NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Tesco začína so zberom mäkkých plastov priamo v prevádzkach

Vo viac ako stovke prevádzok vo Veľkej Británii spúšťa reťazec schému zberných bodov, kde môžu spotrebitelia odovzdať použité obaly vyrobené z tých druhov plastu, ktoré sa zvyčajne nerecyklujú.

Tesco začína so zberom mäkkých plastov priamo v prevádzkach

Foto: Tesco

Mäkký plast berú útokom

V stosedemdesiatich supermarketoch na juhozápade Anglicka a vo Walese začalo Tesco s rozširovaním siete recyklačných miest mäkkého plastu, ktorý zväčša končí na skládkach. Ide o prvý pokus o zavedenie veľkokapacitného cieleného zberu iných ako tvrdých plastov v Spojenom kráľovstve.

Zberné miesta budú prijímať obaly z mäkkého plastu, ktoré sú zvyčajne nerecyklovateľné, ako napríklad potravinárske fólie, obaly z krmiva pre domáce zvieratá, vrecká od slaných lupienkov či vrecká na pečivo a to bez ohľadu na to, kde bol tovar v týchto obaloch kupovaný a o akú značku výrobku ide.

Zo zberných bodov mäkký plastový odpad poputuje do recyklačných zariadení, kde ho umyjú, vytriedia a spracujú na nový obalový materiál, ktorý sa bude používať na balenie potravín, domácich potrieb či kozmetických výrobkov.

Skúšobná schéma sa osvedčila

Toto rozhodnutie nasleduje po úspešnom pokuse, ktorý Tesco uskutočnilo v roku 2018 v spolupráci so spoločnosťou Recycling Technologies, v rámci ktorého zriadili zberné miesta v desiatich prevádzkach v okolí Bristolu a Swindonu.

Reakcia spotrebiteľov bola pozitívna a na zberné miesta priniesli desaťkrát väčší objem plastu, ako sa pôvodne predpokladalo. V prevádzkach sa odvtedy na recykláciu vyzbieralo viac ako stodvadsať ton plastu, z ktorého už sa stihli vyrobiť nové obaly určené na potravinárske použitie, konkrétne sa v nich predáva syr značky Tesco.

Najčastejšími položkami, ktoré spotrebitelia v skúšobnom projekte na zberné miesta donášali, boli vrecká na pečivo, obaly od ovocia a zeleniny, vrecúška od čipsov, obaly, v ktorých sa predávajú šaláty, obaly od detskej stravy a krmiva pre domáce zvieratá.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 bol pre organizáciu zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., opäť úspešný.

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Bezpilotné lietadlá budú na juhu Veľkej Británie zbierať údaje o znečistení verejných priestorov, na základe ktorých mestá budú schopné strategicky umiestňovať smetné koše či prispôsobiť intervaly odvozu odpadu.

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

MEVA-SK uviedla na trh výklopné kontajnery ECO vybavené tlačidlom pre automatické uvoľnenie výklopného mechanizmu.