Spaľovňa JAVYS môže spracovávať rádioaktívny odpad z prevádzky jadrových elektrární, vyraďovaných atómiek, ale aj od zahraničných producentov.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) odobrilo štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) navýšenie kapacít pre spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov v jej spracovateľskom centre v Jaslovských Bohuniciach.
Podľa záverečného stanoviska, ktoré včera, 13. apríla 2021, envirorezort vydal v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), môže JAVYS sprevádzkovať novú spaľovňu rádioaktívneho odpadu s kapacitou 240 t/rok a zároveň zvýšiť kapacity aj iných spracovateľských technológií.
JAVYS po vydaní záverečného stanoviska MŽP SR teraz môže podať návrh na začatie povoľovacieho konania k navrhovanej činnosti.
O čo ide?
Štátna akciovka JAVYS na Slovensku zabezpečuje rôzne činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky. Jednou z nich je aj nakladanie s rádioaktívnym odpadom.
V Jaslovských Bohuniciach JAVYS prevádzkuje technológie na spracovanie rôznych pevných aj kvapalných rádioaktívnych odpadov. Patrí k nim zalievanie rádioaktívnych odpadov do cementových matríc či do asfaltu, vitrifikácia či vysokotlakové lisovanie.
„Medzi naše technológie ďalej patrí tiež spaľovanie, ktoré je najvhodnejšie pre určité typy odpadov a zároveň je to najvhodnejší postup z hľadiska redukcie objemu,“ vysvetľoval generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk.
Práve týchto činností sa týka aj projekt „Optimalizácia spracovateľských kapacít technológií pre spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov JAVYS, a.s. v lokalite Jaslovské Bohunice,“ ku ktorému teraz MŽP SR vydalo záverečné stanovisko.
Kapacita spaľovania sa zdvojnásobí
Zámer rozšíriť svoje spracovateľské kapacity na rádioaktívny odpad JAVYS predložila štátnym orgánom na posúdenie začiatkom roka 2018. MŽP SR v apríli 2021 rozhodlo, že po komplexnom posúdení navrhovanej činnosti, verejnom prerokovaní, vyhodnotení odborného posudku a všetkých doručených stanovísk a pripomienok so zámerom súhlasí.
„Platnosť záverečného stanoviska je sedem rokov odo dňa nadobudnutia jeho právoplatnosti. Záverečné stanovisko nestráca platnosť, ak sa počas jeho platnosti začne konanie o umiestnení alebo povolení činnosti podľa osobitných predpisov,“ priblížil envirorezort vo svojom rozhodnutí.
Variant zámeru, ktorý MŽP SR odsúhlasilo, počíta so zvýšením súčasných posúdených kapacít spaľovania rádioaktívneho odpadu z 240 ton na 480 ton ročne (240 ton/rok pre každú zo spaľovní), doplnením kapacít pretavovania a novou pecou so vsádzkou dve tony či doplnením nových kapacít lisovania rádioaktívneho odpadu.
Spaľovňa rádioaktívneho odpadu v Jaslovských Bohuniciach | Foto: JAVYS
Technológie majú slúžiť na spracovanie a úpravu nízko a veľmi nízko aktívnych odpadov. Tie budú pochádzať z vyraďovania atómových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach a prevádzky jadrových zariadení a atómových elektrární, ale pôjde aj o tzv. inštitucionálne rádioaktívne odpady z výskumných pracovísk a nemocníc či rádioaktívny odpad od zahraničných producentov.
Práve spracovávanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia, ktoré JAVYS vykonáva ako komerčnú činnosť pre firmy napríklad z Českej republiky a Talianska, si v uplynulých mesiacoch získalo mediálnu pozornosť v súvislosti s návrhom ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) zakázať spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu ústavným zákonom.
Proti návrhu sa postavil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), pod ktorého rezort štátna JAVYS spadá a ktorá z „komerčných činností v rámci EÚ“ čerpá značnú časť svojich príjmov.
Ministerstvo si dalo podmienky
Rezort životného prostredia v záverečnom stanovisku k zámeru stanovil 19 rôznych opatrení a podmienok, ktoré má JAVYS splniť pri príprave a a realizácii svojho zámeru. Ich cieľom je okrem iného vylúčiť alebo znížiť nepriaznivé vplyvy jednotlivých činností na životné prostredie.
Podľa požiadaviek stanovených envirorezortom má JAVYS na svojom webe v mesačných intervaloch zverejňovať podrobné informácie o všetkých rádioaktívnych odpadoch, ktoré sa spracovávajú spaľovaním. V prípade rádioaktívnych odpadov dovezených zo zahraničia má JAVYS obdobne informovať aj vtedy, ak sa rádioaktívny odpad spracováva iným spôsobom, napríklad pretavovaním.
