Pneumatiky sú obrovským zdrojom znečistenia časticami. Experti vyzývajú k prísnejším reguláciám | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Pneumatiky sú obrovským zdrojom znečistenia časticami. Experti vyzývajú k prísnejším reguláciám

Z pneumatík sa opotrebovaním každý rok uvoľní šesť miliónov ton častíc, ktorých vplyvy na zdravie a životné prostredie sú málo preskúmané.

Pneumatiky sú obrovským zdrojom znečistenia časticami. Experti vyzývajú k prísnejším reguláciám

Foto: Odpady-portal.sk

Pneumatiky sú opomínaným zdrojom znečistenia

Vedci z Imperial College London vyzývajú k prijatiu opatrení, ktoré by predchádzali potenciálnym škodlivým vplyvom toxických častíc, ktoré sa uvoľňujú z pneumatík, na verejné zdravie a životné prostredie.

Výskumníci upozorňujú, že hoci elektromobily redukujú emisie zo spaľovania pohonných hmôt, aj  tieto automobily sú zdrojom znečistenia časticami, ktoré sa odštepujú pri opotrebovaní pneumatík. Z pneumatík sa každoročne na celom svete uvoľní šesť miliónov ton častíc.

Výskumu environmentálnych a zdravotných dopadov opotrebovania pneumatík sa však venuje veľmi málo pozornosti, napríklad v porovnaní s výskumom zameraným na emisie zo spaľovania palív, čo by sa podľa vedcov z londýnskej univerzity malo zmeniť.

Multidisciplinárna skupina expertov z oblasti strojárenstva, ekológie, medicíny a analýzy kvality ovzdušia požaduje v správe, ktorú si môžete stiahnuť na konci článku, navýšenie investícií do výskumu zameraného na opotrebovanie pneumatík, aby bolo možné lepšie porozumieť možným negatívnym dopadom tohto znečistenia.

„Čiastočky z opotrebovania pneumatík znečisťujú životné prostredie, vzduch, ktorý dýchame, vodu stekajúcu z ciest a majú nepriaznivé účinky na vodné cesty a poľnohospodárstvo. Aj keď budú vozidlá na fosílny pohon postupne nahradené elektromobilmi, stále bude dochádzať k znečisteniu v dôsledku opotrebovania pneumatík,“ upozorňuje hlavná autorka správy Dr. Zhengchu Tan.

Profesorka Mary Ryan, ktorá sa na vypracovaní správy podieľala, vysvetľuje, že elektrické vozidlá sú zásadným posunom k dekarbonizácii dopravy, no je potrebné vnímať ich aj v širších súvislostiach. Existuje predpoklad, že keďže elektrické vozidlá sú zväčša v porovnaní s autami so spaľovacími motormi ťažšie, z ich pneumatík sa pravdepodobne pri jazde uvoľňuje viac častíc.

V správe tím vyzýva tvorcov politík a vedcov, aby sa začali intenzívne venovať znečisteniu časticami z opotrebovania pneumatík, s cieľom plne pochopiť súvislosti tohto znečistenia a znížiť jeho dopady na biodiverzitu a verejné zdravie. Okrem toho je tiež nutné investovať do výskumu, ktorý by viedol k obmedzeniu tvorby týchto častíc.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Nová prevádzka má oproti manuálnej linke poskytnúť násobne čistejšie vytriedenie.

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Celkové množstvo nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Únie aj z Únie sa od roku 2001 do roku 2019 zdvojnásobilo.