NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Povinné zálohovanie PET fliaš v Česku? Negatíva prevyšujú pozitíva, myslí si ČAOH

Česká asociácia odpadového hospodárstva zaujala k otázke možného povinného zálohovania PET fliaš v Česku jasný postoj. Toto sú jej argumenty.

Povinné zálohovanie PET fliaš v Česku? Negatíva prevyšujú pozitíva, myslí si ČAOH

Foto: Odpady-portal.sk

Súčasný systém zberu je funkčný. Plošné a povinné zálohovanie PET fliaš nie je potrebné, myslí si Česká asociácia odpadového hospodárstva (ČAOH). Tá sa okrem iného obáva, že vyradením PET fliaš z kontajnerov na triedený odpad by klesla vôľa občanov triediť ostatné komunálne odpady.

Hoci predchádzajúce vedenie českého envirorezortu nesúhlasilo so zavedením zálohového systému pre PET fľaše, s príchodom novej vlády sa opäť rozprúdila celospoločenská debata v Česku o tom, či je vhodné ísť touto cestou. Nová vláda vo svojom programovom vyhlásení dokonca uviedla, že zváži zavedenie ďalších systémov zálohovania obalov, konkrétne pre PET fľaše a hliníkové plechovky.

Česi sú na tom v triedení dobre

Česku sa už dnes darí vytriediť osem z desiatich PET fliaš uvedených na trh. Patrí teda medzi tie európske krajiny, ktoré dosahujú výborné výsledky v oblasti triedenia.

V súčasnej dobe sú PET fľaše v Česku zbierané prostredníctvom triedeného zberu v obciach, pričom obce dostávajú od autorizovanej obalovej spoločnosti EKO-KOM finančné odmeny za vytriedené obalové odpady. Ide o podobný systém, ako je systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu na Slovensku, hoci s miernymi obmenami.

Česko má pritom jeden z najúspešnejších systémov triedenia obalových odpadov v Európe. V roku 2020 sa vytriedilo až 76 % všetkých obalov uvedených na trh a úroveň triedenia nápojových PET obalov bola na úrovni 82 %. Znamená to teda, že Česko už v tomto čase spĺňalo nové európske ciele, ktoré stanovujú povinné množstvo vytriedených PET fliaš do roku 2025.

Podľa českých odpadárov teda investície do vysokých nákladov na zavedenie de-facto paralelného zálohového systému nedávajú v súčasnosti zmysel. Zlepšenie celkového triedenia vidia skôr v efektívnejšom technologickom nastavení triediacich procesov.

Systém sa vyvíjal dlhé roky

Veľká diskusia o tom, či zálohovať alebo nezálohovať PET fľaše, prebehla v Česku v roku 2009. Tá však bola ukončená faktickou celospoločenskou dohodou o tom, že podobné výsledky, aké prináša zálohový systém, môže krajina dosiahnuť aj prostredníctvom spolupráce výrobcov obalov s obcami a odpadárskymi firmami na intenzívnom triedenom zbere plastov.

ČAOH vysvetľuje, že tejto dohode boli prispôsobené investície odpadárskych firiem aj miest a obcí do infraštruktúry triedeného zberu, zberových nádob, zvozovej techniky aj dotrieďovacích zariadení.

Tieto investície do systému prebiehali posledných 12 rokov. V súčasnosti sa však začína opäť zintenzívňovať spoločenský dopyt po povinnom zálohovaní PET fliaš, teda tak, ako je to aj u nás na Slovensku.

Českí zástupcovia odpadového sektora pripomínajú, že keby sa pred 12 rokmi zaviedol zálohový systém, investície by boli realizované úplne odlišným spôsobom, teda inak by bol organizovaný aj samotný triedený zber.


„Po spoločenskej dohode bola infraštruktúra v celom reťazci nakladania s odpadom vytvorená na takmer dvojnásobný objem triedeného zberu (plastov), než by bola potrebná, keby v ňom nebol zálohovaný nápojový PET,“ uvádza ČAOH.

Proti zálohovaniu bolo aj bývalé vedenie MŽP

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Výsledky vládneho auditu envirorezortu posúva polícii. Jeho kompletné znenie však nezverejnili.

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Problémom nebudú ani drobné častice, ktoré sa z plastových výrobkov štiepia opotrebovávaním. Aj tie sa v životnom prostredí prirodzene odbúrajú.