Mikroplasty spomaľujú rast rastlín, zistili vedci | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Mikroplasty spomaľujú rast rastlín, zistili vedci

Skupina výskumníkov z Japonska pozorovala zníženú vnútornú aktivitu u semien vystavených znečisteniu drobnými plastovými časticami.

Mikroplasty spomaľujú rast rastlín, zistili vedci

Foto: Pexels

Skúmali vnútornú aktivitu semien vystavených mikroplastom

Vedecky už bolo dokázané, že znečistenie mikroplastmi negatívne ovplyvňuje klíčenie semien a rast sadeníc, no vplyv mikroplastov na vnútornú biologickú aktivitu semien bol doposiaľ nepreskúmaný.

Skupina vedcov z japonskej univerzity Shibaura Institute of Technology v novej štúdii, ktorú uverejnil vedecký časopis Chemosphere, použitím optickej koherentnej tomografie odhalila, že mikroplasty výrazne brzdia vnútornú aktivitu v semenách šošovice počas klíčenia a môžu spôsobiť spomalenie rastu v neskorších vývojových štádiách rastliny.

Optická koherentná tomografia je postup, ktorý sa používa v oblasti očného lekárstva. Vedci si ho špeciálne prispôsobili a dosiahli veľmi uspokojivé výsledky týkajúce sa efektívneho pozorovania vplyvu rôznych koncentrácií mikroplastov na semená.

Cez korene mikroplasty prenikajú do rastliny

Za mikroplasty sa bežne označujú úlomky plastu menšie ako 5 mm, pričom sa rozlišujú dva typy: primárne a sekundárne. Za primárne mikroplasty sa považujú plastové častice, ktoré sú už pred preniknutím do životného prostredia menšie ako 5 mm – vyskytujú sa napríklad v kozmetike, textíliách či čistiacich prostriedkoch.

Sekundárne mikroplasty vznikajú štiepením z plastových výrobkov väčších rozmerov, napríklad rôznych obalových materiálov alebo rybárskych sietí, v dôsledku opotrebovania a rozkladu v prostredí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Letné mesiace prinášajú intenzívnejší zápach nádob s bioodpadom. Niektoré mestá prichádzajú s riešeniami, hoci väčšina samospráv zber za prínosný nepovažuje.

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Americkí vedci našli nové využitie elektroodpadu. Z vyradených kompaktných diskov odstraňujú kovovú vrstvu a premieňajú ju na jednoduché snímacie zariadenia.