Zástupcovia európskeho odpadového sektora tvrdia, že lokálny, spoľahlivý a bezpečný zdroj máme rovno pod nosom. Problémom je nedostatočná podpora zo strany Únie.
Európska únia nedávno predstavila niekoľko ambicióznych plánov, prostredníctvom ktorých chce znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska.
Najnovšie sa ministri členských štátov EÚ dohodli na znížení spotreby plynu v EÚ v období od 1. augusta do 31. marca budúceho roka o 15 %. Súčasťou opatrení má byť okrem iného aj podpora využívania „alternatívnych zdrojov energie“ v priemysle a energetike, a to vrátane uhlia či jadrovej energie.
S ambicióznymi cieľmi prišiel aj plán REPowerEU, ktorý počíta s väčšou energetickou efektívnosťou, úsporami, rýchlejším zavádzaním obnoviteľných zdrojov energie, nákupmi LNG, ale aj spoluprácou v oblasti vodíka.
Európska komisia si myslí, že energetická efektívnosť, nahradzovanie palív, elektrifikácia a intenzívnejšie využívanie obnoviteľného vodíka, bioplynu a biometánu v priemysle by mohli do roku 2030 ušetriť až 35 miliárd metrov kubických zemného plynu nad rámec toho, čo sa predpokladá v návrhoch balíka Fit for 55.
Plány však len v obmedzenej miere počítajú so zapojením odpadového sektora. Súčasťou má byť v podstate len podpora produkcie biometánu.
Podľa Európskej federácie pre odpadové hospodárstvo (FEAD) však stále zabúdame na iné dôležité oblasti v sektore odpadov a oberáme sa o viaceré benefity.
K dispozícii máme lokálny, spoľahlivý a bezpečný zdroj
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.