NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Niektoré krajiny však stále nespĺňajú limity stanovené smernicou. V oblasti recyklačnej efektivity je situácia pozitívnejšia.

Takmer polovica batérií a akumulátorov v EÚ sa zbiera na recykláciu

Foto: Fotolia

Podľa najnovších údajov Eurostatu bolo v roku 2018 na trh v EÚ uvedených približne 191-tisíc ton prenosných batérií a akumulátorov, zatiaľ čo približne 88-tisíc ton bolo zozbieraných ako recyklovateľný odpad.

Údaje teda ukazujú, že takmer polovica batérií uvedená na trh bola zozbieraná na recykláciu.

V posledných rokoch zostal predaj prenosných batérií a akumulátorov v EÚ relatívne stabilný. Zatiaľ čo v roku 2010 dosahoval 176-tisíc ton, v roku 2013 tieto množstvá klesli na 169-tisíc ton a odvtedy začali stabilne stúpať na hodnotu 191-tisíc ton v roku 2018.

Naopak, zber použitých batérií a akumulátorov v EÚ sa neustále zvyšoval z 55-tisíc ton v roku 2010 na 88-tisíc ton v roku 2018.

V dôsledku toho sa miera zberu prenosných batérií a akumulátorov postupne zvýšila z 35 % v roku 2011 na 48 % v roku 2018.

Medzi členskými štátmi EÚ zaznamenalo Chorvátsko v roku 2018 najvyššiu mieru zberu prenosných batérií a akumulátorov (96 %). Za ním nasledovalo Poľsko (81 %), Luxembursko (69 %), Belgicko (62 %) a Slovensko (58 %).

Naopak, najnižšie miery zberu boli zaznamenané v Estónsku (30 %), na Cypre (30 %) a v Portugalsku (31 %).

Zber na Slovensku mierne kolíše

Množstvo predaných prenosných batérií a akumulátorov sa v jednotlivých členských štátoch EÚ výrazne líši, pričom hodnoty pre jednotlivé členské štáty sa v roku 2018 pohybovali od 81 ton na Malte do viac ako 52-tisíc ton v Nemecku.

V prípade Slovenska to bolo 1 534 ton, pričom táto hodnota od roku 2013 stabilne stúpa.

Foto: Eurostat

Údaje takisto naznačujú, že zber použitých prenosných batérií a akumulátorov je podstatne nižší ako predaj. V rokoch 2009 až 2018 sa zber neustále zvyšoval takmer vo všetkých členských štátoch, až na pár výnimiek, ako je napríklad aj Slovensko.

EÚ stále nespĺňa ciele zberu

Smernica o batériách a akumulátoroch definuje ciele pre mieru zberu prenosných batérií a akumulátorov. Cieľom na rok 2012 bola miera zberu na úrovni 25 %, ktorá do roku 2016 mala narásť na 45 %.

Sedemnásť členských štátov EÚ, pre ktoré sú dostupné údaje za rok 2018, zaznamenalo mieru zberu použitých batérií na úrovni 45 % alebo viac, pričom najvyššia je tesne nad 96 %. Najnovšie dostupné údaje naznačujú mieru zberu vyššiu ako 25 % pre všetky členské štáty EÚ.

Prečo sú veľké rozdiely medzi množstvom zberu a recyklácie?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.