NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Výber vhodného obalu môže znížiť náklady na dopravu

Prázdny priestor vo vnútri škatule často znamená vyššie náklady za obalové materiály a za transport. Firma ponúka efektívne riešenie vo forme inteligentných obalov.

Ako efektívne znížiť náklady na dopravu výberom vhodného obalu

Foto: RAJA

Doba sa posúva dopredu a s ňou prichádzajú aj inovácie, ktoré uľahčujú ľuďom prácu. Tieto inovácie sa nevyhýbajú ani obalovému priemyslu a e-commerce, pričom jednou z nich sú inteligentné obaly. Tie sú vhodné najmä pre tých, ktorí chcú optimalizovať nielen náklady na dopravu, dobu balenia a skladovací priestor, ale aj životné prostredie.

„Mnoho internetových obchodov, bohužiaľ, stále neprispôsobuje svoje obaly svojmu obsahu. Výsledkom je, že malé predmety balia do veľkých krabíc, a tým pádom používajú aj veľa výplne, aby bola zásielka adekvátne chránená pred poškodením,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti RAJA Gabriela Fabiánová.

„Tento prístup však zaťažuje životné prostredie a predajcom sa neoplatí ani po ekonomickej stránke. Trendom je znižovať množstvo použitých materiálov na minimum a predovšetkým voliť ekologické obaly,“ dodáva.

Ako zvoliť vhodný obal?

Zbytočnému plytvaniu materiálmi je možné zabrániť hlavne voľbou vhodných veľkostí obalov. Veľké krabice sa môžu zdať ako najlepšia a najlacnejšia voľba - zmestí sa do nich všetko a nie je nutné riešiť žiadne rozmery.

Štúdie ale ukázali, že mnoho balíkov obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach, ktorý je potrebné niečím vyplniť. Kvôli nesprávne zvolenej veľkosti krabíc je nevyhnutné využiť viac výplňového materiálu a tiež fixácie, aby sa tovar počas prepravy neznehodnotil.

Dny teplárenství a energetiky 2024

„Veľké krabice ale majú aj svoje výhody, tie spočívajú hlavne v ich nosnosti a odolnosti. Sú vhodné napríklad na dlhodobé skladovanie a prepravu objemných, ťažkých a tiež krehkých produktov," vysvetľuje Fabiánová.

„Krabica musí niekedy vydržať dlhé cesty v zlých podmienkach. Za týmto účelom klientom ponúkame napríklad odolné krabice z päťvrstvovej lepenky. V iných prípadoch je ale vhodné voliť skôr menšie krabice, alebo obálky," dodáva.

Teleskopické boxy prinášajú univerzálne riešenie

Prázdny priestor vo vnútri škatule často znamená vyššie náklady za obalové materiály a za transport. Ideálnym riešením pre online predajcu je preto použitie kartónov s nastaviteľnou výškou (teleskopické kartóny).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v marci 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v marci 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v marci 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2024

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 12. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v druhej polovici júna v Žiline.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti musí splniť držiteľ odpadu, výrobca vyhradeného výrobku či správca zálohového systému v apríli 2023? Prinášame vám ich prehľad.