Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/01.
Súčasné nariadenie o preprave odpadu1 je v platnosti od roku 2006. Už dlhšiu dobu považujú zainteresované subjekty toto nariadenie za neaktuálne a nedostatočne reflektujúce potreby súčasného stavu prepravy odpadu.
Predmetné si uvedomuje aj Európska komisia, ktorá dňa 17. novembra 2021 zverejnila návrh nového Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o preprave odpadu2, ktorý má zaviesť výrazné zmeny v oblasti cezhraničnej prepravy odpadu.
Dôvody a ciele
Medzinárodný obchod s odpadom sa stále zväčšuje a Európska únia v ňom zohráva významnú rolu. Na jednej strane má odpad pozitívnu ekonomickú hodnotu a environmentálny prínos, nakoľko je možné ho po recyklácii použiť ako druhotnú surovinu, ktorá nahrádza pôvodné materiály a prispieva tak k obehovému hospodárstvu. Avšak na druhej strane môže prepravovaný odpad poškodiť ľudské zdravie a životné prostredie, ak sa s ním nezaobchádza environmentálnym spôsobom.
Jedným zo závažných problémov je nezákonná preprava. Nelegálni obchodníci s odpadmi obchádzajú existujúce pravidlá a dochádza k trestným činom proti životnému prostrediu, a to v Európskej únii aj v tretích krajinách.
Koordinované kampane zamerané na presadzovanie pravidiel naznačujú, že 15 % až 30 % prepravy odpadu môže byť nezákonných, čo predstavuje príjmy vo výške 9,5 miliardy EUR z nezákonného trhu s odpadom v Európskej únii.3
Hlavným cieľom návrhu nového nariadenia o preprave odpadu je ochrana životného prostredia, a to uľahčením prepravy odpadu v rámci Európskej únie v súlade so zásadami obehového hospodárstva, zaručením environmentálne vhodného nakladania s odpadom vyvezeným mimo Európskej únie a riešením nezákonnej prepravy odpadu.
Európska únia si pri príprave návrhu nového nariadenia o preprave odpadu stanovila 3 základné oblasti, v ktorých je potrebné vykonať zmeny a v rámci nich stanovila spôsoby, ako jednotlivé ciele chce dosiahnuť:
1. Preprava v rámci EÚ
- digitalizácia výmeny údajov v celej Európskej únii;
- harmonizovanie vybraných ustanovení, napríklad týkajúcich sa vopred odsúhlaseného zariadenia, finančnej záruky, klasifikácie prepravovaného odpadu;
- zvýšenie dôrazu na opätovné použitie a recykláciu.
2. Vývoz mimo EÚ
- obmedzenie vývozu odpadu len do krajín, ktoré preukážu svoju schopnosť spracovávať odpad environmentálnym spôsobom;
- zavedenie povinných auditov zariadení na zhodnotenie odpadu v tretích krajinách.
3. Nezákonná preprava
- zvýšenie efektívnosti úsilia členských štátov v oblasti presadzovania práva vrátane sankcií;
- zintenzívnenie spolupráce pri inšpekciách a vyšetrovaniach v jednotlivých štátoch a na úrovni Európskej únie.4
Z dôvodu rozsiahlosti návrhu nového nariadenia o preprave odpadu sa v tomto článku zameriame len na opatrenia na boj proti nezákonnej preprave.
Boj proti nezákonnej preprave odpadu
Návrh nového nariadenia o preprave odpadu obsahuje viacero opatrení na boj proti nezákonnej preprave odpadu:
1. Sprísnenie administratívnych sankcií za nezákonnú prepravu
Členské štáty budú povinné určiť vnútroštátne sankcie za porušenie tohto nariadenia a prijať všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie ich uplatňovania. Stanovené sankcie musia byť účinné, primerané a odrádzajúce. Členské štáty budú povinné informovať Európsku komisiu o týchto opatreniach, ako aj o všetkých následných zmenách, ktoré sa ich týkajú.
