V Starej Turej evidujú odpad moderne ako v európskych metropolách | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V meste pod Javorinou evidujú odpad moderne ako v európskych metropolách

Poriadok v odpadoch chcú mať aj v mestách. V Starej Turej sa preto rozhodli prepojiť systém elektronickej evidencie odpadov s činnosťou technických služieb mesta.

V meste pod Javorinou evidujú odpad moderne ako v európskych metropolách

Foto: menejodpadu.sk

Odpad evidujú elektronicky prostredníctvom zberového auta. Systém, ktorý sa osvedčil v európskych metropolách, využívajú v meste od minulého roka na rýchlu a bezobslužnú evidenciu odpadu.

Automatizovaný systém je nainštalovaný na dvoch zberových vozidlách a evidencia odpadu sa realizuje priamo pri vysýpaní nádob.

„Pred zavedením systému bolo množstvo vyzbieraného odpadu len nič nehovoriace číslo. Dnes však postupne získavame prehľad o produkcii odpadu a triedení v konkrétnych domácnostiach, lokalitách a firmách,“ porovnáva situáciu v meste Katarína Hlubocká z Technických Služieb Stará Turá.

Adresná evidencia

Evidencia odpadu v meste funguje v dvoch režimoch – jeden je určený pre rodinné domy a druhý pre bytové domy na sídliskách. Pri rodinných domovoch boli označené nádoby na zmesový komunálny odpad a vrecia s triedeným odpadom zas občania označujú nálepkami s QR kódmi. Pred zavedením systému nechýbali ani úvodné informácie, ako odpad správne triediť a označovať.

„Pre nás ako mesto je najzdĺhavejším procesom označovanie nádob v rodinných domoch. S tým súvisí aj evidencia poplatníkov. Keď celý proces ukončíme, samotná evidencia, zber a analýza dát bude veľmi jednoduchá a intuitívna,“ opisuje spustenie systému Katarína Hlubocká.

Väčšou výzvou sú však stojiská pri bytových domoch. V Starej Turej ich majú relatívne veľa, všetky sú taktiež označené RFID čipmi. Hoci pri bytových domoch nedokážu dosiahnuť adresnosť, ako je to pri rodinných domoch, podľa slov predstaviteľov technických služieb im novozavádzaný systém poskytuje dôležité informácie o vyťaženosti nádob na zmesový komunálny odpad, aj na triedené zložky.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2023

Vyzbierané dáta sú práve dôvodom, prečo sa pre elektronickú evidenciu v Starej Turej rozhodli. Použijú ich pri optimalizácii frekvencie zberu odpadu, pri novom návrhu rozmiestnenia nádob a zacielení komunikácie s obyvateľmi. Cieľom je stojiská uzamykať a postupne prejsť k adresnejšiemu systému.

„Dnes evidujeme mieru vytriedenia za konkrétnu domácnosť v rodinnom dome aj na kontajnerovom stojisku. Vďaka optimalizácii tak budeme vedieť ušetriť mestu finančné prostriedky. Občania sa stále so systémom zoznamujú a chvíľu trvá, než sa u nich zautomatizuje. Z nášho pohľadu je však veľmi dôležité občanom opakovať a viackrát vysvetľovať, ako celý systém funguje,“ konštatuje Katarína Hlubocká.

Odpad evidujú priamo na zbernom aute

V Starej Turej využívajú zariadenie, ktoré je nainštalované na zberovom aute. Systém bol vyvíjaný viac ako desať rokov, pričom dnes pomáha tisíckam samosprávam v celej Európe a úspešne funguje napríklad aj v Barcelone. Aj na Slovensku tak mestá využívajú moderné riešenie pre digitalizáciu odpadového hospodárstva.

„Ide o výnimočné spojenie evidencie počtu vyvážaných nádob a produkcie odpadu na domácnosť s reálnou redukciou množstva vytváraného odpadu. Mestá získajú rýchlu a spoľahlivú evidenciu odpadov, monitoring vozidiel a zároveň prehľadne zozbierané dáta. Systém je navyše možné prepojiť s vážením odpadu,“ vysvetľuje Martina Gaislová z portálu menejodpadu.sk.

Obsluha zariadenia na zbernom vozidle

V blízkej budúcnosti tiež plánujú v Starej Turej zaviesť elektronický systém aj na zberný dvor. Mesto chce naďalej pracovať na zvyšovaní miery triedenia. V roku 2021 jej úroveň dosiahla 57 percent a predstavitelia technických služieb veria, že sa čoskoro budú môcť pochváliť ešte lepšími výsledkami. 

,,Vďaka systému ELWIS sa odpad stáva adresnejším a celá evidencia je prehľadnejšia,“ dopĺňa Katarína Hlubocká. V budúcnosti tak budú môcť v Starej Turej lepšie prispôsobiť osvetu, motivovať občanov k zodpovednejšiemu triedeniu odpadov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Výrobcovia menia OZV. Ak sa zmenia ich trhové podiely, ovplyvní to aj mestá a obce

Výrobcovia menia OZV. Ak sa zmenia ich trhové podiely, ovplyvní to aj mestá a obce

Nevyžiadaná zmena OZV sa môže dotknúť aj tých samospráv, ktoré majú v triedenom zbere dobré výsledky.

Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje Zväz odpadového priemyslu na štúdiu IEP

Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje Zväz odpadového priemyslu na štúdiu IEP

Podľa záverov štúdie treba ignorovať európske trendy technologickej modernizácie a naďalej plniť skládky cez MBÚ linky, aby sme na smetisku ostali čo najdlhšie, tvrdí ZOP.

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2023 (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: ENVIROMANAGEMENT 2023 (aktualizovaná)

Trinásty ročník medzinárodnej odbornej konferencie sa uskutoční na začiatku októbra vo Vysokých Tatrách.