NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Skládky odpadov okolo Bratislavy treba rozšíriť, hrozí kolaps, píšu starostovia Budajovi

Podľa starostov a primátorov z regiónu Senca, Pezinka a Bratislavy v bratislavskej župe akútne chýbajú skládky odpadov.

skládka odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

„Začíname sa obávať, a to aj v súvislosti s pandémiou COVID-19, že región Bratislavského samosprávneho kraja sa stane jednou veľkou čiernou skládkou odpadov.“

Týmito slovami apelujú predstavitelia samospráv na západnom Slovensku na rezort životného prostredia, aby hľadal riešenie pre nakladanie s odpadom v seneckom, pezinskom a bratislavskom regióne.

Starostovia a primátori takmer 40 miest a obcí sa obrátili na Ministerstvo životného prostredia SR s výzvou, aby kompetentné inštitúcie umožnili obciam, obyvateľom a firmám zneškodňovať odpad legálne na skládkach odpadov.

Skládky chýbajú, tvrdia starostovia

V dotknutých regiónoch podľa starostov a primátorov začínajú chýbať kapacity na zneškodňovanie odpadov, ktoré sa nedajú recyklovať a z kapacitných dôvodov nemôžu poputovať ani do bratislavskej spaľovne.

Problém sa týka zmesového komunálneho odpadu, ale aj drobných a zmiešaných stavebných odpadov, odpadov z čistenia ulíc, priemyselných odpadov či veľkoobjemových odpadov.

„Tým, že štát nepovoľuje budovať nové skládky odpadov a bráni rozširovaniu kapacít tých skládok, ktoré sú v prevádzke, dostáva sa do problému „kam s odpadom“ celý región Bratislavského kraja, čo mimo mesta Bratislavy predstavuje vyše 100 000 obyvateľov,“ píše sa v liste.

Situácia sa prednedávnom naplno prejavila v Senci, kde obyvatelia rodinných domov niekoľko dní zostali bez odvozu odpadu. Podľa šéfa zberovej spoločnosti, ktorá zabezpečuje zber a zvoz odpadov v meste, boli dôvodom niekoľkodňovej krízy práve chýbajúce kapacity skládok po uzavretí skládky odpadov Červený Majer pri Senci. Viac sa dozviete v tomto článku.

Alternatívy stále chýbajú

Dôvodom, prečo sa situácia v bratislavskej župe dostala do kritického bodu, je podľa starostov a primátorov podpísaných pod listom najmä úsilie aktivistov.

„Rozliční aktivisti, vo väčšine prípadov bez akéhokoľvek alternatívneho riešenia, v súčasnosti bránia a efektívne brzdia akýkoľvek proces EIA a stavebného konania v súvislosti s nakladaním s odpadom – skládkami odpadov, spaľovňami, recyklačnými závodmi a podobne,“ tvrdia signatári výzvy.

INISOFT

„Plne si uvedomujeme, že skládkovanie je na konci hierarchie odpadového hospodárstva, no pokiaľ nebudú alternatívne zariadenia na zneškodňovanie / spracovanie týchto odpadov a nebudú k dispozícii legislatívne nástroje na zabránenie marenia akýchkoľvek zámerov zo strany aktivistov na budovanie nových zariadení na prospešné využívanie odpadov, je potrebné, aby sa dané skládky odpadov rozšírili,“ uvádzajú starostovia a primátori.

Skládky budú potrebné aj naďalej

Skládky odpadov v regióne by sa podľa signatárov listu mali rozšíriť tak, aby vedeli pokryť potreby regiónu do doby, kedy sa recyklovateľné alebo spáliteľné odpady zo skládok odklonia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (5)

 1. info@odpadovyhospodar.sk16.10.2020 (10:38)
  fuu a čo by s tým Ministerstvo malo urobiť? To je ako keby môj zákazník dostal pokutu a ja budem písať na MŽP nech mi s tým pomôžu lebo podľa mňa nemá inšpekcia pravdu. A čo oni s tým? Veď Ministerstvo s tým niečo robí - upravujte odpady, časť vozte do ecorecu v Pezinku, a hneď máte o polovičku menej odpadov na skládku.
 2. marcela.hruba@avesk.sk16.10.2020 (10:54)
  Zdravim pan Schabjuk. Dana spolocnost, ktoru spomínate, zmesovy komunalny odpad neberie. Berie len velkoobjemovy odpad spalitelny, ktory musi byt zbaveny vsetkych velkych kovových casti. Zaroven neberie zmiesane stavebne odpady, drobne stavebne odpady, atd atd. Co s tym ma MZP robit? Pochopit, ze existuje vyrazne viac odpadov ako len tie, ktore sa nachadzaju v ciernej nadobe a farebnych nadobach a ktore v sucasnosti koncia a budu koncit na skládkach, lebo ina alternativa pre neexistuje (recyklacia alebo energeticke zhodnocovanie).
 3. morvova@fmph.uniba.sk16.10.2020 (11:39)
  Pochopitelne, ze existuje ina alternativa ako skladkovanie. Okrem ineho napriklad splynovanie s plazmou. Ako moze starosta jednym dychompodpisat uvedenu peticiu ked v obci SAmorin Samot by mohlo byt taketo zariadenie postavene, ma uz viac rokov platnu EIU a prave starosta jej ten co nepodpisal uzemne rozhodnutie, ktore je nevyhnutnou podmienkou na stavebne povolenie. Zariadenie by malo spracovavat 100 tisic ton odpadu rocne a vrabat viac ako 20 MWh elektrickej energie plus teplo, ktore by malo byt vyuzivane aj na vyrobu chladu pouzitelneho v skladoch na polnohospodarske produkty v okoli. To je podla mna dvojtvarnost.
 4. morvova@fmph.uniba.sk16.10.2020 (11:44)
  Ako moze byt jednym zo signatarov peticie aj starosta SAmorina, ked prave v jeho katasti (obec Samorin Samot), by mohlo byt postavene zariadenie na spracovanie komunalneho odpadu pomocou splynovanie s plazmou a to na 100 tisic ton odpadu rocne, pricom zariadenie by poskytlo viac ako 20 MWh elektrickej energie, teplo a chlad a konecnym produktom z mineralnej casti by bol vitrifikat tzv. plasmarock vyuzitelny ako stavebny material. Na system existuje platna Eia uz niekolko rokov. Chyba uzemne rozhodnutie, ktore blokuje prave vedenie mesta Samorin.
 5. info@odpadovyhospodar.sk16.10.2020 (14:46)
  Ja len že netreba plakať nad rozliatym mliekom. Má sa zavrieť na Slovensku ďalších 20 skládok, to len bude humbuk. treba to pár rokov voziť inam, popritom sa vrhnúť na úpravu odpadov. Veď to je to, čo chceme na Slovensku, k čomu sme sa zaviazali v únii. Všetci sme vedeli že k tomu to sa blížime. Doba prišla, ale nikto sa strategicky a dlhodobo na to nepripravil. Držím palce

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Do odpadového hospodárstva ide 42 % výdavkov rezortu životného prostredia, čo je európsky priemer.

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Prevádzkovateľ skládky chce zvýšiť jej kapacitu približne o 15 %.

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.