NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Štát bude cez ISOH viac vidieť na nakladanie s odpadom

Informačný systém odpadového hospodárstva má zároveň pomôcť výrobcom platiť za to, za čo naozaj majú.

Štát bude cez ISOH viac vidieť na nakladanie s odpadom

Foto: Depositphotos

Jedným z cieľov informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH) je prostredníctvom sledovania tokov minimalizovať nelegálne nakladanie s odpadom. “V odpadoch existuje obrovské množstvo envirokriminality aj daňových únikov. Sú to obrovské náklady, ktoré sa opäť hradia z nejakého štátneho fondu.”

“Miznú peniaze, ktoré by mali ísť výrobcom a recyklátorom, ktorí dnes neexistujú,” uviedol Miroslav Jakuš, riaditeľ spoločnosti Inisoft v diskusii denníka Sme “Ako naplniť ambiciózne ciele s odpadmi?”

“ISOH už tu mal byť rok, opäť sa oddialil. Nie je na čo čakať. Rozumiem, že sú s tým problémy a radi aj s ostatnými IT firmami pomôžeme.” Podľa predstaviteľa spoločnosti by štart informačného systému mal byť benevolentnejší, pričom sa uvažuje s periodicitou hlásení raz štvrťročne. Potom je ambícia mať tieto informácie k dispozícii v kratších intervaloch.

ISOH dôležitý aj pre OZV

Informačný systém má veľký význam aj pre OZV-čky. Organizácie zastupujúce výrobcov tvrdia, že v súčasnosti nevidia, ako sa nakladá s odpadom, za ktorý platia. “Aj my sme dnes iba prijímateľom informácií, ktoré si často nedokážeme overiť,” uviedla Hana Nováková, riaditeľka OZV ENVI-PAK.

Ako príklad uvádza zber odpadu v rôznych obciach, kde zberová spoločnosť určuje, koľko odpadu patrí danej obci a koľko má OZV zaplatiť za daný prúd. “No my tieto údaje nevieme overiť a vztiahnuť na konkrétnu obec.”

Ani o ďalšej etape nakladania s odpadom OZV vraj nemá prehľad. Odpad smeruje na dotrieďovaciu linku, pričom sa tu spája materiál opäť z ešte väčšieho územia. “Nemáme prehľad za obce, ani nevieme ako sa obchoduje s týmto materiálom alebo komu patrí. Veľa informácií by sme tu potrebovali vedieť, aby výrobcovia platili za to, za čo platiť majú.”

Predstaviteľka OZV upozornila, že pre organizáciu aj výrobcov je dôležitá možnosť napojiť sa na ISOH cez vlastné užívateľské rozhranie.  “Inak by dochádzalo k enormnému zaťaženiu výrobcov a ostatných subjektov, ak by dáta museli vkladať do iného softvéru. Nemáme kapacity, aby sme zamestnávali ďalších ľudí pre ručné nahadzovanie. Aj preto sme žiadali o posun termínu zo začiatku tohto roku.”

INISOFT

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Na Orave sa začína odstraňovať stará environmentálna záťaž, sanácia vyjde na 6,4 mil. eur

Sanačné práce zrealizuje dvojica firiem.

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Tretie kolo Mestského bazára v Bratislave našlo využitie pre 10,8 ton predmetov

Z výnosov Mestského bazára chce OLO financovať prvé reuse centrum v Bratislave.