Ministerstvo opäť hovorí o posilňovaní okresných úradov. Dosah na ne nemá | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo opäť hovorí o posilňovaní okresných úradov. Dosah na ne nemá

V minulom roku na MŽP SR už začali pripravovať oddelenie, ktoré malo riadiť odbory okresných úradov. K ich prechodu spod ministerstva vnútra pod envirorezort však nedošlo.

Ministerstvo životného prostredia

Foto: Odpady-portal.sk

  • Aktuality |  03.10.2022 |  Radovan Potočár

Posilnenie kontroly nad okresnými úradmi, ktorých riadenie v súčasnosti spadá po rezort vnútra, je pre Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) témou už niekoľko rokov. Šéf rezortu Ján Budaj (OĽaNO) o tomto cieli hovoril už krátko po svojom nástupe do funckie na jar 2020. Neskôr sa k téme vrátil po povodni v Rudne nad Hronom v máji 2021, kedy infomoval, že MŽP SR sa už pripravuje na prevzatie kontroly nad enviroodbormi okresných úradov.

„Navrhujeme, aby boli odbory životného prostredia pod priamym riadením odborníkov z ministerstva životného prostredia a nie odborníkov z ministerstva vnútra,“ povedal vtedy J. Budaj. „My chystáme oddelenie, ktoré potom bude mať na starosti okresné úrady životného prostredia, my to máme v najnovšej schéme ministerstva pripravené,“ priblížil.

V novembri minulého roka minister Budaj uviedol, že zámer jeho rezortu nevyšiel. Najnovšie však ním vedení rezort hovorí o okresných úradoch v súvivislosti s novou legislatívou v oblasti ovzdušia.

Chcú posilniť SIŽP aj okresné úrady

V piatok 30. septembra vláda prijala návrh nového zákona o ochrane ovzdušia, ktorý má nahradiť doterajší zákon o ovzduší. Nová legislatíva má podľa MŽP SR okrem iného umožniť lokálny prístup k riadeniu kvality ovzdušia a kľúčom k tomu majú byť aj okresné úrady.

„Okresné úrady v sídle kraja získajú právomoc žiadať samosprávny kraj o vypracovanie regionálneho programu na zníženie znečistenia ovzdušia a obce o vypracovanie miestneho plánu,“ uviedol envirorezort.

Zákon má tiež zaviesť možnosti kontroly individuálneho spaľovania zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). „MŽP preto plánuje výrazne personálne aj materiálno-technické posilnenie kapacít inšpekcie aj okresných úradov,“ tvrdí rezort.

Téme sa podrobnejšie venujeme v článku na Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 7. 6. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 7. 6. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 24. - 31. 5. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 24. - 31. 5. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Služobný úrad MŽP SR povedie nová generálna tajomníčka

Služobný úrad MŽP SR povedie nová generálna tajomníčka

Vláda z funkcie odvolala Dašu Turbovú a prijala personálny návrh nového ministra.