Česi vlani vytvorili menej odpadu. Slováci viac | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Komunálneho odpadu vlani v Česku ubudlo. Na Slovensku to bolo naopak

Priemerný obyvateľ Slovenska vlani vyhodil do odpadových nádob 446 kg smetí, v Česku to bolo o 90 kg odpadu viac.

smetné nádoby

Foto: Odpady-portal.sk

Celková produkcia odpadov u našich západných susedov v minulom roku dosiahla 38,5 mil. ton. V porovnaní s predošlým rokom 2019 (37,4 mil. ton) ide o približne trojpercentný nárast.

V prípade komunálneho odpadu, teda odpadu, ktorý tvoria domácnosti, však došlo k poklesu. Objem komunálneho odpadu v Česku medziročne poklesol o 2,5 % na 5,7 mil. ton. V prepočte na jedného obyvateľa ČR pripadalo 536 kg smetí.

„Oproti predpokladom sa covidová karanténa na odpadových dátach príliš nepodpísala. Nenastal žiadny dramatický nárast produkcie komunálnych odpadov, došlo dokonca k miernemu zníženiu,“ skonštatoval riaditeľ odboru odpadov českého ministerstva životného prostredia Jan Maršák.

Viac k téme nájdete v tomto článku.

Na Slovensku bola situácia v minulom roku opačná: rastúci trend v produkcii komunálneho odpadu nezastavila ani pandémia. Obyvatelia Slovenska tak vlani v tvorber odpadu opäť prelomili rekord.

V roku 2020 na jedného obyvateľa Slovenska pripadalo o 2,5 % viac komunálneho odpadu ako v doposiaľ rekordnom roku 2019 a o tretinu viac ako pred desiatimi rokmi.

Celková produkcia komunálneho odpadu na Slovensku podľa dosiahla 2,43 miliónov ton. Priemerný obyvateľ Slovenska tak minulý rok vyhodili do odpadových nádob 446 kg smetí.

Údajom Štatistického úradu SR sa podrobnejšie venuje táto analýza.


Diskusia (1)

  1. inisoft@inisoft.cz08.11.2021 (14:06)
    Moc bych poprosil o informaci, jakým způsobem Slovensko data o produkci a způsobu předání odpadů (které byly pro toto srovnání použity) získalo? Na základě mých praktických zkušeností ze způsobů vedení evidence odpadů obcemi a také vzhledem k absenci křížových (resp. bilančních) kontrol v systému RISO jsem k datům MŽP SR naprosto nedůvěřivý. To nemá s dlouhodobě zpresňovaným systémem ISOH v ČR vůbec srovnání. Data z ČR nejsou statistického (dopočteného) charakteru nýbrž charakteru evidenčního, a to je zásadní rozdíl. Děkuji, M. Jakuš, INISOFT.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

O kompost z bioodpadu je v Trenčíne veľký záujem

O kompost z bioodpadu je v Trenčíne veľký záujem

Dopyt domácností po bezplatnom odbere kompostu z mestskej kompostárne prevýšil súčasné kapacity.

Monitoring odpadového hospodárstva | 17. - 21. 3. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 17. - 21. 3. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.