Kam odovzdať odpad z testovania vo firme? Je potrebné viesť evidenciu a podávať ohlásenie? Tu sú odpovede na otázky v súvislosti s odpadom, ktorý vzniká v rámci testovania.
S testovaním na koronavírus COVID-19, ktoré realizujú samosprávy, ale aj mnohé veľké firmy, je spojená aj tvorba odpadu, ktorý sa klasifikuje ako nebezpečný odpad. Kam tento odpad patrí a ako je to s administratívnymi povinnosťami pôvodcu?
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) poskytlo odpovede na šesť otázok ohľadom odpadu z testovania na koronavírus.
Otázky a odpovede
Zistite, akým ste pôvodcom odpadu.
1. Kto je pôvodcom odpadu?
Rozlišujeme:
A. Testovanie vykonávané u fyzických osôb – podnikateľov, alebo právnických osôb vo firmách
- pôvodcom odpadu je fyzická osoba-podnikateľ/právnická osoba/firma
B. Testovanie vykonávané v obciach
B.1. Testovanie vykonávané obcou (napr. prostredníctvom MOM, ktorú zriadila obec)
B.2. Testovanie realizované uzavretím zmluvy s existujúcim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (napr. nemocnica alebo zriaďovateľ už existujúceho MOM)
- pôvodcom odpadu je tretia osoba / subjekt s ktorou / ktorým má obec uzavretú zmluvu v súlade s „Manuálom na testovanie COVID-19 pre obce – Záchráňme spolu životy“ , ktorý vydala Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a ktorý bol distribuovaný mestám a obciam
2. Pod aké katalógové číslo je potrebné zaradiť odpad?
Odpad vzniknutý z testovania na COVID – 19 sa zaraďuje v zmysle vyhlášky MŽP SR č. 365/2015 Z. z., ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov pod katalógové číslo 18 01 03 - odpady, ktorých zber a zneškodňovanie podliehajú osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy (nebezpečný odpad).
Je nutné dodržiavať princípy nakladania s odpadom a realizovať triedenie odpadu tak, aby sa odpad, ktorý je možné zaradiť medzi ostatný odpad nemiešal s odpadom katalógové číslo 18 01 03, a to v záujme predchádzania neodôvodnenému zvyšovaniu jeho množstva a zahlcovaniu zariadení, v ktorých má odpad byť zhodnotený/zneškodnený. Tento princíp je taktiež uvedený aj v bode 1.7. manuálu.
Toto zaradenie sa vzťahuje na všetky subjekty uvedené v písmenách A a B (pri prvej otázke).
3. Je potrebné viesť evidenciu a podávať ohlásenie?
Pôvodca odpadu je povinný v súlade s § 14 ods. 1 písm. f) zákona o odpadoch viesť a uchovávať evidenciu o vzniku odpadu a nakladaní s ním a v súlade s § 14 ods. 1 písm. g) zákona o odpadoch ohlasovať údaje z evidencie príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva a uchovávať ohlásené údaje.
Táto povinnosť sa vzťahuje na všetky subjekty uvedené v písmenách A a B (pri prvej otázke).
4. Kto vypĺňa sprievodný list nebezpečného odpadu?
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.