Biometán môže sčasti nahradiť spotrebu zemného plynu a pomôcť tak pri dekarbonizácii plynárenstva či dopravy.
Produkcia zmesového komunálneho odpadu na Slovensku v roku 2019 dosiahla takmer 2,37 mil. ton. Okolo 40 percent z tohto objemu pritom tvorí biologicky rozložiteľný odpad (BRKO). Potenciál výroby biometánu z BRKO sa podľa odhadov pohybuje do 80 miliónov miliónov m3.
Biometán je pritom jednou z alternatív, o ktoré sa intenzívne zaujímajú aj slovenskí plynári. Štátny SPP spolupracuje so spoločnosťou Brantner na projekte zariadení na suchú ferementáciu bioodpadov. Výroba biometánu z BRKO zároveň napriek niekoľkým prekážkam môže byť zaujímavou možnosťou aj pre bioplynové stanice.
Poslúžia rôzne druhy bioodpadou
Podľa nového zákona o odpadoch, platného od januára 2021, musí krajina do roku 2035 dosiahnuť 90 % komunálneho odpadu triediť a 65 % recyklovať.
Od roku 2021 zároveň musí väčšina miest a obcí zaviesť triedený zber biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov z domácností. Pre potenciálnych spracovateľov by tak mal byť k dispozícii veľký objem odpadu. Koľko biometánu sa z neho bude dať vyrobiť?
„Vyseparovaný bioodpad môžeme spracovať v bioplynových staniciach a z jednej jeho tony vyrobiť okolo 125 metrov kubických bioplynu. Z odpadu vyprodukovaného v roku 2019 sme tak mohli získať približne 76 miliónov kubíkov biometánu,“ odhaduje Vratislav Kopačka zo spoločnosti Air Products.
Celkový potenciál bioodpadu pri výrobe biometánu podobne odhadol aj Jurguš Vopálenský zo spoločnosti SPP - distribúcia.
„Najlepšia výroba biometánu je asi zapasovanie výroby biometánu do širšieho konceptu cirkulárnej ekonomiky, kde sa dôsledne triedi zmesový komunálny odpad. Vyseparujú sa plasty a BRKO, ktorý následne zhodnocujeme tak, že z neho vyrobíme biometán,“ uviedol J. Vopálenský v podcaste Otvorene o plyne s tým, že celkový potenciál je niekde na úrovni 70 – 80 mil. m3.
„Keď hovoríme o ďalších potenciáloch, keby sme napríklad lepšie manažovali kuchynský a reštauračný odpad, tam je ďalších 40 až 50 mil. m3. Plus, zavedenie lepšej využiteľnosti exkrementov hospodárskych zvierat poskytuje najväčší potenciál, až do úrovne 200 mil. m3 v závislosti od ekonomiky realizácie,“ doplnil J. Vopálenský.
Množstvo biometánu obsiahnuté v bioodpade sa však pri jednotlivých druhoch odpadu značne líši. Ako sumarizuje nasledujúca tabuľku, kým z jednej tony splaškových kalov je napríklad možné získať len okolo 20 kubíkov čistého metánu, pri bioodpadoch z potravinárstva je to v priemere približne osemkrát viac.
Zostáva vám 34% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.