Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

ENVI - PAK je stálym podporovateľom mladých vedátorov

OZV ENVI - PAK sa venuje vzdelávaniu detí, mládeže a dospelých už 20 rokov. Nosnou témou organizácie je triedenie odpadu v úzkom prepojení na ochranu životného prostredia a udržateľnosť.

ENVI - PAK je stálym podporovateľom mladých vedátorov

Foto: Samuel Sedliak

Už tretí rok spolupracuje s platformou Lifbee, ktorej srdcom je program Lifbee Academy. Vďaka nemu vzniká množstvo príležitostí pre mladých aktívnych ľudí.

Vedci, skúsení aj začínajúci podnikatelia, investori zo Slovenska a Česka sa zúčastnili na treťom ročníku podujatia BioInnovation Award, ktoré Lifbee Academy organizuje každý rok.

Sedem tímov zameraných na biotechnologické inovácie v oblasti medicíny a udržateľnosti súťažilo v 2 kategóriách Enviro Labu a MedTech Labu. Vyvrcholením boli finálové prezentácie tímov, ktoré okrem nápadu, prieskumu a riešenia problému, obsahovali aj biznis model, technické riešenie, trhový potenciál, konkurenčnú výhodu a náklady na výskum a vývoj vrátane ceny za produkt.

Katarína Kretter, Foto: Samuel Sedliak

Riaditeľka oddelenia komunikácie ENVI - PAK, Katarína Kretter, je jednou z hodnotiteľov v kategórii Enviro Lab. Podľa jej slov sa teší, ako tímy pretavia projekty do praxe a praje im pri tom výdrž a odhodlanie. Netají svoje nadšenie pre poznatky vedy aj v prípade, že nie sú z jej oboru a takto opisuje svoje pocity zo súťaže:

„Na prezentácie kategórie MedTech som sa dívala očami laika a napriek tomu ma navrhované riešenia nadchli. V kategórii Enviro Lab som už posudzovala návrhy profesionálnymi očami a ako každý rok i teraz som ostala očarená.Je mi cťou, že OZV ENVI - PAK je pri vzniku prevratných noviniek v rámci Lifbee Academy už od začiatku.“

Víťazný tím priniesol prevratné riešenie na poli bioplastov

Tím Haloplastics v kategórii Enviro Labu priniesol riešenie, ktorým je surovina produkovaná mikroorganizmami. Vďaka nej budú bioplasty dostupnejšie a ich cena nižšia. Predmety bežnej spotreby vyrobené z biodegradovateľných materiálov sa rozložia v priebehu týždňov na rozdiel od napríklad bežnej zubnej kefky, ktorá na to v súčasnosti potrebuje asi 500 rokov.

Podarilo sa im už dokonca nadviazať spoluprácu s poprednými vedcami v oblasti materiálovej vedy, s ktorými budú túto surovinu testovať v pilotnej fáze projektu. Bioplasty čoraz viac nahrádzajú tradičné plasty. Sú rozložiteľné kompostovaním a na ich výrobu nie je potrebná ropa. Záujem výrobcov o ne je veľký, ich produkcia však výrazne zaostáva. Riešenie tímu Haloplastics sa v súčasnosti nachádza vo fáze výskumu a vývoja.

“Výhru sme vôbec nečakali, všetky projekty boli super. Finančná odmena nám pomôže s rozbehom prvých experimentov v laboratóriu,” povedala analytická chemička Zuzka Hucsková po odovzdaní ceny.

Foto: Samuel Sedliak

Ekologická náhrada polystyrénu

Tím Golden Delicious predstavil produkt FROAMY (from fruit to foam), biotech výplňový/obalový materiál za konkurenčnú cenu, ktorý je plnohodnotnou a kompostovateľnou alternatívou polystyrénu. Obchody ním môžu komunikovať svojim klientom environmentálnu uvedomelosť cez unikátny personalizovaný dizajn fixačných teliesok.

