NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Biologicky odbúrateľná batéria sa rozloží v komposte aj voľnej prírode

Batéria vyrobená prostredníctvom 3D tlače z prírodných materiálov má potenciál zamiešať karty na trhu s technológiami uskladňovania elektrickej energie.

Biologicky odbúrateľná batéria sa rozloží v komposte aj voľnej prírode

Foto: Empa

Batéria z 3D tlačiarne

Vedci zo švajčiarskeho technologického inštitútu Eidgenössische Materialprüfungs- und Forschungsanstalt (ďalej Empa – pozn. red.) predstavujú prelomový vynález v podobe biologicky odbúrateľnej batérie.

Výrobné zariadenie, ktoré by mohlo rozpútať revolúciu v oblasti batérií, je v skutočnosti celkom nenápadné – ide o upravenú, komerčne dostupnú 3D tlačiareň. Skutočná inovácia spočíva v receptúre na želatínové atramenty, s ktorými tlačiareň pracuje.

Zmes pozostáva z celulózových nanovlákien, celulózových nanokryštalitov a uhlíka vo forme sadzí, grafitu a aktívneho uhlia. Na skvapalnenie týchto prísad používajú vedci glycerín, vodu a dva rôzne druhy alkoholu. Na záver pridávajú štipku kuchynskej soli, ktorá zabezpečí iónovú vodivosť.

Na zostavenie funkčného superkondenzátora z týchto zložiek sú potrebné štyri vrstvy, ktoré jednu za druhou nanáša 3D tlačiareň: pružný substrát, vodivá vrstva, elektróda a nakoniec elektrolyt.

Takýto mini-kondenzátor dokáže uskladniť elektrinu počas dlhých hodín a už v tomto štádiu je schopný poháňať malé digitálne hodiny. Vydrží tisíce cyklov vybíjania a nabíjania, roky skladovania aj v mraze a je odolný voči tlaku a nárazom. Výrobný proces ilustruje video:

Biologicky odbúrateľný zdroj energie

Najlepšie na zariadení však je, že keď ho už spotrebiteľ nepotrebuje, môže ho vhodiť do kompostu alebo jednoducho nechať v prírode. Po dvoch mesiacoch sa kondenzátor rozpadne a zostane po ňom len pár viditeľných častíc uhlíka, čo vedci už stihli otestovať.

Zvyšky kondenzátora po dvoch mesiacoch v zemi, foto: Empa

Xavier Aeby z laboratória, ktoré sa v rámci Empa venuje celulóze a drevu, hovorí, že hoci to celé znie celkom jednoducho, v skutočnosti si vývoj vyžadoval dlhý proces testovania, kým sa tímu výskumníkov podarilo vybalansovať všetky parametre a docieliť, aby všetky komponenty spoľahlivo vychádzali z tlačiarne a kondenzátor fungoval.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X