Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Skládky na západnom Slovensku chýbajú, Senec zostal niekoľko dní bez odvozu odpadu

Šéf zberovej spoločnosti Peter Krasnec upozorňuje, že podobná situácia sa môže zopakovať aj inde.

komunálny odpad

Foto: Fotolia

Obyvatelia rodinných domov v Senci zostali niekoľko dní na prelome septembra a októbra bez odvozu zmesového komunálneho odpadu.

Senecká radnica v pondelok 28. septembra informovala, že zberová spoločnosť AVE SK odpadové hospodárstvo, s.r.o. pre uzatvorenie skládky Červený Majer v blízkosti mesta a problémy s umiestňovaním odpadov na okolitých skládkach, do dneška, 2. októbra, nebude zabezpečovať zvoz a zneškodňovanie odpadu z čiernych nádob.

„Tento stav je pre mesto neprijateľný a preto intenzívne hľadá spôsob, ako túto službu občanom zabezpečiť. Mesto využije všetky dostupné právne prostriedky vyplývajúce zo zmluvného vzťahu so zvozovou spoločnosťou AVE SK odpadové hospodárstvo na riešenie vzniknutej situácie,“ uviedla senecká radnica.

Na otázky denníka Odpady-portal.sk ohľadom riešenia vzniknutej situácie však Mestský úrad Senec do dnešného dňa nereagoval.

Neskôr radnica na svojom webovom sídle avizovala, že zvoz odpadu z rodinných domov sa obnovuje už od stredy 30. septembra. Na sociálnej sieti mesto následne oznámilo, že nádoby so zmesovým komunálnym odpadom, ktoré neboli vyvezené v riadnom termíne, môžu obyvatelia vyložiť pred rodinné domy v náhradnom termíne v sobotu 3. októbra.

V regióne chýbajú skládky

Kým reakciu predstaviteľov mesta sa nám nepodarilo získať, na otázky Odpady-portal.sk odpovedal Peter Krasnec, generálny riaditeľ AVE SK odpadové hospodárstvo, spoločnosti, ktorá v Senci zabezpečuje zvoz zmesového komunálneho odpadu.

Zatváranie a obmedzenie budovania nových kapacít skládok odpadov podľa P. Krasneca hlavne na západnom Slovensku zapríčiňuje absenciu legálnych miest, na ktoré by bolo možné umiestniť zmesový komunálny odpad, stavebný odpad, veľkoobjemový odpad, priemyselný odpad a ďalšie druhy odpadov.

„To je aj prípad našej regionálnej skládky odpadov, ktorú sa snažíme rozšíriť už štyri roky, ale vydanie stavebného povolenia je vďaka aktivistom a nedokonalej legislatíve v nedohľadne,“ hovorí P. Krasnec.

Hoci na západnom Slovensku existuje viacero skládok odpadov, tie podľa P. Krasneca považujú za devízu voľný priestor pre svojich zákazníkov.

„Skládka Čukárska Paka a skládka Dubová nám zavreli brány už prvý septembrový týždeň a na zvyšných troch, Trnava, Čierna Voda a Veľké Dvorníky, máme obmedzený denný kontingent návozov,“ pokračuje šéf AVE SK.

Peter Krasnec / Foto: Odpady-portal.sk

Jediná spaľovňa odpadov v regióne, zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov v Bratislave, je navyše do konca októbra v odstávke.

Z týchto dôvodov sa zberová spoločnosť podľa slov jej riaditeľa dostala pod tlak a urgentne musela riešiť otázku kam s odpadom zo Senca a okolitých obcí.

„Danú situáciu komunikujeme s mestom Senec ako aj obyvateľmi mesta a je nám ľúto, že kvôli niekoľkým aktivistom a ich prístup k procesu rozširovania skládky odpadov musí trpieť tento stav ďalších takmer 20 000 obyvateľov mesta Senec a veľká časť spoločností v priemyselnom parku v Senci a okolí,“ pokračuje P. Krasnec.

Situácia sa môže zopakovať

Dôvodom, prečo sa situácia v Senci dostala do kritického bodu, sú podľa šéfa AVE SK prieťahy v konaní ohľadom rozširovania skládky odpadov Červený Majer. K 31. augustu tohto roka spoločnosti vypršalo IPKZ na prevádzkovanie skládky a zneškodňovanie odpadov v tejto lokalite.

