Tento proces prináša v porovnaní s produkciou plastov na fosílnej báze energetickú efektívnosť, znižovanie emisií aj ďalšie socioekonomické výhody.
Vedci z konzorcia BOTTLE, amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu v rámci amerického ministerstva energetiky a výskumníci z univerzity v Portsmouthe identifikovali používanie enzýmov ako udržateľnejší prístup k recyklácii polyetyléntereftalátu (PET), bežne používaného plastu, ktorý nachádza svoje využitie v jednorazových nápojových fľašiach, oblečení či potravinových obaloch.
Ich spoločná analýza (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) ukazuje, že proces recyklácie PET za pomoci enzýmu prináša potenciálne zlepšenie oproti konvenčným metódam produkcie PET na fosílnej báze v celom spektre energetických, uhlíkových a socioekonomických vplyvov.
Ak by sa tento koncept ďalej rozvíjal a implementoval vo veľkom, mohol by viesť k novým príležitostiam recyklácie PET a vytvoriť mechanizmus na recykláciu textílií a iných materiálov vyrobených z PET, ktoré sa dnes tradične nerecyklujú.
Metóda prekonáva výzvu recyklovateľnosti
PET patrí k najrozšírenejším syntetickým polymérom na svete. Ročne sa ho vyrobí až 82 miliónov metrických ton, pričom zhruba 54 % tohto materiálu sa používa na výrobu textílií pre odevy a vlákna na koberce.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.