V mesačných intervaloch má JAVYS takisto publikovať prehľad výpustí do ovzdušia a vôd. Ministerstvo zároveň vyžaduje, aby JAVYS každoročne zverejnila aktuálny plán spracovania rádioaktívnych odpadov na najbližší rok.
„Navrhovateľ sa zaväzuje, že nebude dlhodobo skladovať rádioaktívny odpad od externých, zahraničných producentov,“ uviedlo MŽP SR. „V nových zmluvách na spracovanie a úpravu rádioaktívneho odpadu bude uplatňovať podmienku, že finálne produkty spracovania zahraničného rádioaktívneho odpadu navrhovateľom, musia byť vyvezené späť do zahraničia do 1 roka odo dňa dovozu tohto zahraničného rádioaktívneho odpadu na územie Slovenskej republiky.“
Piešťany a Hlohovec boli proti
K správe o hodnotení navrhovanej činnosti ministerstvo dostalo 11 písomných stanovísk od zainteresovaných orgánov a stanoviská od trojice obcí, ktoré súhlasili so zámerom a nevzniesli žiadne zásadné pripomienky. Ďalších päť obcí a regionálne združenie samospráv súhlasili pod podmienkou splnenia ich požiadaviek.
Na druhej strane ďalších takmer 20 obcí, ako aj mestá Piešťany a Hlohovec, vyjadrili so zámerom JAVYS-u nesúhlas, a to najmä so spracovávaním rádioaktívneho odpadu zo zahraničia. Za neodôvodnené vo svojich pripomienkach však označili aj samotné navyšovanie spracovateľských kapacít. Bce Dolný Lopášov, Dubovany, Klátovce a mesto Hlohovec žiadali, aby im bolo priznané postavenie dotknutej obce.
„Vzhľadom, na to že v rámci konania o posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nepreukázalo, že by navrhovaná činnosť mala významne negatívny vplyv na životné prostredie príslušný orgán ich požiadavky neakceptoval,“ píše sa v záverečnom stanovisku MŽP SR.
„Účelom posudzovania vplyvov na životné prostredie je vo všeobecnosti vyhodnotiť environmentálnu prijateľnosť navrhovanej činnosti alebo jej zmeny, pričom účelom tohto konania nie je vyhodnocovanie potreby realizácie navrhovanej činnosti alebo jej zmeny z hľadiska hospodárskej alebo ekonomickej potreby.“
Transport sudov s rádioaktívnym odpadom | Foto: Odpady-portal.sk
Primátor Hlohovca a poslanec NR SR Miroslav Kollár (nezaradený) bezprostredne po vydaní záverečného stanoviska MŽP SR na sociálnej sieti avizoval, že voči nemu podá rozklad.
„Ako mesto sme žiadali, aby bola v záverečnom stanovisku určená podmienka zákazu spracovávania zahraničného rádioaktívneho odpadu. Aj napriek januárovým deklaráciám ministra Budaja o tom, že „získal prísľub predsedov koaličných strán, že príde k zákazu spaľovania jadrového odpadu na Slovensku“, zo záverečného stanoviska vyplýva niečo iné,“ uviedol M. Kollár.
Poslanec NR SR z klubu SaS Radovan Kazda (spoluvlastník vydavateľstva Odpady-portal.sk – pozn. red.) vo svojej reakcii na záverečné stanovisko MŽP SR zdôraznil, že cieľom procesu EIA bolo posúdiť vplyvy navrhovaných činností na životné prostredie.
„Zaskočilo ma, aká veľká časť verejnosti je presvedčená, že v tomto procese môže namietať účel prevádzky. Napríklad voči tomu, že firma chce spracovávať aj odpad zo zahraničia,“ napísal R. Kazda.
„Potešilo ma, že firma JAVYS pripravila dobrý projekt, na základe ktorého MŽP konštatovalo, sa nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by závažným spôsobom ohrozovali niektorú zo zložiek životného prostredia alebo zdravie obyvateľov,“ doplnil.
Nová spaľovňa už stojí
Nové zariadenie na spaľovanie rádioaktívneho odpadu JAVYS už vybudovala, spaľovňa však zatiaľ nie je v prevádzke. Zariadenie má za sebou zatiaľ len neaktívne skúšky, pri ktorých spaľovňu otestovali na konvenčnom nerádioaktívnom odpade.
Zostáva vám 8% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.