. Škoda, že odpadové hospodárstvo muselo prejsť dobou skládkovou, pretože milióny ton odpadu ostanú v našich dedinách na skládkach už navždy. Projektu držím palce, je to výzva pre regióny zodpovedne nakladať s odpadom. Už len aby bola trosku z procesu využitá v stavebníctve a bolo by to TOP!
 3. pavolkosa1959@gmail.com30.07.2020 (14:25)
  Zámer je v podstate dobrý, ale už fyzikálno-technické východiská sú nereálne. pri 100 000 t/r a uvažovaných 8000 prevádzkových hodinách je to cca 12,7 odpadu /h. Pri parnom výkone kotla 37 MW a účinnosť 90% by musela byť výhrevnosť paliva na úrovni 3 MWh/t. Toto by sa dalo dosiahnuť pri TAP s prevahou plastov ale pri recyklovanom zmesovom odpade veľmi ťažko, ak je to 2,2 - 2,5 MWh /t tak je to dobré. Z tohoto dôvodu sa ekonomika posúva do iných parametrov. Myslím si, že niekedy menej je viac, radšej mať rezervu ako následne riešiť nesplnené ambície. Samotný odpad zo spálenia môže byť nebezpečným až veľmi nebezpečným odpadom (napr. ortuť,kadmium) na čo treba byť pripravený.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Ministerstvo zároveň chystá aj legislatívne zmeny.

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Posun termínu o rok a zrušenie povinného testu GS21 privítali predstavitelia samosprávnych združení s poklonami.

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Projekty neprispejú len k zlepšeniu nakladania s odpadmi, ale aj k čiastočnému riešeniu energetického deficitu, tvrdí envirorezort.