NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Z vyradených atómiek vlani na Slovensku zhodnotili 5 000 ton druhotných surovín

Najväčší objem tvorila výstuž betónových konštrukcií a železný šrot.

druhotné suroviny

Foto: JAVYS

Jadrová a energetická spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá na Slovensku zabezpečuje rôzne činnosti v záverenčnej fáze jadrovej energetiky, v roku 2020 zhodnotila viac ako 5 000 ton druhotných surovín z vyraďovaného materiálu.

Suroviny pochádzali z vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Foto: JAVYS

Výnos investujú do vyraďovania

"Z celkového objemu tvorila najväčší objem druhotných surovín výstuž betónových konštrukcií, a to až 3 234 ton. Druhou surovinou s najväčším objemom, ktorá putovala do recyklačného procesu bol železný šrot v objeme 1 544 ton," priblížila hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

V menšom objeme sa v zhodnotených materiáloch objavili tiež suroviny s obsahom medi, hliníka či olova. Údaje o zrecyklovaných surovinách sumarizuje tabuľka.

"V rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 vrátila spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2020 do recyklačného procesu 5 164 ton druhotných surovín," zhrnula M. Žiaková.

"Zhodnocovanie čo najväčšieho množstva materiálov, minimalizácia tvorby odpadov a ochrana životného prostredia patria medzi z hlavné ciele spoločnosti JAVYS, a. s.," doplnila hovorkyňa JAVYS.

Finančné prostriedky, ktoré JAVYS recyklačným procesom získava, spoločnosť opätovne investuje do procesu vyraďovania jadrových zariadení.

Tým podľa M. Žiakovej dochádza k úspore finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a v prípade vyraďovania JE V1 prostriedkov EBOR.

ZDROJ: JAVYS


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.