Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kilečko 2 obsahuje 207 opatrení, niektoré sa týkajú aj odpadov

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa má zrušiť.

Richard Sulík

Minister hospodárstva Richard Sulík / Foto: Odpady-portal.sk

Rezort hospodárstva vo štvrtok, 28. októbra, predstavil „Kilečko 2,“ balík 207 rôznych opatrení, od ktorých si ministerstvo sľúbuje odbúranie byrokratickej záťaže a skvalitnenie podnikateľského prostredia. 

Evidencia odpadu a administratívne povinnosti spojené s odpadom patria podľa výsledkov nedávno zverejneného Byrokratického indexu 2021 k časovo najnáročnejším výzvam, ktorým čelia podnikatelia na Slovensku.

Pozreli sme, ktoré opatrenia v „Kilečku 2“ sa týkajú oblasti odpadového hospodárstva.

V článku sa dozviete:

 • ako „Kilečko 2“ vznikalo a koľko opatrení z neho vypadlo,
 • aké zmeny by malo priniesť „Kilečko 2“ v oblasti odpadov,
 • ktorých zákonov a vyhlášok sa opatrenia dotknú,
 • v akom štádiu je realizácia opatrení a kto za ne zodpovedá,
 • aké úspory podľa R. Sulíka prinieslo „Kilečko 1,“
 • kedy chce ministerstvo pracovať na „Kilečku 3.“

Niektoré opatrenia sú už schválené

Spomedzi podnetov, ktoré Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) dostalo od podnikateľov, podľa slov ministra Richarda Sulíka (SaS) pôvodne zaradili do balíčka 469 návrhov. Po sérii rokovaní však do ďalšieho legislatívneho procesu pokračuje materiál obsahujúci konečných 207 opatrení. 

„Ide o 207 konkrétnych návrhov, ktoré su schválené, odkonzultované, niektoré su dokonca zrealizované. V Kilečku 1 bolo 114 návrhov, teraz ich je takmer dvojnásobok," skonštatoval R. Sulík s tým, že práve takéto zmeny pomôžu podnikateľskému prostrediu.

Celkové úspory aktuálne vyčísliť nevedel, v prípade Kilečka 1 sa podľa neho pohybujú na úrovni okolo 176 miliónov eur.

„Tam nie sú obrovské veci, neexistuje čarovný prútik, že jedna veľká zmena a podnikateľské prostredie bude super, ale dokopy také drobnosti krát 207, to urobí veľmi veľa. To podnikatelia naozaj pocítia," myslí si minister. Už teraz pritom avizoval prípravu Kilečka 3, na ktorom chcú pracovať od budúceho roka.

Sulík: Je to drobná piplačka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

 1. varkolyova.dagmar@gmail.com31.10.2021 (10:05)
  takto napísané to vyzerá úplne super, v článku ale nik nepovedal "B" a to je zatiaľ skutočnosť, že každý pôvodca bude zasielať do systému ISOH mesačnú evidenciu odpadov, za seba si myslím, že je to ešte väčšia byrokracia, ako urobiť ročné hlásenie. Ak budú mesačné evidencie posielať aj pôvodcovia odpadov - malí pôvodcovia, ktorí robia vývoz možno 1x, 2x ročne , tak ich priebežná evidencia je iba odhad, ktorý pri vývoze nemusí sedieť s množstvom, ktoré odhadli a medzitým už ale svoju evidenciu do ISOH poslali....okrem toho, že sa to celé má diať cez portál www.slovensko.sk a aj napriek tomu, že sme na toto upozorňovali, nik neberie do úvahy skutočnosť , že žiadny konateľ - štatutárny zástupca firmy predsa nebude každý mesiac sa týmto zaoberať...zase bude musieť sprístupniť vstup iným osobám - možno áno, možno nie, neberie sa do úvahy skutočnosť, že 90% firiem si dáva robiť tieto povinnosť externe....už Vás Česi upozorňovali na to, že mesačné zasielanie evidencií je administratívna záťaž pre firmy a že by úplne stačilo ročné hlásenie - ohlásenie, že by inšpekcia mala prácu po celý rok. Nehovorím o prepojení s ISOH , za rok 2021 sa neudialo ale absolútne nič, ešte že termín pre ISOH sa posunie. Robíme externe pre firmy, evidencie už 10 rokov cez platený systém - softvér nemenovanej firmy. Dostali sme cenovú ponuku ďalšej nemenovanej firmy, ktorej ceny sa odvíjajú od počtu evidovaných firiem, cena pohybujúca sa za softvér okolo 3500,0 EUR je niečo, k čomu sa ani nebudem ďalej vyjadrovať . O akomže to znižovaní byrokracie píšeme a hovoríme ??? Vie si niekto predstaviť že veľké firmy majú mesačné vývozy - 5 až 15 druhov odpadov, faktúry od odberateľov prídu 15.dňa v mesiaci , určite je potom potrebný čas aj na evidenciu a ich nahratie do systému ISOH. Ostáva iba veriť, že MŽP SR bude pri tvorení podmienok ISOH "počúvať" aj ľudí z praxe, ostáva už len veriť , že systém ISOH uľahčí život všetkým a nie, že to bude zase jeden veľký byrokratický balvan. Dagmar Várkolyová
 2. info@odpadovyhospodar.sk02.11.2021 (16:58)
  ja len doplním. podľa posladených info to nebude mesačné ale Q hlásenie. A až od limitu 50 kg NO alebo 1000kg OO. Inak Súhlasím s p. Varkolyovou. Podnikateľom sa raz zruší ohlásenie, ale zamení sa to za ISOH. Ale inak sa nedá, štát potrebuje info o odpadoch. Inak sa nedá. Ale politicky to takto vyzerá lepšie, že akože znižujú byrokraciu :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Testujete na COVID-19 vo firme? MŽP SR vydalo nové usmernenie pre odpad z testovania

Použité testy sa podľa nového usmernenia ministerstva životného prostredia neklasifikujú ako nebezpečný odpad. Ak sa testovanie realizuje vo firme alebo v domácnosti.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Výrobcovia nápojových kartónov ich nechcú spaľovať a skládkovať, ale recyklovať

Členovia Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie a ich zákazníci žiadajú o zavedenie povinných recyklačných cieľov.