Státisíce ton odpadov plánujú využívať na výrobu biometánu, kompostu a tuhých alternatívnych palív.
Zámer, o ktorom sme prvýkrát podrobnejšie informovali už v roku 2020, sa pretavuje do praxe. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a spoločnosť Brantner založili spoločný podnik, ktorého cieľom bude vybudovať technologické centrá cirkulárnej ekonomiky.
Prvé z takýchto zariadení vstúpilo do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie už na jeseň 2021 a právoplatné rozhodnutie získalo v auguste 2022. Povoľovacím orgánom vtedy zámer predkladali štátni plynári. O ďalšom obdobnom zariadení sa uvažuje aj pod Tatrami.
Po novom by tieto a ďalšie projekty už mal riešiť nový hráč s vlastnou právnou subjektivitou. Spoločnosť CEBZ s.r.o.
Centrá energetického a biologického zhodnocovania odpadov (CEBZ), o ktorých uvažujú v štyroch lokalitách, majú spracovávať po 100 000 ton komunálneho odpadu ročne. Výstupom zariadení bude biometán, ako aj kompost a tuhé alternatívne palivo (TAP).
V článku sa dozviete:
- kde všade majú nové zariadenia vyrásť,
- kde sa majú uplatniť biometán, kompost a TAP,
- aké podiely majú SPP a Brantner v novej firme,
- v čom spočíva technológia suchej fermentácie,
- čo od projektu očakáva Brantner.
Vyrobia biometán, kompost a TAP
Do spoločného podniku vstupuje štátny SPP, ktorý je najväčším dodávateľom energií na Slovensku a ktorý svoje podnikanie zároveň rozširuje aj o nové oblasti. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti sú plynári aktívni aj v doprave a na západnom Slovensku napríklad plánujú vlastný veterný park.
Na druhej Brantner patrí medzi najväčších hráčov v odpadovom hospodárstve. Spoločnosti skupiny na Slovensku poskytujú služby v oblasti zvozu odpadov a prevádzkujú aj viaceré skládky odpadov. „Okrem prevádzky skládok sa zaoberáme aj ich odplynením a výrobou elektriny zo skládkového plynu. Máme aj zariadenie na výrobu alternatívnych palív pre cementársky priemysel,“ konštatuje spoločnosť.
Práve na aktivity oboch firiem v rôznych oblastiach energetiky a odpadového hospodárstva má nadviazať aj nový spoločný podnik. O jeho vzniku dnes (28. júna) štátni plynári informujú v tlačovej správe, v obchodnom registri zatiaľ nová firma nefiguruje.
Technológie, ktoré bude nový spoločný podnik rozvíjať, majú na jednej strane podporiť vyššiu recykláciu odpadov a znížiť mieru skládkovania a na druhej strane zabezpečiť produkciu biometánu, kompostu a tuhých alternatívnych palív (TAP). Tie nachádzajú využitie napríklad v cementárenstve, využívať ich však plánuje napríklad aj štátna tepláreň v Žiline.
Technológia využije suchú fermentáciu
Podpis zmluvy o založení novej firmy CEBZ s.r.o. nadväzuje na memorandum o spolupráci, ktoré SPP a Brantner podpísali ešte v roku 2021. Podniky budú mať v CEBZ s.r.o. rovnocenný 50 % podiel. Nová spoločnosť bude mať dvoch konateľov a šesťčlennú správnu radu, v ktorej budú mať obaja vlastníci rovnaký počet nominantov.
„Týmto krokom príde na Slovensko progresívna technológia, ktorá už niekoľko rokov úspešne a s dobrými výsledkami funguje vo viacerých krajinách ako Nemecko, Švajčiarsko, Švédsko, Španielsko, Taliansko, ale napríklad aj Poľsko,“ uvádza SPP v tlačovej správe. Technológiu tzv. suchej fermentácie bioodpadov pre Energie-portal.sk podrobnejšie opísali Martin Kečkéš, špecialista rozvoja podnikania SPP a Tibor Papp, konateľ spoločnosti Brantner Slovakia Holding GmbH.
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.