NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Skládky odpadov okolo Bratislavy treba rozšíriť, hrozí kolaps, píšu starostovia Budajovi

Podľa starostov a primátorov z regiónu Senca, Pezinka a Bratislavy v bratislavskej župe akútne chýbajú skládky odpadov.

skládka odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

„Začíname sa obávať, a to aj v súvislosti s pandémiou COVID-19, že región Bratislavského samosprávneho kraja sa stane jednou veľkou čiernou skládkou odpadov.“

Týmito slovami apelujú predstavitelia samospráv na západnom Slovensku na rezort životného prostredia, aby hľadal riešenie pre nakladanie s odpadom v seneckom, pezinskom a bratislavskom regióne.

Starostovia a primátori takmer 40 miest a obcí sa obrátili na Ministerstvo životného prostredia SR s výzvou, aby kompetentné inštitúcie umožnili obciam, obyvateľom a firmám zneškodňovať odpad legálne na skládkach odpadov.

Skládky chýbajú, tvrdia starostovia

V dotknutých regiónoch podľa starostov a primátorov začínajú chýbať kapacity na zneškodňovanie odpadov, ktoré sa nedajú recyklovať a z kapacitných dôvodov nemôžu poputovať ani do bratislavskej spaľovne.

Problém sa týka zmesového komunálneho odpadu, ale aj drobných a zmiešaných stavebných odpadov, odpadov z čistenia ulíc, priemyselných odpadov či veľkoobjemových odpadov.

„Tým, že štát nepovoľuje budovať nové skládky odpadov a bráni rozširovaniu kapacít tých skládok, ktoré sú v prevádzke, dostáva sa do problému „kam s odpadom“ celý región Bratislavského kraja, čo mimo mesta Bratislavy predstavuje vyše 100 000 obyvateľov,“ píše sa v liste.

Situácia sa prednedávnom naplno prejavila v Senci, kde obyvatelia rodinných domov niekoľko dní zostali bez odvozu odpadu. Podľa šéfa zberovej spoločnosti, ktorá zabezpečuje zber a zvoz odpadov v meste, boli dôvodom niekoľkodňovej krízy práve chýbajúce kapacity skládok po uzavretí skládky odpadov Červený Majer pri Senci. Viac sa dozviete v tomto článku.

Alternatívy stále chýbajú

Dôvodom, prečo sa situácia v bratislavskej župe dostala do kritického bodu, je podľa starostov a primátorov podpísaných pod listom najmä úsilie aktivistov.

„Rozliční aktivisti, vo väčšine prípadov bez akéhokoľvek alternatívneho riešenia, v súčasnosti bránia a efektívne brzdia akýkoľvek proces EIA a stavebného konania v súvislosti s nakladaním s odpadom – skládkami odpadov, spaľovňami, recyklačnými závodmi a podobne,“ tvrdia signatári výzvy.

INISOFT

„Plne si uvedomujeme, že skládkovanie je na konci hierarchie odpadového hospodárstva, no pokiaľ nebudú alternatívne zariadenia na zneškodňovanie / spracovanie týchto odpadov a nebudú k dispozícii legislatívne nástroje na zabránenie marenia akýchkoľvek zámerov zo strany aktivistov na budovanie nových zariadení na prospešné využívanie odpadov, je potrebné, aby sa dané skládky odpadov rozšírili,“ uvádzajú starostovia a primátori.

Skládky budú potrebné aj naďalej

Skládky odpadov v regióne by sa podľa signatárov listu mali rozšíriť tak, aby vedeli pokryť potreby regiónu do doby, kedy sa recyklovateľné alebo spáliteľné odpady zo skládok odklonia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (5)

 1. info@odpadovyhospodar.sk16.10.2020 (10:38)
  fuu a čo by s tým Ministerstvo malo urobiť? To je ako keby môj zákazník dostal pokutu a ja budem písať na MŽP nech mi s tým pomôžu lebo podľa mňa nemá inšpekcia pravdu. A čo oni s tým? Veď Ministerstvo s tým niečo robí - upravujte odpady, časť vozte do ecorecu v Pezinku, a hneď máte o polovičku menej odpadov na skládku.
 2. marcela.hruba@avesk.sk16.10.2020 (10:54)
  Zdravim pan Schabjuk. Dana spolocnost, ktoru spomínate, zmesovy komunalny odpad neberie. Berie len velkoobjemovy odpad spalitelny, ktory musi byt zbaveny vsetkych velkych kovových casti. Zaroven neberie zmiesane stavebne odpady, drobne stavebne odpady, atd atd. Co s tym ma MZP robit? Pochopit, ze existuje vyrazne viac odpadov ako len tie, ktore sa nachadzaju v ciernej nadobe a farebnych nadobach a ktore v sucasnosti koncia a budu koncit na skládkach, lebo ina alternativa pre neexistuje (recyklacia alebo energeticke zhodnocovanie).
 3. morvova@fmph.uniba.sk16.10.2020 (11:39)
  Pochopitelne, ze existuje ina alternativa ako skladkovanie. Okrem ineho napriklad splynovanie s plazmou. Ako moze starosta jednym dychompodpisat uvedenu peticiu ked v obci SAmorin Samot by mohlo byt taketo zariadenie postavene, ma uz viac rokov platnu EIU a prave starosta jej ten co nepodpisal uzemne rozhodnutie, ktore je nevyhnutnou podmienkou na stavebne povolenie. Zariadenie by malo spracovavat 100 tisic ton odpadu rocne a vrabat viac ako 20 MWh elektrickej energie plus teplo, ktore by malo byt vyuzivane aj na vyrobu chladu pouzitelneho v skladoch na polnohospodarske produkty v okoli. To je podla mna dvojtvarnost.
 4. morvova@fmph.uniba.sk16.10.2020 (11:44)
  Ako moze byt jednym zo signatarov peticie aj starosta SAmorina, ked prave v jeho katasti (obec Samorin Samot), by mohlo byt postavene zariadenie na spracovanie komunalneho odpadu pomocou splynovanie s plazmou a to na 100 tisic ton odpadu rocne, pricom zariadenie by poskytlo viac ako 20 MWh elektrickej energie, teplo a chlad a konecnym produktom z mineralnej casti by bol vitrifikat tzv. plasmarock vyuzitelny ako stavebny material. Na system existuje platna Eia uz niekolko rokov. Chyba uzemne rozhodnutie, ktore blokuje prave vedenie mesta Samorin.
 5. info@odpadovyhospodar.sk16.10.2020 (14:46)
  Ja len že netreba plakať nad rozliatym mliekom. Má sa zavrieť na Slovensku ďalších 20 skládok, to len bude humbuk. treba to pár rokov voziť inam, popritom sa vrhnúť na úpravu odpadov. Veď to je to, čo chceme na Slovensku, k čomu sme sa zaviazali v únii. Všetci sme vedeli že k tomu to sa blížime. Doba prišla, ale nikto sa strategicky a dlhodobo na to nepripravil. Držím palce

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.