Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Aj odpadové hospodárstvo v Česku čaká príval novej legislatívy

Veľkú polemiku vyvoláva tzv. “triediaca zľava” z poplatku za skládkovanie. Podľa pôvodného návrhu zákona by na ňu nedosiahli ani najlepšie triediace obce.

Aj odpadové hospodárstvo v Česku čaká príval novej legislatívy

Foto: Odpady-portal.sk

Príval nových predpisov v odpadovom hospodárstve od budúceho roka nečaká iba Slovensko. S novou legislatívou sa budú musieť vysporiadavať aj v susednom Česku. Vláda predložila ešte vlani do legislatívneho procesu balík viacerých novelizovaných zákonov – zákon o odpadoch, zákon o výrobkoch s ukončenou životnosťou, či zákon o obaloch.

“Zákon o odpadoch považujem za vydiskutovaný kompromis, ktorý zlaďuje záujmy v oblasti cielov recyklácie, energetického využitia odpadov, ako aj obmedzovania skládkovania,” uviedol Ján Maršák, riaditeľ odboru odpadov na Ministerstve životného prostredia ČR na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2020.

Ministerstvo sa podľa neho snažilo o čo najmenší dopad novej legislatívy na obce a jej rozloženie v čase. “Tak, aby to bolo sociálne únosné a zároveň sme smerovali k potrebným zmenám v nakladaní s komunálnym odpadom v súlade s obehovým hospodárstvom.”

Návrhy pri stanovení termínu zákazu skládkovania sa pohybovali od existujúceho dátumu 2024 až po posunutie na roky 2028, 2030 alebo 2035. V poslaneckej snemovni sa diskutovalo aj o výške poplatku za skládkovanie, kde zaznievali návrhy od 1200 po 2000 Kč (45-75 eur) za tonu. Vstup odpadu na skládku by mal obmedzovať parameter výhrevnosti. Tu sa objavili návrhy na zachovanie, vypustenie, alebo zvýšenie súčasnej úrovne 6,5 MJ/kg.

Predkladateľ zákona je spokojný s udržaním základnej konštrukcie zákona aj po prejednaní v parlamente. “Zásadné veci ostali v podobe predloženej MŽP ČR. Ďalšie návrhy sa týkali možnosti zavedenia poplatku za spaľovanie odpadov, úplného zákazu dovozu odpadu zo zahraničia, či váženia odpadu,” objasňuje J. Maršák.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plávajúca stanica čistí oceán od plastov. Slovenka za ňu získala prestížnu cenu

Plávajúca stanica čistí oceán od plastov. Slovenka za ňu získala prestížnu cenu

Energeticky sebestačný komplex budov zbiera odpadky z vodného povrchu a biologicky ich rozkladá. Ambiciózny projekt slovenskej architektky ocenila Nadácia Jacques Rougerie.

V Bratislave sa rozbieha najväčší „door to door“ systém triedenia odpadov na Slovensku

V Bratislave sa rozbieha najväčší „door to door“ systém triedenia odpadov na Slovensku

V partnerských samosprávach OZV NATUR-PACK sa cez vrecový zber, tzv. door to door systém, zbiera 53 % plastov a viac ako 60 % všetkých nápojových kartónov a kovových obalov.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.