Sieť kontajnerov na zber elektroodpadu sa rozrastá. Červeno-biele kontajnery využíva už 10% Slovákov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Kontajnery na zber elektroodpadu pribúdajú, dnes aj v Považskej Bystrici

Červeno-biele kontajnery na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov využíva už viac ako 10% obyvateľov Slovenska.

Kontajnery na zber elektroodpadu sa rozrastajú. Pribudli aj v Považskej Bystrici.

Foto: ASEKOL SK

Od 9. septembra budú mať možnosť pohodlne odovzdávať elektroodpad už aj obyvatelia Považskej Bystrice, kde bude umiestnených spolu 15 červeno-bielych inteligentných zberných nádob.

Spotreba elektroniky každý rok narastá a s ňou narastá aj množstvo elektroodpadu. Priemerný Slovák vyprodukuje ročne viac ako 7,5 kg odpadu z elektrozariadení z čoho vyplýva, že celkový objem elektroodpadu sa pohybuje v desiatkach miliónov kilogramov každý rok. Určitá časť sa recykláciou materiálovo zhodnotí, avšak stále veľká časť končí na skládke.

Unikátny projekt, ktorého cieľom je zvýšiť mieru správneho nakladania s elektroodpadom, spustila pred viac ako troma rokmi organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK.

Cieľom ambiciózneho projektu červeno-bielych kontajnerov, ktorých po slovenských mestách a obciach nájdeme už viac ako 200, je zabrániť vhadzovaniu elektroodpadu do komunálneho odpadu, čím sa zníži miera znečisťovania prostredia a zvýši podiel vytriedenej zložky v jednotlivých samosprávach.

Vlani sa vyzbieralo 48 ton elektroodpadu

Pomôcť by tomu malo priblíženie zbernej siete ku spotrebiteľom. Ronald Blaho, konateľ spoločnosti vidí v projekte veľkú budúcnosť.

„Je dôležité, aby si spoločnosť osvojila, že elektrozariadenia po tom čo doslúžia, nepatria do komunálu, kde sú hrozbou“ tvrdí a dodáva, že neustálym rozširovaním zbernej siete chcú zvyšovať povedomie o triedení a naučiť ľudí recyklovať aj elektroodpad.

„Naša skúsenosť hovorí, že ľudia si túto možnosť obľúbili a pochvaľujú si ju“ hovorí Blaho a dokazujú to aj čísla.

Spoločnosť prostredníctvom kontajnerov vyzbierala v roku 2019 až 48 000 kg elektroodpadu a batérií.

Je nespochybniteľné, že recykláciou elektrozariadení sa šetria cenné prírodné zdroje, chráni životné prostredie, ale aj zdravie ľudí. Sieť kontajnerov považuje Blaho aj za efektívny nástroj v boji so skládkovaním elektroodpadov, aktuálnym problémom na globálnej úrovni.

Podľa OSN sa zrecykluje iba 20% celosvetovo vyprodukovaného elektroodpadu. Na Slovenku je to podľa štatistík Eurostatu približne 50%. Zásluhu na výsledkoch má aj spoločnosť ASEKOL SK, ktorá uľahčila zber elektroodpadu prostredníctvom červeno-bielych kontajnerov už desatine Slovákov.

O spoločnosti

ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a od roku 2020 i na obaly a neobalové výrobky. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.

Ako jediná spoločnosť zo Slovenska je členom EUCOBAT, asociácie združujúcej organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií.

Elektroodpad a použité batérie obsahujú látky, ktoré pri nesprávnej manipulácií môžu spôsobiť znečistenie životného prostredia, preto nepatria na skládku, ale do triedeného zberu!

ASEKOL SK rozmiestnil 5365 zberných nádob určených na triedenie elektroodpadu a použitých batérií a stále pribúdajú ďalšie.

Zdroj: ASEKOL SK


Spoločnosť ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v júni 2023? Prinášame vám ich prehľad.

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Program konferencie ODPADY 2023 (aktualizovaný)

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 11. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v júni v hoteli Holiday Inn v Žiline.

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Ako správne vytriediť obaly z mlieka? Materiály sa rôznia

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripomína OZV ENVI - PAK dôležitosť správneho triedenia obalov, do ktorých je mlieko balené. Ako teda správne triediť obaly od mlieka?