Baktérie uprednostňujú plast pred prirodzenou potravou. Pomôžu nám vyčistiť jazerá? | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Baktérie uprednostňujú plast pred prirodzenou potravou. Pomôžu nám vyčistiť jazerá?

Vedci pozorovali, že niektorým baktériám bežne žijúcim v európskych jazerách sa lepšie darí na plastovom odpade ako na organickej hmote.

Baktérie uprednostňujú plast pred prirodzenou potravou. Pomôžu nám vyčistiť jazerá?

Foto: Depositphotos

Jazerné baktérie sa živia uhlíkom z plastového odpadu

Vedci z Cambridgeskej univerzity skúmali dvadsaťdeväť európskych jazier a zistili, že niektoré baktérie, ktoré sa v jazerách prirodzene vyskytujú, rastú rýchlejšie na zvyškoch plastových tašiek ako na organickej hmote, napríklad lístí či konároch.

Baktérie rozkladajú zlúčeniny uhlíka z plastov a používajú ich ako potravu. Podľa výskumníkov táto skutočnosť otvára novú možnosť odstraňovania plastového odpadu zo životného prostredia – navrhujú obohatiť vody o konkrétne druhy baktérií.

Keď sa znečistením plastmi zvýšila celková hladina uhlíka v jazernej vode o 4 %, miera rastu baktérií sa viac ako zdvojnásobila, z čoho vyplýva, že plasty v jazerách pravdepodobne pripravia baktérie na rýchly rast – baktérie nielenže rozkladajú plasty, ale sú potom schopné rozkladať aj iné prírodné zlúčeniny uhlíka, ktoré sa vyskytujú v jazere.

Vedci pozorovali, že jazerné baktérie uprednostňujú zlúčeniny uhlíka z plastov pred prírodnými a vysvetľujú si to tak, že uhlík z plastov sa baktériám ľahšie rozkladá a využíva ako potrava.

„Vyzerá to ako keby plasty u baktérií vyvolávali chuť do jedla. Baktérie najprv siahnu po plastovej potrave, pretože plasty sa ľahko rozkladajú, a následne dokážu rozložiť aj organickú hmotu prítomnú v jazere, ktorá je na rozklad náročnejšia,“ hovorí hlavný autor štúdie Dr. Andrew Tanentzap, ktorý pôsobí na Katedre botaniky.

„To naznačuje, že plastové znečistenie stimuluje celý potravinový reťazec v jazerách, pretože viac baktérií znamená viac potravy pre väčšie organizmy, napríklad kačky a ryby,“ dodáva vedec.

Zavážila bakteriálna diverzita aj množstvo zdrojov uhlíka

Vedci navyše zistili, že sledovaný dopad plastov sa líšil v závislosti od rozmanitosti bakteriálnych druhov prítomných v jazere. Plasty sa efektívnejšie rozkladali v jazerách, v ktorých sa vyskytovalo viacero rôznych druhov baktérií.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Rádioaktívne materiály zachytili železnice, zberné suroviny aj železiarne. Postarala sa o ne štátna spoločnosť JAVYS.

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Európska environmentálna agentúra v najnovšej analýze poukazuje na to, že z ôsmich bežných trhov s druhotnými surovinami fungujú dobre len tri. Toto sú hlavné dôvody.

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Výrobcovia sú so službami OZV ENVI - PAK spokojní, ukázal prieskum

Prieskum potvrdil, že klienti za najväčší prínos považujú práve garanciu splnenia záväzných cieľov a limitov OH v oblasti nakladania s odpadmi z obalov.