NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Vedci vyvinuli senzor na detekciu nanoplastov vo vzduchu

Nanoplasty sú tak ľahké, že sa dokážu vznášať vo vzduchu. Ľahko ich môžeme vdýchnuť, preto chcú vedci monitorovať ich koncentrácie.

Vedci vyvinuli senzor na detekciu nanoplastov vo vzduchu

Foto: Depositphotos

Vdychujeme nanoplasty

Každý rok sa vyrobia a zhodnotia milióny ton plastov. Niektoré plastové materiály počas používania alebo po likvidácii pomaly erodujú a znečisťujú okolité prostredie, keďže sa z nich uvoľňujú mikro- a nanočastice.

Tieto úlomky si ľahko nájdu cestu do pôdy, vody a tiež do vzduchu. Zatiaľ nie je jasné, aký môžu mať nanoplasty vplyv na ľudské zdravie, no výskum realizovaný so zvieratami naznačuje, že sú potenciálne škodlivé.

V snahe lepšie porozumieť tomu, aké rozšírené sú nanoplasty vo vzduchu, vyvinuli výskumníci senzor, ktorý tieto častice deteguje a určuje typy, množstvá a veľkosti plastov pomocou farebných uhlíkových fólií. Výsledky svojho výskumu vedci odprezentovali na konferencii Americkej chemickej spoločnosti.

Stavali na predošlom výskume

Nanoplasty vyvolávajú obavy, keďže sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame, dostávajú sa do pľúc a môžu potenciálne spôsobiť zdravotné problémy. Hlavný autor štúdie Raz Jelinek z Americkej chemickej spoločnosti tvrdí, že jednoduchý a lacný detektor, ako je ten, ktorý s kolegami vyvinuli, by mohol byť veľmi užitočný a v budúcnosti ľudí upozorňovať na prítomnosť nanoplastov vo vzduchu.

Za nanoplasty sa vo všeobecnosti považujú častice, ktoré merajú menej ako 1 µm. Sú také ľahké, že sa dokážu vznášať vo vzduchu, pričom ich môžu nevedomky vdýchnuť aj ľudia. Štúdie na zvieratách naznačujú, že požitie a vdýchnutie týchto častíc môže mať škodlivé účinky a preto je podľa vedcov užitočné poznať úrovne znečistenia ovzdušia nanoplastami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X