Okrem výpadku príjmov môže ovplyvniť aj triedenie ostatných druhov plastov. Kľúčová je v tomto prípade osveta verejnosti.
Začiatkom januára minister životného prostredia Ján Budaj poveril založením správcu zálohového systému konzorcium štyroch združení zastupujúcich výrobcov nápojov a zástupcov obchodu. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by sa tak malo oficiálne spustiť v januári budúceho roka. O tom, ako bude celý systém vyzerať, sme podrobne písali v tomto článku.
Zálohovanie však bude mať vplyv aj na zavedený systém triedeného zberu na Slovensku, a to nielen z finančného hľadiska. O tejto problematike bližšie informovala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing OZV ENVI - PAK.
Rýchla cesta k únijným cieľom
Rozšírená zodpovednosť výrobcov v oblasti obalov a neobalov začala na Slovensku fungovať od polovice roku 2016. Zber a recyklácia stúpa, a to aj v prípade PET fliaš a plechoviek. Dnes sme na približnej úrovni 60 % recyklácie pri PET fľašiach. Ak by malo Slovensko viac času, ciele by pravdepodobne dosiahlo aj bez zavedenia zálohovania.
Výrobcovia si uvedomujú, že náklady na to, aby boli zavedené zálohy, sú veľmi vysoké. Na druhej strane však musia reagovať na tlak Európskej únie, a to nielen percentuálny, ale aj časový. A ten sa v poslednej dobe veľmi zvýšil.
Práve z tohto dôvodu si mohli výrobcovia uvedomiť, že zálohovanie je jediná rýchla cesta k dosiahnutiu únijných cieľov.
Výpadok príjmov odhadujú na milióny eur
Plechovky a PET fľaše tvoria malé percento z hľadiska plastov. Aj napriek tomu však zavedením zálohovania môže byť triedený zber ovplyvnený veľmi výrazne.
Samotné odhady Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) hovoria o ročnom výpadku príjmov v rozmedzí 4,1 až 10,7 milióna eur.
„Keď sme si my robili analýzy o tom, akým spôsobom ovplyvní zavedenie zálohovania fungovanie systému, prišli sme k odhadu a predpokladu troch miliónov eur, ktoré sa presunú zo systému financovania triedeného zberu a povinnosti výrobcov v rámci OZV ENVI - PAK do zálohového systému,“ vysvetľuje K. Kretter.
Tento pokles financovania bude podobný v rámci plechoviek aj PET fliaš. Približne je to asi jedna tretina, konkrétne 33 % pri plastoch a 28 % pri kovoch.
Zálohovaním vypadnú z triedeného zberu „čerešničky“
PET fľaše však nie sú len nápojové. Stále sú tu PETky, v ktorých je balené mlieko, prípadne kuchynský olej. Tie nebudú spadať pod zálohový systém, keďže ide o potravinu, nie nápoj. A práve tie sa stanú problematickou zložkou, pretože náklad na ich spracovanie bude väčší.
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.