V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Cieľom samosprávy je minimalizovať anonymitu odpadu, preto sa budú v obci postupne rušiť veľkokapacitné kontajnery.

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Foto: menejodpadu.sk

Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves sú jednou brán do Slovenského raja. Zástupcovia obce sa snažia pracovať na zlepšovaní kvality životného prostredia. Od začiatku roka začali evidovať odpady elektronicky a pripravili obyvateľov na nový systém prostredníctvom kvalitnej osvety a efektívnej infraštruktúry.

Obyvatelia obce majú pri zbere zmesového komunálneho odpadu k dispozícii zberné nádoby označené QR kódmi a vrecia s triedeným odpadom, ktoré pred každým zberom označia nálepkou.

„Zodpovedný pracovník ich pri samotnom zbere zaeviduje pomocou snímacieho zariadenia a vrece tak priradí k príslušnej domácnosti. Keďže v Hrabušiciach ešte len s elektronickým systémom odpadov začínajú a aby sa vyhli prípadným chybám, je pracovník obce v dňoch zberu v kontakte s posádkou vozidla zberovej spoločnosti,“ vysvetľuje Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk podrobnosti systému

Napredovanie zakladajú na informovaní

Obecný zamestnanec kontroluje evidenciu a občanom zároveň vysvetľuje, ako majú s odpadom zaobchádzať.

„Pri zbere občanom z centra obce aj v rómskej osade hovoríme, ako majú triediť a prečo nemajú vykladať poloprázdnu nádobu. Vysvetľujeme im tiež, ako majú správne pripraviť nádobu alebo vrece na zvoz odpadu. Zároveň im pripomíname, prečo je to dôležité a aké finančné dôsledky má ich správanie,“ opisuje terénnu osvetu Imrich Body, poslanec obecného zastupiteľstva.

JRK_menej odpadu

Obec sa snaží pracovať na osvete na rôznych úrovniach. Tam, kde sa to osvedčilo, hovoria občanom o novom systéme osobne. Ľudia si môžu informácie nájsť na účtoch obce na sociálnych sieťach, či na webovej stránke.

„Pravidelne ich informujú o nesprávnych príkladoch a obyvateľom ponúkajú rady, ako triediť a tvoriť menej odpadu. Ich cieľom je minimalizovať anonymitu odpadu a z tohto dôvodu plánujú v Hrabušiciach postupne rušiť veľkokapacitné kontajnery,“ hovorí Martina Gaislová.

Takéto kontajnery sa nachádzajú na okrajových častiach obce a často boli miestom, kde sa tvorili neporiadok. Okrem vzdelávania občanov sa v obci snažia pracovať aj s posádkou zberového auta, aby evidovali len nádoby, ktoré sú plné a správne označené.

Spravodlivé poplatky pre každú domácnosť

„Prínosy elektronického systému ELWIS vidíme v tom, že postupne získavame prehľad o produkcii odpadu aj obecných nádobách. Našim cieľom je nastaviť v odpadovom hospodárstve spravodlivý systém,“ hovorí Imrich Body. V systéme má tak každá domácnosť vlastnú správne označenú nádobu pre elektronickú evidenciu a správne pripravenú pre odvoz odpadu.

Foto: menejodpadu.sk

„Ako obec tak získavame informácie o produkcii množstva odpadu a rovnako aj o tom, ako každá domácnosť triedi. Keď budeme mať toto nastavené, môžeme pristúpiť k motivačnej časti a v nasledujúcich rokoch postupne stanoviť zľavy z poplatkov za odpady,“ hodnotí systém a plány obce I. Body.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Všetky samosprávy už majú zbierať bioodpad. Ako upraviť systém, aby fungoval a šetril peniaze?

Všetky samosprávy už majú zbierať bioodpad. Ako upraviť systém, aby fungoval a šetril peniaze?

K inšpirácii dobre fungujúceho systému netreba chodiť ďaleko. Vo viacerých európskych krajinách už používajú kvalitne nastavenú infraštruktúru.

Pozvánka: XV. reprezentačný ples odpadového hospodárstva a priateľov životného prostredia

Pozvánka: XV. reprezentačný ples odpadového hospodárstva a priateľov životného prostredia

Tradičné podujatie sa uskutoční v závere januára 2023 v Bratislave.

Pozvánka: Výklad legislatívy od 1.1.2023 a podanie Ohlásenia za rok 2022...

Pozvánka: Výklad legislatívy od 1.1.2023 a podanie Ohlásenia za rok 2022...

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár: Výklad legislatívy od 1.1.2023 a podanie Ohlásenia za rok 2022 z ENVITA Odpady pre obce a mestá.