Najväčší objem tvorila výstuž betónových konštrukcií a železný šrot.
Jadrová a energetická spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá na Slovensku zabezpečuje rôzne činnosti v záverenčnej fáze jadrovej energetiky, v roku 2020 zhodnotila viac ako 5 000 ton druhotných surovín z vyraďovaného materiálu.
Suroviny pochádzali z vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach.
Foto: JAVYS
Výnos investujú do vyraďovania
"Z celkového objemu tvorila najväčší objem druhotných surovín výstuž betónových konštrukcií, a to až 3 234 ton. Druhou surovinou s najväčším objemom, ktorá putovala do recyklačného procesu bol železný šrot v objeme 1 544 ton," priblížila hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.
V menšom objeme sa v zhodnotených materiáloch objavili tiež suroviny s obsahom medi, hliníka či olova. Údaje o zrecyklovaných surovinách sumarizuje tabuľka.
"V rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 vrátila spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2020 do recyklačného procesu 5 164 ton druhotných surovín," zhrnula M. Žiaková.
"Zhodnocovanie čo najväčšieho množstva materiálov, minimalizácia tvorby odpadov a ochrana životného prostredia patria medzi z hlavné ciele spoločnosti JAVYS, a. s.," doplnila hovorkyňa JAVYS.
Finančné prostriedky, ktoré JAVYS recyklačným procesom získava, spoločnosť opätovne investuje do procesu vyraďovania jadrových zariadení.
Tým podľa M. Žiakovej dochádza k úspore finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a v prípade vyraďovania JE V1 prostriedkov EBOR.
ZDROJ: JAVYS
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.