Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Európska komisia podporila udržateľnejšie zaobchádzanie s textilom

Cieľom Komisie je zabezpečiť, aby sa textilné odvetvie čo najskôr zotavilo z koronakrízy a zároveň uplatňovalo zásady obehového hospodárstva v praxi.

Európska komisia podporila udržateľnejšie zaobchádzanie s textilom

Foto: Depositphotos

Európska komisia chce podporiť udržateľnejšie zaobchádzanie s textilom v kontexte obehového hospodárstva. Vyplýva to z najnovšej Stratégie EÚ v oblasti udržateľných textílií, ktorú zverejnila 5. januára na svojej webovej stránke (odkaz na celú iniciatívu nájdete na konci článku).

Spätnej väzbe je otvorená až do 2. februára, pričom Komisia ju zohľadní v ďalších fázach prípravy iniciatívy a pri jej dolaďovaní.

Následne zhrnie získané príspevky v súhrnnej správe a vysvetlí, akým spôsobom sa zohľadnia, prípadne prečo niektoré návrhy nemôže vziať do úvahy. Tento dokument plánuje prijať v priebehu tretieho štvrťroku 2021.

Podľa Komisie má iniciatíva pomôcť pri prechode na klimaticky neutrálne obehové hospodárstvo. V cirkulárnej ekonomike by sa mali navrhovať a vyrábať výrobky, ktoré budú trvácnejšie, ktoré bude možné opätovne používať, opravovať a recyklovať a ktoré budú energeticky účinné.

Cieľom iniciatívy je zabezpečiť, aby sa textilné odvetvie zotavilo z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a stalo sa udržateľným vďaka zabezpečeniu väčšej konkurencieschopnosti, uplatňovaniu zásad obehového hospodárstva na proces výroby, na výrobky, spotrebu, nakladanie s odpadmi a druhotnými surovinami, ako aj vďaka cielenému usmerňovaniu investícií, výskumu a inovácií.

Nadväzuje na predchádzajúce záväzky

Európska zelená dohoda, Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo aj priemyselná stratégia označili textilný priemysel za prioritné odvetvie, v ktorom môže EÚ vydláždiť cestu k uhlíkovo neutrálnemu obehovému hospodárstvu.

V pracovnom dokumente zamestnancov Komisie „Identifikácia potrieb obnovy Európy“, ktorý sprevádzalo oznámenie „Správny čas pre Európu: náprava škôd a príprava budúcnosti pre ďalšie generácie“, načrtla Komisia vplyv pandémie COVID-19 na priemyselný ekosystém pre textil v EÚ, ako aj identifikáciu potrieb obnovy s ohľadom na súčasné a očakávané slabiny na strane dopytu aj ponuky.

Približne 11 kilogramov odpadu na obyvateľa za rok

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

Výrobcovia a OZV musia podľa zákona od 1. januára 2021 administrovať svoje dáta cez ISOH. Upozorňujú však, že zákonnú povinnosť splniť nemôžu, pretože ISOH stále nie je funkčný.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Odpad z plošného testovania na COVID-19 v súčasnosti zhodnocuje jediná spaľovňa. Vojenská nemocnica hľadá ďalšie spaľovne, ktoré môžu nebezpečný odpad zlikvidovať.