Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Biologicky odbúrateľná batéria sa rozloží v komposte aj voľnej prírode

Batéria vyrobená prostredníctvom 3D tlače z prírodných materiálov má potenciál zamiešať karty na trhu s technológiami uskladňovania elektrickej energie.

Biologicky odbúrateľná batéria sa rozloží v komposte aj voľnej prírode

Foto: Empa

Batéria z 3D tlačiarne

Vedci zo švajčiarskeho technologického inštitútu Eidgenössische Materialprüfungs- und Forschungsanstalt (ďalej Empa – pozn. red.) predstavujú prelomový vynález v podobe biologicky odbúrateľnej batérie.

Výrobné zariadenie, ktoré by mohlo rozpútať revolúciu v oblasti batérií, je v skutočnosti celkom nenápadné – ide o upravenú, komerčne dostupnú 3D tlačiareň. Skutočná inovácia spočíva v receptúre na želatínové atramenty, s ktorými tlačiareň pracuje.

Zmes pozostáva z celulózových nanovlákien, celulózových nanokryštalitov a uhlíka vo forme sadzí, grafitu a aktívneho uhlia. Na skvapalnenie týchto prísad používajú vedci glycerín, vodu a dva rôzne druhy alkoholu. Na záver pridávajú štipku kuchynskej soli, ktorá zabezpečí iónovú vodivosť.

Na zostavenie funkčného superkondenzátora z týchto zložiek sú potrebné štyri vrstvy, ktoré jednu za druhou nanáša 3D tlačiareň: pružný substrát, vodivá vrstva, elektróda a nakoniec elektrolyt.

Takýto mini-kondenzátor dokáže uskladniť elektrinu počas dlhých hodín a už v tomto štádiu je schopný poháňať malé digitálne hodiny. Vydrží tisíce cyklov vybíjania a nabíjania, roky skladovania aj v mraze a je odolný voči tlaku a nárazom. Výrobný proces ilustruje video:

Biologicky odbúrateľný zdroj energie

Najlepšie na zariadení však je, že keď ho už spotrebiteľ nepotrebuje, môže ho vhodiť do kompostu alebo jednoducho nechať v prírode. Po dvoch mesiacoch sa kondenzátor rozpadne a zostane po ňom len pár viditeľných častíc uhlíka, čo vedci už stihli otestovať.

Zvyšky kondenzátora po dvoch mesiacoch v zemi, foto: Empa

Xavier Aeby z laboratória, ktoré sa v rámci Empa venuje celulóze a drevu, hovorí, že hoci to celé znie celkom jednoducho, v skutočnosti si vývoj vyžadoval dlhý proces testovania, kým sa tímu výskumníkov podarilo vybalansovať všetky parametre a docieliť, aby všetky komponenty spoľahlivo vychádzali z tlačiarne a kondenzátor fungoval.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.