Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Koniec skládkovania v Česku sa posúva. Energetické využívanie odpadu bude naďalej drahšou možnosťou

Nemôžeme sa porovnávať s krajinami ako Nemecko, Rakúsko, ale už ani s Poľskom. Skládkovanie je príliš lacné, tvrdí expert.

energetické využívanie komunálneho zmesového odpadu, Michal Stieber, Veolia

Michal Stieber | Foto: Odpady-portal.sk

Zmeny v českej odpadárskej legislatíve narušili zámery viacerým aktérom, ktorí sa pripravovali na pôvodné ukončenie skládkovania v roku 2024. Posun na rok 2030 a zároveň pretrvávajúca triediaca zľava obcí a iba pozvoľný rast poplatku za skládkovanie nehrá príliš do kariet zámerom na energetické zhodnocovanie odpadu.

“Zmena legislatívy a odsunutie konca skládkovania skrížilo viaceré plány v niektorých lokalitách. Na druhej strane nás aj tieto zmeny posúvajú dopredu. Ministerstvo životného prostredia pracovalo na zmenách veľa rokov a muselo niesť bremeno procesu a vysporiadavania sa s rôznymi záujmovými skupinami,” okomentoval legislatívne zmeny českej vlády Michal Stieber, riaditeľ spoločnosti Veolia Vedľajšie produkty ČR, na konferencii Dni teplárenstva a energetiky 2021.

ZEVO projekty realizujú súkromní investori, spravidla energetické alebo odpadárske spoločnosti. Niekedy aj väčšie samosprávy. “Ide o veľké dlhodobé infraštruktúrne projekty, nie investície na päť rokov, ale na 15, 20 a viac rokov. Preto je potrebné zabezpečiť dlhodobú garanciu vstupu odpadov.”

V článku sa dozviete:

 • prečo zabezpečenie dlhodobej garancie vstupného odpadu pre ZEVO nie je jednoduché,
 • či dokážu klasické roštové ZEVO koexistovať s výrobou TAP,
 • čím je daný konkrétny koncept zariadenia pre energetické využívanie odpadu,
 • aké faktory pomáhajú rozvoju ZEVO,
 • prečo väčšina investorov v Česku v súčasnosti váha so zámermi,
 • ako sa na spôsoby nakladania s odpadom pozerajú zberové spoločnosti a samosprávy,
 • prečo sa ČR nemôže porovnávať už ani s Poľskom,
 • v čom sú prínosy energetického využívania odpadu pre mestá a obce.

A tu je jeden z problémov. Odpadové hospodárstvo a nakladanie s odpadom je nastavené určitým spôsobom. Mestá a obce sa ani nemôžu zaviazať na dlhé obdobie kvôli pravidlám verejnej súťaže. “Často ani nie sú schopné garantovať dostatočný objem, lebo každá obec si sama hospodári v tejto oblasti. Ak tu nenastane určitá integrácia, priaznivé podmienky pre projekty ZEVO nebudú zabezpečené,” myslí si M. Stieber.

Životaschopnosť bez dotácií

Úlohu pri rozvoji energetického využívania odpadu zohrávajú legislatívne aj ekonomické podmienky, vrátane nastavenia poplatku za skládkovanie. Závisí aj od požiadaviek investorov na návratnosť investície a ostatné ekonomické parametre projektu. “Projekt však hlavne musí byť životaschopný bez dotácií. Dotácie sú iba bonbónik, ktorý môže pomôcť ekonomike investície.”

Pri konkrétnych zámeroch energetických zariadení sa často vedie debata medzi zástancami rôznych typov technológií. Najčastejšie klasické roštové spaľovne vs. zariadenia na výrobu tuhých alternatívnych palív (TAP). Zástupca spoločnosti Veolia tvrdí, že tieto koncepty dokážu existovať paralelne vedľa seba, čo ukazujú príklady z Nemecka, Rakúska, či Poľska.

ASEKOL

“Samozrejme, záleží od lokálnych podmienok, akými sú dostupné množstvo odpadu, hustota zaľudnenia, zloženie zmesového komunálneho odpadu, typ obytnej zástavby, existencia systému centrálneho zásobovania teplom, kapacita nadväzujúcej infraštruktúry, či postoj politikov a neziskových organizácií. Klasické ZEVO jednoducho v niektorých lokalitách nepostavíte.”

Čo pomáha rozvoju ZEVO

Rozvoju energetického zhodnocovania môže výrazne pomôcť výška skládkovacieho poplatku. Hoci tento rastie, v Česku si stále obce môžu uplatniť tzv. triediacu zľavu a umiestniť určité množstvo odpadu na skládku za výhodnejších podmienok. Nárast poplatku sa tak do veľkej miery míňa účinkom pri komunálnom odpade.

Pozitívny vplyv na energetické využívanie odpadu má podľa odborníka aj obmedzenie skládkovania výstupov z triedenia. “Je to nástroj, ktorý pomôže dostať viac odpadov na energetické využitie, či už v cementárňach alebo v energetike. Dôležité je však zaistenie kvality materiálu. Súčasný výstup z triediacich liniek nie je úplne využiteľný.”

Dôležitú úlohu zohráva aj politická podpora v daných regiónoch. Niektoré mestá a obce sa nezameriavajú striktne na výšku nákladov, ale sú schopné podporiť hierarchicky lepšie nakladanie so zmesovým odpadom.

“Ale nie je to všade. Oceňujem, že niektoré samosprávy uvažujú dlhodobo a ponúkajú nám spoluprácu.”

Skládkovanie stále najlacnejšie

 
 

Zostáva vám 32% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X