Náhrady uhlíka, hnojivá či biopalivo. To všetko môže byť z odpadu, ktorý vzniká v potravinárstve | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Náhrady uhlíka, hnojivá či biopalivo. To všetko môže byť z odpadu, ktorý vzniká v potravinárstve

Vedci skúmali možnosti opätovného využitia odpadu zo spracovania potravín. Dá sa premeniť na množstvo užitočných produktov.

Náhrady uhlíka, hnojivá či biopalivo. To všetko môže byť z odpadu, ktorý vzniká v potravinárstve

Foto: Odpady-portal.sk

Vedci radia výrobcom potravín, ako naložiť s odpadom  

Odpad zo spracovania potravín môže byť hodnotným zdrojom, ktorý má potenciál znížiť emisie skleníkových plynov. V novej štúdii vedci predstavujú ďalšie využitie pre zemiakové šupky, kúsky vyprážaného cesta, srvátku a iné odpadové produkty z potravinárskeho priemyslu, ktoré bežne končia na skládkach.

Výskumníci najprv analyzovali obsah tohto odpadu a na základe svojich zistení navrhli možnosti jeho ďalšieho spracovania, ktoré zahŕňajú udržateľné palivá, bioplyn či premenu odpadu na elektrickú energiu, ale tiež na užitočné chemikálie a organické hnojivá. Celkove ide o krok k lepšiemu využívaniu odpadu zo spracovania potravín vo veľkom meradle.

Hlavná autorka štúdie Katrina Cornish, ktorá pôsobí na Štátnej univerzite v Ohiu, uvádza, že cieľom jej tímu bolo valorizovať odpad, ktorý vzniká v potravinárskom priemysle, teda nájsť potenciálnu hodnotu v niečom, čo je inak pre spoločnosti bezcenné alebo dokonca nákladné, keďže musia platiť za likvidáciu odpadu, ktorý vyprodukujú.

S kolegami preto zhotovili základný model určený pre výrobcov potravín, ktorí nevedia, ako môžu s odpadom zo spracovania potravín naložiť. Vedci pre nich pripravili diagram, ktorý ich navedie konkrétnym smerom bez toho, že by museli strácať čas skúšaním postupov, ktoré z vedeckého hľadiska nie sú efektívne.

Z potravinárskeho odpadu môžu byť užitočné produkty

Pre účely štúdie výskumníci zhromaždili štyridsaťšesť vzoriek odpadu, z ktorých štrnásť pochádzalo z veľkých závodov na spracovanie potravín v Ohiu. Následne vzorky rozdelili do štyroch kategórií: rastlinné, s vysokým obsahom tuku, priemyselné kaly a škroby.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.