Úle chcú postupne umiestniť aj v ďalších lokalitách. „Včelí audit“ má odhaliť úspešnosť pri revitalizácii skládok.
Na skládkach odpadov v súčasnosti končí približne polovica komunálneho odpadu vyprodukovaného slovenskými domácnosťami. Po tom, čo skládka doslúži, na rad prichádza jej revitalizácia. Revitalizovaný areál následne môže slúžiť novému účelu.
Spoločnosť Marius Pedersen sa rozhodla využiť svoju skládku v Kostolnom neďaleko Nového Mesta nad Váhom pre včely. Koncom apríla tohto roka na skládku umiestnili včelie úle a teraz sa podelili o podrobnosti. U unikátnom projekte píše Lucia Šedivá, marketingová riaditeľka Marius Pedersen, na webe spoločnosti.
O včelie úle v areáli skládky sa od jari stará včelár Július Holec. Aj vďaka nemu sa na tomto mieste bude už čoskoro stáčať plnohodnotný med.
„Včely považujeme za prirodzený indikátor kvality životného prostredia. Na základe rozboru medu odhalíme úspešnosť revitalizácie skládky spoločnosti Marius Pedersen,“ hovorí J. Holec.
Foto: Marius Pedersen
Podľa Olivera Šujana, generálneho riaditeľa Marius Pedersen, odpadové hospodárstvo čelí rôznym mýtom o nakladaní s odpadmi, ktoré sa experti spoločnosti snažia odbornej aj laickej verejnosti vyvracať a odborne vysvetľovať.
„V prípade skládky odpadu našej dcérskej spoločnosti sme sa v Marius Pedersen rozhodli použiť netradičný postup. Interne sme si ho nazvali tzv. včelí audit. Vďaka medu z Kostolného totiž budeme mať v rukách hmatateľný, sladký a zdravý dôkaz, že skládka komunálneho odpadu úspešne prešla naším včelím auditom. Lepší indikátor kvality životného prostredia v okolí skládky odpadu nenájdete,“ priblížil O. Šujan.
Projektom na skládke odpadov v Kostolnom plány spoločnosti nekončia. Ďalšie včelie úle chcú v blízkej dobe umiestniť aj na skládkach v iných regiónoch. Včelárstvo vnímajú ako spôsob, ktorým sa dá ešte viac prispieť k ochrane životného prostredia a poukázať na potrebu udržateľnosti.
„V Marius Pedersen podporujeme dlhodobo udržateľné riešenia, ktorými dokážeme pomáhať chrániť životné prostredie. Sme radi, že môžeme iniciovať aktivity na podporu a ochranu včiel. Význam včiel je v celkovom ekosystéme nezastupiteľný. Naším cieľom je dlhodobá podpora ekologického včelárstva na Slovensku, aby sme pomohli spoluvytvárať lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie,“ uzatvára O. Šujan.
Spoločnosť Marius Pedersen je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.