V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Cieľom samosprávy je minimalizovať anonymitu odpadu, preto sa budú v obci postupne rušiť veľkokapacitné kontajnery.

V Hrabušiciach stavajú spravodlivé odpady na poctivej osvete

Foto: menejodpadu.sk

Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves sú jednou brán do Slovenského raja. Zástupcovia obce sa snažia pracovať na zlepšovaní kvality životného prostredia. Od začiatku roka začali evidovať odpady elektronicky a pripravili obyvateľov na nový systém prostredníctvom kvalitnej osvety a efektívnej infraštruktúry.

Obyvatelia obce majú pri zbere zmesového komunálneho odpadu k dispozícii zberné nádoby označené QR kódmi a vrecia s triedeným odpadom, ktoré pred každým zberom označia nálepkou.

„Zodpovedný pracovník ich pri samotnom zbere zaeviduje pomocou snímacieho zariadenia a vrece tak priradí k príslušnej domácnosti. Keďže v Hrabušiciach ešte len s elektronickým systémom odpadov začínajú a aby sa vyhli prípadným chybám, je pracovník obce v dňoch zberu v kontakte s posádkou vozidla zberovej spoločnosti,“ vysvetľuje Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk podrobnosti systému

Napredovanie zakladajú na informovaní

Obecný zamestnanec kontroluje evidenciu a občanom zároveň vysvetľuje, ako majú s odpadom zaobchádzať.

„Pri zbere občanom z centra obce aj v rómskej osade hovoríme, ako majú triediť a prečo nemajú vykladať poloprázdnu nádobu. Vysvetľujeme im tiež, ako majú správne pripraviť nádobu alebo vrece na zvoz odpadu. Zároveň im pripomíname, prečo je to dôležité a aké finančné dôsledky má ich správanie,“ opisuje terénnu osvetu Imrich Body, poslanec obecného zastupiteľstva.

JRK_menej odpadu

Obec sa snaží pracovať na osvete na rôznych úrovniach. Tam, kde sa to osvedčilo, hovoria občanom o novom systéme osobne. Ľudia si môžu informácie nájsť na účtoch obce na sociálnych sieťach, či na webovej stránke.

„Pravidelne ich informujú o nesprávnych príkladoch a obyvateľom ponúkajú rady, ako triediť a tvoriť menej odpadu. Ich cieľom je minimalizovať anonymitu odpadu a z tohto dôvodu plánujú v Hrabušiciach postupne rušiť veľkokapacitné kontajnery,“ hovorí Martina Gaislová.

Takéto kontajnery sa nachádzajú na okrajových častiach obce a často boli miestom, kde sa tvorili neporiadok. Okrem vzdelávania občanov sa v obci snažia pracovať aj s posádkou zberového auta, aby evidovali len nádoby, ktoré sú plné a správne označené.

Spravodlivé poplatky pre každú domácnosť

„Prínosy elektronického systému ELWIS vidíme v tom, že postupne získavame prehľad o produkcii odpadu aj obecných nádobách. Našim cieľom je nastaviť v odpadovom hospodárstve spravodlivý systém,“ hovorí Imrich Body. V systéme má tak každá domácnosť vlastnú správne označenú nádobu pre elektronickú evidenciu a správne pripravenú pre odvoz odpadu.

Foto: menejodpadu.sk

„Ako obec tak získavame informácie o produkcii množstva odpadu a rovnako aj o tom, ako každá domácnosť triedi. Keď budeme mať toto nastavené, môžeme pristúpiť k motivačnej časti a v nasledujúcich rokoch postupne stanoviť zľavy z poplatkov za odpady,“ hodnotí systém a plány obce I. Body.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Za predané výrobky sadia stromčeky. Známy výrobca kontajnerov podporuje lesy

Za predané výrobky sadia stromčeky. Známy výrobca kontajnerov podporuje lesy

V tomto roku si predsavzali vysadiť 9 000 sadeníc.

Pozvánka na školenie: Praktický výklad aktuálnej legislatívy...

Pozvánka na školenie: Praktický výklad aktuálnej legislatívy...

Spoločnosť Inisoft pozýva na 2. ročník webinára "Praktický výklad aktuálnej legislatívy pre prevádzkovateľov zariadení na zber, zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadov".

Len zaviesť elektronickú evidenciu nestačí. Bánovčania aktívne znížujú množstvo odpadov

Len zaviesť elektronickú evidenciu nestačí. Bánovčania aktívne znížujú množstvo odpadov

Bánov je malá obec v okrese Nové Zámky, ktorá už viac ako dva roky aktívne využíva elektronickú evidenciu na manažment odpadového hospodárstva.