NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Medvede lákajú aj kontajnery na triedený zber. Pomôcť má vzdelávanie ľudí

Žlté kontajnery sa pri nesprávnom triedení stávajú miestom, kde medvede hľadajú zvyšky potravy. OZV NATUR-PACK v reakcii na výzvu štátnych ochranárov rozbieha vzdelávacie aktivity.

medvede, kontajnery

Foto: ŠOP SR

Správne triedenie odpadu a následné nakladanie s odpadom prispeje k tomu, aby kontajnerové stojiská prestali byť pre medvede zdrojom potravy. Napomôcť tomuto cieľu má séria nových vzdelávacích aktivít.

V súvislosti s problematikou výskytu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) oslovila organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) so žiadosťou o súčinnosť.

Časť problémov s výskytom tzv. synantropných medveďov totiž preukázateľne súvisí aj s kontajnermi na triedený zber a nesprávnym triedením v nich. OZV NATUR-PACK sa rozhodla na výzvu zareagovať vzdelávacím aktivitami.

„Žiadosť o súčinnosť Slovenskej inšpekcie životného prostredia sa týkala podpory vzdelávacích aktivít zohľadňujúcich lokality s výskytom alebo potenciálom výskytu medveďa hnedého. Tím OZV NATUR-PACK sa rozhodol konať a zorganizovať spoločné podujatia so zástupcami SIŽP a členmi Zásahového tímu pre medveďa hnedého pri Štátnej ochrane prírody SR,“ informoval NATUR-PACK.

Výsledkom dvojdňového terénneho podujatia má byť okrem iného aj niekoľko informačných reportáží o problematike medveďov navštevujúcich kontajnery na triedený i netriedený zber. Na základe získaných poznatkov následne experti OZV NATURPACK spracujú aj špeciálny diel série Správna trefa triedeniu do žltých kontajnerov. 

„Žlté kontajnery určené pre plasty a veľmi často aj pre kovové obaly a nápojové kartóny sa na vybraných lokalitách pri nesprávnom triedení stávajú miestom, kde medvede hnedé hľadajú zvyšky potravy,“ upozorňuje OZV NATUR-PACK.

„Tím NATUR-PACK ďakuje za výbornú spoluprácu na tejto aktivite Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Štátnej ochrane prírody a členom Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorí nám venovali svoj drahocenný čas a skúsenosti.“


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Slovensko sa zaviazalo znižovať mieru skládkovania. Reálne sa však produkuje čoraz viac odpadu. Hoci sa triedi, objem na skládkach sa zvyšuje.

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Amager Bakke je najčistejším zariadením na energetické využitie odpadu v Európe, možno aj na celom svete. Nazreli sme do srdca tohto unikátneho projektu.

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Súčasťou je veľkokapacitný drvič, ktorý za rýchly čas dokáže podrviť materiál na dvanásť milimetrov. Linka však spĺňa aj iné dôležité atribúty.