Ako znížiť CO2 z odpadov v Európe? Možnosti ukazuje nová štúdia | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nová štúdia sa zaoberá potenciálom zníženia CO2 v rámci európskeho sektora odpadov

Štúdia konštatuje, že odpadové hospodárstvo v Európe je už v súčasnosti uhlíkovo negatívne, teda šetrí životné prostredie.

organický odpad

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Nová spoločná štúdia (odkaz nájdete v závere článku) porovnáva dve prognózy výkonnosti odpadového hospodárstva v oblasti recyklácie a skládkovania v rámci EÚ-27 a Spojeného kráľovstva s cieľom posúdiť potenciál sektora na zníženie emisií CO2.

Výskum vykonali Prognos a CE Delft v mene Európskej asociácie odpadového hospodárstva (FEAD), Konfederácia európskych zariadení na energetické využitie odpadu (CEWEP), priemyselná skupina RDF a Holandská asociácia odpadového hospodárstva (DWMA).

Štúdia navrhuje opatrenia pre významné zníženie emisií CO2 pre desiatku odpadových prúdov: papier, sklo, plasty, železné kovy, hliník, drevo, textil, odpadové pneumatiky, biologický odpad a zvyškový odpad (neseparovaný zber odpadu a výmety zo spracovanie odpadu, odpadové palivá).

Štúdia používa údaje z roku 2018 ako základ a skúma dve projekcie, v ktorých sa porovnáva potenciál EÚ v oblasti znižovania CO2 v roku 2035, pričom projekcie analyzujú výkonnosť odpadového hospodárstva a ciele recyklácie a skládkovania v EÚ27 a Spojenom kráľovstve.

Štúdia konštatuje, že pre vybrané odpadové prúdy je takmer CO2 neutrálny (13 Mt CO2eq). "Ak vezmeme do úvahy iba vybratých deväť materiálových odpadových tokov, tak odpadový priemysel už teraz prispieva k čistej úspore 96 Mt CO2 ekv., teda viac, ako vyprodukuje. Odvetvie odpadového hospodárstva tak už teraz zásadne prispieva k obmedzeniu otepľovania klímy; jednou z politických priorít Európskej únie," konštatujú autori analýzy.

Najväčšie zisky sa dosahujú znížením skládkovania najmä organických odpadových materiálov, ako je papier, lepenka a biologický odpad, pričom sa dosiahne zníženie až o 120 miliónov ton CO2ekv.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ENVI - PAK získal ocenenie za udržateľné aktivity v spracovaní odpadov

ENVI - PAK získal ocenenie za udržateľné aktivity v spracovaní odpadov

Spoločnosť zaviedla na Slovensku prístup rozšírenej zodpovednosti výrobcov za výrobky a obaly od vývoja až po post-spotrebiteľskú fázu ich životného cyklu.

Monitoring odpadového hospodárstva | 23. - 29. 1. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 23. - 29. 1. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Trenčiansky samosprávny kraj získal certifikát zodpovednej spoločnosti

Trenčiansky samosprávny kraj získal certifikát zodpovednej spoločnosti

OZV ENVI - PAK ocenil TSK certifikátom základnej úrovne v projekte Zodpovedná spoločnosť.