Slovenské cementárne zvýšili podiel tuhých alternatívnych palív, ktoré používajú namiesto uhlia.
Tuhé alternatívne palivá (TAP) v slovenskom cementárenstve nahrádzajú čoraz viac uhlia. Cementárne v minulom roku po prvý raz prekročili hranicu 70 %. Alternatívnymi palivami, ktoré sa vyrábajú z nerecyklovateľného odpadu nahradili 70,5 % fosílnych palív vo svojej palivovej základni.
Vyplýva to z údajov Zväzu výrobcov cementu, ktorí zastupuje troch výrobcov cementu a slinku, spoločnosti Danucem (býv. CRH), Cemmac a Považskú cementáreň. Tieto spoločnosti na Slovensku prevádzkujú štyri cementárne, ako aj tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární.
V článku sa dozviete:
- koľko TAP vlani využili cementárne na Slovensku,
- ako sa vyrábajú palivá z odpadu,
- kam smerujú nové investície v odvetví,
- v čom cementári vidia hlavné výhody TAP.
Slovenské cementárne sa radia k špičke EÚ
Cementárne na Slovensku podľa údajov zväzu vlani využili viac ako 390-tisíc ton TAP, čím dosiahli ich podiel na celkovom palivovom mixe 70,5%. Medziročne to predstavuje nárast o viac ako štyri percentuálne body. Číslam za predošlý rok 2021 sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali vlani.
Zdroj: Zväz výrobcov cementu
V procese výroby cementu tak podniky ušetrili 220-tisíc ton uhlia, čo znížilo uhlíkovú stopu ich výroby. Spolu s rakúskymi, českými a nemeckými závodmi sa týmto už aj slovenské cementárne dostali medzi svetovú špičku vo využívaní TAP, pričom podielom TAP sú už dlhodobo nad priemerom EÚ, a to približne o 15 %.
„Takýto výsledok len potvrdzuje našu ambíciu byť medzi najlepšími a hlavne najekologickejšími cementárňami na svete. Je to pre nás veľký úspech, ktorý nás posúva bližšie k nášmu ultimátnemu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050,“ hovorí Rudolf Mackovič, výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR.
Spaľovanie TAP namiesto klasických fosílnych palív je pre cementárne jeden z primárnych nástrojov, ktorými cementárne znižujú dopady svojej činnosti na životné prostredie. Alternatívne palivá sú vyrobené z nerecyklovateľného priemyselného a zmesového komunálneho odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach.
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.