 
 

Zostáva vám 31% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (5)

 1. odpadár03.10.2020 (23:58)
  Skládky sú už prežitok. Jedinou cestou do budúcna na celom Slovensku sú triediace linky (recyklátori) a nové zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov ZEVO. V prípade, že nám chce ministerstvo ŽP nahučať, že dostatočné bude dávať do cementárni tak je to nezmysel, pretože ak by bol hospodársky pokles a slabší dopyt po cemente, tak sa nebude zhodnocovať odpad a bude sa čakať kým bude dopyt? ZEVÁ treba v každom kraji aby nebol operatívny problém s odpadom ako práve teraz v Senci... Je na druhej strane smutné, že stavba stojí nie kvôli stavebným nedostatkom, ale kvôli vôli aktivistom.
 2. Jozi04.10.2020 (08:56)
  Preco ide spolocnost do vyberove konania na odvoz TKO z mesta ked nema istu kapacitu na vlastnej skladke ?
 3. info@odpadovyhospodar.sk05.10.2020 (09:05)
  reakcia na ODPADÁRA - ZEVO možno treba viac, ale kým sa vybudujú, pretečie veľa vody. A zatiaľ tu máme aspoň tie 4 cementárne a vápenku. treba to samozrejme využiť. Reakcia na Jozi: a prečo by spoločnosť musela ísť do súťaže so svojou skládkou? Samozrejme môže počítať aj s inou, cudzou skládkou.
 4. senčanka12.10.2020 (15:17)
  Pre vysvetlenie: naplnená 3. etapa s kapacitou 550 000m3 povolená v roku 2007 nikdy neprešla riadnym posudzovaním podľa zákona č.24/2006 Z.z. Z akého dôvodu ministersvu stačilo zisťovacie konanie je otázne. Nepodstatné bolo aj to, že je v priamom susedstve s územím NATURA 2000.Pri jej kolaudácii (november 2009)bolo senčanom sľubované, že majú odpadové hospodárstvo vyriešené na 15 rokov. Čiže do roku 2024. Minimálne od roku 2013 sú početné sťažnosti občanov na zápach. V roku 2016 bola snaha (zo strany aktivistov) do IP doplniť maximálnu ročnú kapacitu, aby nedošlo k predčasnému naplneniu skládky. SIŽP sa rozhodla inak. Prevádzkovateľ naháňal množstvá odpadu kade -tade. Napr. v rokoch 2012-2015 bol v Senci(aspoň podľa hlásení) uložený odpad z obcí Visolaje a Beluša. Bolo by zaujímavé pozisťovať ako podliezal ceny iných spracovateľov. Mestu Pezinok dal nižšiu cenu ako mestu Senec... Okolo tejto skládky je to celé zle a je hanbou, že zlyhali orgány štátnej správy, ktoré majú na takéto prevádzky dohliadať a museli sa do veci angažovať aktivisti. Nemôcť si v lete vyvetrať byt, nemôcť si pozvať kamošov na grilovačku na dvore,...pre ukrutný zápach, to zmobilizuje aj inak absolútne pasívnych občanov. V roku 2017 bolo za mesiac vyzbieraných a odovzdaných 1375 podpisov pod petíciu žiadajúcu limit odpadov uložených v danej lokalite na už povolený objem, teda koniec budovania ďalších kapacít. Za všetko si prevádzkovateľ môže sám. Po rokoch úsilia sa podarilo aktivistom presvedčiť SIŽP aby spravila nezávislé meranie unikajúcich skládkových plynov. Na základe tohoto merania sa zistilo, že prevádzkovateľ roky posielal na SIŽP nereálne a silne podhodnotené merania. To bol dôvod na pozastavenie stavebného konania vo veci navýšenia kapacity.
 5. senčanka12.10.2020 (16:29)
  reakcie senčanov na tento článok: https://www.facebook.com/groups/SencaniaVsZapach

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Veľké mestá takto môžu zinkasovať stovky tisíc eur. O príspevok však musia sami požiadať.