Podľa starostov a primátorov z regiónu Senca, Pezinka a Bratislavy v bratislavskej župe akútne chýbajú skládky odpadov.
„Začíname sa obávať, a to aj v súvislosti s pandémiou COVID-19, že región Bratislavského samosprávneho kraja sa stane jednou veľkou čiernou skládkou odpadov.“
Týmito slovami apelujú predstavitelia samospráv na západnom Slovensku na rezort životného prostredia, aby hľadal riešenie pre nakladanie s odpadom v seneckom, pezinskom a bratislavskom regióne.
Starostovia a primátori takmer 40 miest a obcí sa obrátili na Ministerstvo životného prostredia SR s výzvou, aby kompetentné inštitúcie umožnili obciam, obyvateľom a firmám zneškodňovať odpad legálne na skládkach odpadov.
Skládky chýbajú, tvrdia starostovia
V dotknutých regiónoch podľa starostov a primátorov začínajú chýbať kapacity na zneškodňovanie odpadov, ktoré sa nedajú recyklovať a z kapacitných dôvodov nemôžu poputovať ani do bratislavskej spaľovne.
Problém sa týka zmesového komunálneho odpadu, ale aj drobných a zmiešaných stavebných odpadov, odpadov z čistenia ulíc, priemyselných odpadov či veľkoobjemových odpadov.
„Tým, že štát nepovoľuje budovať nové skládky odpadov a bráni rozširovaniu kapacít tých skládok, ktoré sú v prevádzke, dostáva sa do problému „kam s odpadom“ celý región Bratislavského kraja, čo mimo mesta Bratislavy predstavuje vyše 100 000 obyvateľov,“ píše sa v liste.
Situácia sa prednedávnom naplno prejavila v Senci, kde obyvatelia rodinných domov niekoľko dní zostali bez odvozu odpadu. Podľa šéfa zberovej spoločnosti, ktorá zabezpečuje zber a zvoz odpadov v meste, boli dôvodom niekoľkodňovej krízy práve chýbajúce kapacity skládok po uzavretí skládky odpadov Červený Majer pri Senci. Viac sa dozviete v tomto článku.
Alternatívy stále chýbajú
Dôvodom, prečo sa situácia v bratislavskej župe dostala do kritického bodu, je podľa starostov a primátorov podpísaných pod listom najmä úsilie aktivistov.
„Rozliční aktivisti, vo väčšine prípadov bez akéhokoľvek alternatívneho riešenia, v súčasnosti bránia a efektívne brzdia akýkoľvek proces EIA a stavebného konania v súvislosti s nakladaním s odpadom – skládkami odpadov, spaľovňami, recyklačnými závodmi a podobne,“ tvrdia signatári výzvy.
„Plne si uvedomujeme, že skládkovanie je na konci hierarchie odpadového hospodárstva, no pokiaľ nebudú alternatívne zariadenia na zneškodňovanie / spracovanie týchto odpadov a nebudú k dispozícii legislatívne nástroje na zabránenie marenia akýchkoľvek zámerov zo strany aktivistov na budovanie nových zariadení na prospešné využívanie odpadov, je potrebné, aby sa dané skládky odpadov rozšírili,“ uvádzajú starostovia a primátori.
Skládky budú potrebné aj naďalej
Skládky odpadov v regióne by sa podľa signatárov listu mali rozšíriť tak, aby vedeli pokryť potreby regiónu do doby, kedy sa recyklovateľné alebo spáliteľné odpady zo skládok odklonia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.