FROAMY je určený pre eko-uvedomelé spoločnosti, ktorým záleží na pôvode a povahe materiálu, ktorý zasielajú spolu s tovarom svojim spotrebiteľom. Riešením tohto problému je ekologická kompostovateľná biotech alternatíva polystyrénu, celulózová pena - FROAMY.

Myšlienka vzniku tohto produktu je v súlade s Európskou stratégiou pre plasty v cirkulárnej ekonomike, na základe ktorej by do roku 2030 mali byť plastové obaly opakovane použiteľné či recyklovateľné, čo vyvoláva tlak na prechod na eko obaly. Riešenie tímu Golden Delicous sú v súčasnosti vo fáze výskumu a vývoja.

Kávový grunt ako alternatívne hnojivo

Podľa štatistík sa každý rok vyprodukujú cca 2 miliardy ton tuhého kávového odpadu a takmer 40 % tohto odpadu končí na skládkach, kde z neho vznikajú škodlivé emisie skleníkových plynov. Kávový odpad je pritom vzácnym zdrojom výživných látok. 

Foto: Samuel Sedliak

Tím mladých vedátorov Coffant sa rozhodol využiť tento materiál ako alternatívne hnojivo, resp. výživový doplnok do pôdy, založený na recyklovanom organickom odpade. Zlepší kvalitu, štruktúru, prievzdušnosť pôdy a poskytne vhodné prostredie pre rast plodín.

Využívaním alternatívnych hnojív vo forme tohto produktu chce tím Coffant prispieť k zníženiu masívneho používania syntetických hnojív. V súčasnosti má tím hotový prototyp a chystá sa na fázu registrácie, certifikácie a komercionalizácie produktu. Zaujímavosťou tiež je, že autori tohto riešenia majú na výrobu svojho produktu vlastnú tajnú receptúru.

Riešenie pre narastajúci problém plytvania vodnými zdrojmi

Podľa údajov z roku 2021 odhadom 2,2 miliardy ľudí na celom svete nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. Pri výrobe 1 l bioetanolu z kukurice alebo 1 l piva sa štandardne spotrebuje až 3-7 l vody. Prístup k čistej, nezávadnej vode je narastajúcim environmentálnym problémom.

Tím Green Alga ponúka ako riešenie cirkulárny systém zabezpečujúci čistenie odpadovej vody z priemyslu s možnosťou jej opätovného použitia. Momentálne sa nachádza vo fáze prieskumu trhu. Mikroriasy degradujú dusičnany a fosforečnany z odpadovej vody. Simultánne v procese čistenia vody vzniká mikrobiálna biomasa s potencionálnym využitím ako biopalivo či bio hnojivo. 

Na pódiu vystúpil a všetkých začínajúcich podnikavcov a vedátorov povzbudil aj zakladateľ biotechnologického startupu Mewery zameraného na syntetické mäso Roman Lauš. “Projekty boli na európskej úrovni, tímy by sa mohli s nimi kľudne vydať aj na najprestížnejšie európske inovačné súťaže,” zhodnotila porotkyňa a zakladateľka spoločnosti Pipette and Chart Liliana Unachukwu.

Všetky tímy a nápady vznikli priamo v inkubátore Lifbee Academy, ktorý ako vzdelávací a inkubačný program funguje na základe širokej podpory z oblasti súkromnej sféry. “Inovatívne spoločnosti si čoraz viac uvedomujú dôležitosť programov ako je Lifbee Academy a ich podpory, pretože práve tá je nevyhnutná na to, aby sa nápady, ktoré vzniknú, pretavili aj do praxe,” vysvetlila zakladateľka Lifbee Academy Simona Held Veselá.

O organizácii

OZV ENVI - PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkoch podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu.

ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.

Zdroj: www.envipak.skwww.triedime.skwww.zodpovednaspolocnost.skwww.vezmisi.ma

OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.
Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X