Rádioaktívny odpad zo zahraničia na Slovensku nekončí, JAVYS materiál po spracovaní vracia do krajiny pôvodu, zdôrazňuje minister hospodárstva.
Z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre taliansku jadrovú elektráreň Caorso spaľuje Jadrová vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS), na Slovensku nezostáva nič a všetok rádioaktívny popol sa vyváža naspäť do krajiny pôvodu.
Na tlačovej konferencii s generálnym riaditeľom spoločnosti JAVYS Pavlom Štullerom to dnes, 12. februára, vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Práve pod jeho rezort spadá štátna akciovka, ktorá zabezpečuje rôzne činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky.
Ako R. Sulík ďalej uviedol, s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽaNO) sa dohodol, že JAVYS po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou nebude uzatvárať nové zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov zo zahraničia.
Minister Richard Sulík (vpravo) a šéf JAVYS Pavol Štuller (vľavo) | Foto: Odpady-portal.sk
„Na túto tému som diskutoval aj s pánom ministrom životného prostredia Budajom a myslím, že sme našli celkom rozumnú dohodu, ako budeme pokračovať,“ povedal R. Sulík.
Envirorezort situáciu vidí inak. V stanovisku, ktoré vydal k tlačovej besede R. Sulíka, garanciu ponúknutú ministerstvom hospodárstva odmieta.
Zmluva s Talianmi platí do roku 2023
JAVYS podľa ministra hospodárstva spaľuje nízko výlučne rádioaktívny odpad, ktorý vzniká pri likvidácii jadrových zariadení, ako napríklad rukavice, návleky alebo prostriedky na čistenie.
„Zmluva platí niekoľko rokov, ten odpad sa sem dovezie, tu sa to spáli, a to, čo zostane, sa späť vyvezie. Na Slovensku nezostane jeden jediný gram rádioaktivity,“ povedal R. Sulík.
Mohlo by vás zaujímať:
Generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Pavol Štuller spresnil, že zmluva s talianskou spoločnosťou je platná do roku 2023.
„Plne si uvedomujem potrebu širokej spoločenskej diskusie na túto tému, vzhľadom na to, že táto vysoko technická otázka v súčasnosti silno rezonuje,“ zdôraznil P. Štuller.
Slovensko však spaľovňu rádioaktívnych odpadov potrebuje aj na likvidáciu vlastných odpadov, a to z jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce.
Generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller | Foto: Odpady-portal.sk
JAVYS preto postavila novú spaľovňu s vyššou kapacitou, no tá zatiaľ od rezortu životného prostredia nedostala povolenie na riadnu prevádzku. V súčasnosti podľa R. Sulíka spaľovňa likviduje v skúšobnej prevádzke iba nerádioaktívne odpady.
MŽP SR žiada zákaz spaľovania
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) s garanciou, ktorú ponúkol šéf rezortu hospodárstva nesúhlasí. Záväzok JAVYS, že nebude uzatvárať ďalšie zmluvy na spaľovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia, envirorezortu nestačí.
„Ministerstvo životného prostredia (MŽP) s takou formou garancie nesúhlasí. Štátna spoločnosť JAVYS totiž nemá žiadne také právomoci, aby mohla zaručiť, že sa na našom území nebude v budúcnosti spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad,“ reagovalo MŽP SR.
Zostáva vám 22% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.