Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Aj odpadové hospodárstvo v Česku čaká príval novej legislatívy

Veľkú polemiku vyvoláva tzv. “triediaca zľava” z poplatku za skládkovanie. Podľa pôvodného návrhu zákona by na ňu nedosiahli ani najlepšie triediace obce.

Aj odpadové hospodárstvo v Česku čaká príval novej legislatívy

Foto: Odpady-portal.sk

Príval nových predpisov v odpadovom hospodárstve od budúceho roka nečaká iba Slovensko. S novou legislatívou sa budú musieť vysporiadavať aj v susednom Česku. Vláda predložila ešte vlani do legislatívneho procesu balík viacerých novelizovaných zákonov – zákon o odpadoch, zákon o výrobkoch s ukončenou životnosťou, či zákon o obaloch.

“Zákon o odpadoch považujem za vydiskutovaný kompromis, ktorý zlaďuje záujmy v oblasti cielov recyklácie, energetického využitia odpadov, ako aj obmedzovania skládkovania,” uviedol Ján Maršák, riaditeľ odboru odpadov na Ministerstve životného prostredia ČR na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2020.

Ministerstvo sa podľa neho snažilo o čo najmenší dopad novej legislatívy na obce a jej rozloženie v čase. “Tak, aby to bolo sociálne únosné a zároveň sme smerovali k potrebným zmenám v nakladaní s komunálnym odpadom v súlade s obehovým hospodárstvom.”

Návrhy pri stanovení termínu zákazu skládkovania sa pohybovali od existujúceho dátumu 2024 až po posunutie na roky 2028, 2030 alebo 2035. V poslaneckej snemovni sa diskutovalo aj o výške poplatku za skládkovanie, kde zaznievali návrhy od 1200 po 2000 Kč (45-75 eur) za tonu. Vstup odpadu na skládku by mal obmedzovať parameter výhrevnosti. Tu sa objavili návrhy na zachovanie, vypustenie, alebo zvýšenie súčasnej úrovne 6,5 MJ/kg.

Predkladateľ zákona je spokojný s udržaním základnej konštrukcie zákona aj po prejednaní v parlamente. “Zásadné veci ostali v podobe predloženej MŽP ČR. Ďalšie návrhy sa týkali možnosti zavedenia poplatku za spaľovanie odpadov, úplného zákazu dovozu odpadu zo zahraničia, či váženia odpadu,” objasňuje J. Maršák.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.