Návrh nového nariadenia prináša nasledujúci zoznam kritérií, ktoré budú musieť členské štáty pri stanovení druhov a výšky sankcií zohľadniť:
a) povahu, závažnosť a dĺžku trvania porušenia;
b) v prípade potreby úmyselný alebo nedbanlivý charakter porušenia;
c) finančnú silu zodpovednej fyzickej alebo právnickej osoby, napríklad podľa celkového obratu zodpovednej právnickej osoby alebo ročného príjmu zodpovednej fyzickej osoby;
d) hospodársky prínos pre zodpovednú fyzickú alebo právnickú osobu vyplývajúci z porušenia, pokiaľ ho možno určiť;
e) škodu na životnom prostredí spôsobenú porušením, pokiaľ ju možno určiť;
f) akékoľvek opatrenie, ktoré zodpovedná fyzická alebo právnická osoba prijala na zmiernenie alebo nápravu spôsobenej škody;
g) úroveň spolupráce zodpovednej fyzickej alebo právnickej osoby s príslušným orgánom;
h) predchádzajúce porušenia zo strany zodpovednej fyzickej alebo právnickej osoby;
i) akékoľvek opatrenie, ktorého cieľom je obísť administratívne kontroly alebo im brániť, a
j) všetky ostatné priťažujúce alebo poľahčujúce faktory vzťahujúce sa na okolnosti prípadu.4
Podľa návrhu nového nariadenia musia byť členské štáty schopné uložiť aspoň tieto sankcie:
a) pokuty;
b) konfiškácia príjmov, ktoré vyplynuli pre fyzickú alebo právnickú osobu z transakcie súvisiacej s porušením;
c) pozastavenie alebo odvolanie povolenia vykonávať činnosti súvisiace s riadením a prepravou odpadu, pokiaľ tieto činnosti patria do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia;
d) vylúčenie z postupov verejného obstarávania.
2. Skupina na presadzovanie pravidiel v oblasti prepravy odpadu
Návrh nového nariadenia plánuje zriadiť skupinu na presadzovanie pravidiel v oblasti prepravy odpadu, ktorej cieľom bude posilniť spoluprácu a koordináciu v boji proti nezákonnej preprave odpadu v rámci Európskej únie. Táto skupina by bola zložená z environmentálnych, colných, policajných a iných príslušníkov vnútroštátnych kontrolných orgánov a európskych a medzinárodných orgánov.
Skupina bude predstavovať fórum na výmenu informácií a spravodajských informácií o všeobecnom vývoji súvisiacom s nezákonnou prepravou odpadu a na výmenu názorov v súvislosti s najlepšími postupmi a na uľahčenie spolupráce a koordinácie medzi relevantnými orgánmi. 5
3. Pomoc OLAF pri nadnárodnom vyšetrovaní
Európska komisia plánuje posilnenie boja proti nezákonnej preprave aj formou podpory nadnárodného vyšetrovania nezákonného obchodovania s odpadmi vedeného členskými štátmi s pomocou Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Účelom je zvýšenie celkovej kapacity Európskej únie a členských členov pri presadzovaní dodržiavania stanových pravidiel pri preprave odpadu.
4. Trestné sankcie
Okrem návrhu nového nariadenia plánuje Európska komisia v tejto súvislosti revíziu smernice o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva, a to v oblasti sprísnenia trestných sankcií za trestné činy proti životnému prostrediu.
Návrh nového nariadenia o preprave odpadu prejde ešte pripomienkovacím konaním, schvaľovaním v Európskom parlamente a v Rade. Počas tohto schvaľovania sa návrh môže ešte výrazne upraviť.
1 Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 zo 14. júna 2006 o preprave odpadu
2 Návrh nového nariadenia o preprave odpadu je dostupný online na: < https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/7567584-Waste-shipments-revision-of-EU-rules_en>
3 Otázky a odpovede týkajúce sa nových pravidiel EÚ o preprave odpadu dostupné online na: <https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/QANDA_21_5918>
4 Článok 60 ods. 2 Návrhu nového nariadenia o preprave odpadu
5 Článok 63 Návrhu nariadenia o preprave odpadu
JUDr. Katarína Brath Liebscherová, advokátka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s. r. o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.