Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Výber vhodného obalu môže znížiť náklady na dopravu

Prázdny priestor vo vnútri škatule často znamená vyššie náklady za obalové materiály a za transport. Firma ponúka efektívne riešenie vo forme inteligentných obalov.

Ako efektívne znížiť náklady na dopravu výberom vhodného obalu

Foto: RAJA

Doba sa posúva dopredu a s ňou prichádzajú aj inovácie, ktoré uľahčujú ľuďom prácu. Tieto inovácie sa nevyhýbajú ani obalovému priemyslu a e-commerce, pričom jednou z nich sú inteligentné obaly. Tie sú vhodné najmä pre tých, ktorí chcú optimalizovať nielen náklady na dopravu, dobu balenia a skladovací priestor, ale aj životné prostredie.

„Mnoho internetových obchodov, bohužiaľ, stále neprispôsobuje svoje obaly svojmu obsahu. Výsledkom je, že malé predmety balia do veľkých krabíc, a tým pádom používajú aj veľa výplne, aby bola zásielka adekvátne chránená pred poškodením,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti RAJA Gabriela Fabiánová.

„Tento prístup však zaťažuje životné prostredie a predajcom sa neoplatí ani po ekonomickej stránke. Trendom je znižovať množstvo použitých materiálov na minimum a predovšetkým voliť ekologické obaly,“ dodáva.

Ako zvoliť vhodný obal?

Zbytočnému plytvaniu materiálmi je možné zabrániť hlavne voľbou vhodných veľkostí obalov. Veľké krabice sa môžu zdať ako najlepšia a najlacnejšia voľba - zmestí sa do nich všetko a nie je nutné riešiť žiadne rozmery.

Štúdie ale ukázali, že mnoho balíkov obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach, ktorý je potrebné niečím vyplniť. Kvôli nesprávne zvolenej veľkosti krabíc je nevyhnutné využiť viac výplňového materiálu a tiež fixácie, aby sa tovar počas prepravy neznehodnotil.

RECobal

„Veľké krabice ale majú aj svoje výhody, tie spočívajú hlavne v ich nosnosti a odolnosti. Sú vhodné napríklad na dlhodobé skladovanie a prepravu objemných, ťažkých a tiež krehkých produktov," vysvetľuje Fabiánová.

„Krabica musí niekedy vydržať dlhé cesty v zlých podmienkach. Za týmto účelom klientom ponúkame napríklad odolné krabice z päťvrstvovej lepenky. V iných prípadoch je ale vhodné voliť skôr menšie krabice, alebo obálky," dodáva.

Teleskopické boxy prinášajú univerzálne riešenie

Prázdny priestor vo vnútri škatule často znamená vyššie náklady za obalové materiály a za transport. Ideálnym riešením pre online predajcu je preto použitie kartónov s nastaviteľnou výškou (teleskopické kartóny).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Krajšie Vianoce si môžeme vytvoriť aj sami. Bez odpadu

Krajšie Vianoce si môžeme vytvoriť aj sami. Bez odpadu

Ak sa ľudia na Vianoce pripravia včas a zodpovedne, vyhnú sa nielen stresu, ale môžu pomôcť k ochrane a zlepšeniu životného prostredia.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Aktualizované: Piaty ročník konferencie organizovanej spoločnosťou EKOS PLUS sa bude konať online formou.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v decembri 2021? Prinášame vám ich prehľad.