Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Kam s odpadom z testovania na COVID-19? Envirorezort ukázal zoznam

Pozrite si, aké subjekty majú zabezpečiť prepravu odpadu do dvoch špecializovaných zariadení.

Kam s odpadom z testovania na COVID-19? Envirorezort ukázal zoznam

Foto: Depositphotos

Ministerstvo životného prostredia SR vydalo prvé dve poverenia pre spoločnosti, ktoré môžu zneškodňovať odpad vzniknutý z testovania na COVID-19.

Ide o zariadenie na energetické využitie odpadov Kokšov-Bakša, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť KOSIT, a o zariadenie na energetické využitie odpadov Bratislava, prevádzkovateľom ktorého je spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Prepravu odpadu do zariadení zabezpečí 128 subjektov. Celý zoznam subjektov nájdete v nižšie priloženej tabuľke.

Envirorezort pripomína, že prevádzkovatelia odberných miest a samosprávy sa v prípade problémov s odvozom odpadu môžu obrátiť na niektorú spoločnosť, ktorá má oprávnenie na prepravu odpadu z testovania na COVID-19.

O čo ide?

Ministerstvo reaguje na narastajúci problém s hromadiacim sa odpadom z testovania na COVID-19. Od spustenia celoplošných testovaní sa totiž začali objavovať informácie o tom, že štát nemá kapacity na zneškodňovanie tohto odpadu.

Vláda tak v januári prišla s novelizáciou legislatívy. Po novom môžu takýto odpad spracovávať aj väčšie prevádzky, spravidla zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie a kde je zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade s relevantnými právnymi predpismi, a to aj nad rámec platného povolenia. Poverenie vydáva MŽP SR.

Opatrením chcel rezort umožniť odberovým miestam vrátane mobilných odberových miest odovzdať nebezpečný odpad z testovania priamo poverenému zariadeniu na nakladanie s odpadmi, prípadne oprávnenej osobe, ktorá zabezpečí prepravu do takého zariadenia. Podrobnejšie sme o tom informovali v tomto článku.

Prísun nových odpadov sa nedotkne bežnej prevádzky zariadení

Prevádzka ZEVO Bratislava spoločnosti OLO dostala poverenie na prijatie, prepravu a zneškodnenie nebezpečného odpadu z testovania na COVID-19 vo štvrtok 25. februára, pričom ministerstvo odporučilo denný príjem tohto odpadu na úrovni maximálne 80 ton denne.

Spoločnosť však zároveň ubezpečila verejnosť, že sa schválený postup pri prijímaní a spracovaní nebezpečného odpadu nedotkne bežnej prevádzky energetického zhodnocovania zmesového odpadu v hlavnom meste.

Ak nebudú kapacity spaľovní postačovať, ďalšou možnosťou je spracovanie nebezpečného biologického odpadu slovenskými cementárňami.

Aké spoločnosti zabezpečia prepravu odpadu?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.