Podľa výkonného riaditeľa Českej asociácie obehového hospodárstva Miloša Kužvarta nie je vhodné ísť cestou konceptu „bottle to bottle“. Skrýva v sebe určité rizikové momenty, myslí si.
Klasická mechanická recyklácia má niekoľko limitov, ktoré otvárajú cestu chemickej recyklácii. Otázne sú náklady na tieto technológie, avšak aktuálne prebiehajúca energetická a surovinová kríza ukazuje, že chemická recyklácia má veľký potenciál, zhodli sa zástupcovia českého odpadového a obehového sektora na seminári v Poslaneckej snemovni parlamentu ČR, kde zainteresované subjekty diskutovali o možnostiach chemickej recyklácie a okolnostiach, ktoré by mohli urýchliť jej širšie nasadenie.
Jej výhody teda podľa diskutujúcich nespočívajú len v tom, že posunie Európu k naplneniu ambicióznych recyklačných cieľov, ale treba zohľadniť aj kontext prebiehajúcej krízovej situácie v Európe. Odkaz na celý seminár nájdete na konci článku.
Česká asociácia odpadového hospodárstva (ČAOH) združuje približne 60 % trhu služieb nakladania s odpadmi v Česku.
Patria sem zvozové spoločnosti, recyklačné firmy, ale aj spoločnosti, ktoré energeticky využívajú odpady. „Myslím si, že všetky tieto cesty budú mať miesto a musia mať miesto v budúcom nakladaní s odpadmi vrátane zložky chemickej recyklácie,“ zdôrazňuje výkonný riaditeľ ČAOH Petr Havelka.
Aj mechanická recyklácia má svoje limity, zdôrazňuje P. Havelka
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.